Jump to content
Българският форум за музиканти

Къде си слагате палеца?


adXok

Recommended Posts

Колкото пъти я прочета тази тема и ми идва да кажа :"Къде си слагате палеца?" ......Ами в Г....ЗА :headbang:

А пък аз колкото пъти я прочета тяя тема ми иде да кажа ........."Едно свястно перо струва 1-1.50 лв." :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, да... ама свиренето с перце и с пръсти са си съвсем различна форма на звукоизвличане. За баса конкретно аз предпочитам свиренето с пръсти. А за китарата... смесена форма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи к'во искаш да свириш. То май перото колкото и да е свястно, си става само за по-твърда музика а освен нея има и друга..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

перото колкото и да е свястно, си става само за по-твърда музика а освен нея има и друга..

Така е има доста други стилове в музиката при които перото само разваля работата. Дори не мога да си представя да свиря блус с перо, че то няма да е блус, а когато преди години свирех в група с която правехме кавъри на DEATH, SEPULTURA и други подобни групи там дори и с пръсти ставаше, защото от пеленаче съм алергичен към перца :);):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе има си значение и какъв ти е инструмента. Преди години имах бас на който беше почти невзъможно да се свири с пръсти и с удоволствие бих взел мярка за шапка с него на този дето го беше правил ;) . Но сегашния ми инструмент е приказка и не помня от кога не съм хващал перо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм искал да запитам басисти къде аджеба си опират ръката (с палеца), когато свирят с другите пръсти по най-горната (дебелата) струна на баса?

 

Иначе ръката се изморява... или греша?!

 

Върху някой от адаптерите ли го правите опирането с палец (когато не свирите с него пръст пляткания) или си имате специално приспособление... или пък самите бас китари се правят с такава специална опорна джаджа?!

 

Много ми е интересно да разбера?!  :wow:

dqsnata raka zadaljitelno varo adaptera pi4 taka e nai-pravilno i nai-esteti4no.

poprincip ako si gledal nqkoi da si opira rakata varhu strunata to tova e kraino greshno,no puk ako taka ti e nai-udobno ne se stesnqvai

Естетично? :godbless:

Че к'ва файда има естетиката в свиренето? В позирането да, в свиренето не. :P

Тук сме музиканти, а не манекени. Целящият качество в свиренето си няма да предпочете баса да му жули коленете, а да му е удобен - ако ще позира да скача на сцената,и то защото така е "задължително", а не защото се кърти от кеф.

Плюс това не мисля че върху адаптера винаги е най-перфектно. Някои хора са с по-къси пръсти, и затова трабва да сменят мястото на ръката си, т.е. да "скролират" между струните. Били Шийн казва, че е задължително (нещо с което аз не съм съгласен) да сменяш мястото на палеца ако свириш на по-ниски(т.е. 1ва, 2ра) струни, с цел да скъсиш разстоянието от опората до струната на която свириш и да запазиш скорост. Аз например също съм основно на адаптара, но не съм с(или поне така мисля) с особено къси пръсти, но все пак понякога си слагам пръста на 5та струна - така скъсявам разстояние.

 

Тук няма правила, а както ти е най-удобно. Просто някои постановки са по универссални за различни хора.

 

А и някой не чете. Първо човекът пита нас, басистите; не съм забелязал да казва че той самия е басист - и пита от интерес, а не за обмяна на опит. и второ, първото нещо което трабва човек да направи във форума, е да прочете правилата които гласят:

3. Да пишем на кирилица! 

Имаме си прекрасна азбука, дайте да пишем на нея ;-)

По-четливо е и по-ясно.

 

Тук вече правилата са за всички! :read:

Сори, че съм толкова краен, но мисля че е за добро.

Ае, със Здраве, MDFk.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

thumb rest.

пичовете от epiphone by gibson са сложили такова приспособление на вероятно най- доброто място за случая и за моето свирене- малко към грифа. гледах снимки от концерти ама не мога да ви го покажа, щот го ползвам и съм го скрил.

gibson accu-bass rules!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи к'во искаш да свириш. То май перото колкото и да е свястно, си става само за по-твърда музика а освен нея има и друга..

Не е точно така, примерно Роджър Уотърс от Пинк Флойд винаги е ползвал перо. В брит поп-рока също едно 80% от басистите свирят с перо.

 

Виж за джаз, блус, фънк (то интересно слап с перо как звучи :D ) и тн. - и аз не съм виждал някой да не свири с пръсти...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то интересно слап с перо как звучи

 

Преди бая години бях гледал някакъв лайв на Ф. Запа и басиста отвъртя такова слап соло с перо, че ми изпадаха пломбите.

 

А Steve Swallow свири джаз с перо на фретлес бас.....

 

Абе, на който както му е удобно, важното е да има хубава музика :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди бая години бях гледал някакъв лайв на Ф. Запа и басиста отвъртя такова слап соло с перо, че ми изпадаха пломбите.

???:)

Тва как може да стане :wall: ? Бедна ми е фантазията...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ам аз си слагам палеца на струната и тва си е съвсем нормално :)

бтв колко ви е разкрача м/у палеца и кутрето? B) хъх на мен ми е 20см ма на вас сигурно ще е повече...на мен пръстите са ми стравнително малки все пак съм момичинци ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) хих ами имаме ли си друга колежка тука или ще трябва да свиквам с мисълта че съм едиствена B) ...е нищо де...ш го преживия :) ай наздраве ;)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.