Jump to content
Българският форум за музиканти

Къде си слагате палеца?


adXok

Recommended Posts

Винаги съм искал да запитам басисти къде аджеба си опират ръката (с палеца), когато свирят с другите пръсти по най-горната (дебелата) струна на баса?

 

Иначе ръката се изморява... или греша?!

 

Върху някой от адаптерите ли го правите опирането с палец (когато не свирите с него пръст пляткания) или си имате специално приспособление... или пък самите бас китари се правят с такава специална опорна джаджа?!

 

Много ми е интересно да разбера?! :wow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен в случаите когато се лигавя палецът ми не се отлепя от адаптора.

Редактирано от I=====I
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В зависимост от! Когато свиря т.нар. жулене го държа на долния адаптер, където струната има по-малка сравнителна амплитуда че да мога да свиря равномерно. Когато е по-спокойно - на горния адаптер за по-добър контрол над звука. Когато свиря сложни пасажи на 1ва и 2ра струна го държа на 3та или 4та.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха, винаги ме е дразнело това, че палеца трябва да стои опран на адаптера!

:)

 

Кофти ми се струва. Ша зема да измисля нещо по въпроса за себе си! :idea:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои басове си имат thumb rest точно за тая цел :D

моя няма - затова палеца на адаптера :)

off//

 

На баса на един приятел /Ibanez '78/ видях thumb-rest поставен ПОД 1-ва струна, т.е. не отгоре, а отдолу.... :) Идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На баса на един приятел /Ibanez '78/ видях thumb-rest поставен ПОД 1-ва струна, т.е. не отгоре, а отдолу.... :) Идеи?

Уа?! какъв е тоя грешен Ibanez бе?! Невероятно... Сигурно след време тоя бас ще струва много кинти с тая "фабрична" грешка. (Нещо като при филателистите със сгрешените картинки на пощенските марки).

 

Виж баса да не е бил за левичар, а приятелят ти да си го е обърнал за десничар или съответно противоположното!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж баса да не е бил за левичар, а приятелят ти да си го е обърнал за десничар или съответно противоположното!

Не бе, баса не е модефициран или "обръщан" въобще! Пък и смееш ли да модефицираш оригинален Jackson от 78-ма...

на мен затова ми стана интересно...той вика че вероятно е за гъзария, ама каква гъзария е да имаш thumb-rest под струните??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такъв Ibanez с "поставка" отдолу под първа струна и аз съм виждал. Тогава предположих че е за някаква техника за свирене на която едва ли ще обърна внимание и с това въпросът за мен приключи.

Иначе сега като се замисля и аз когато свиря някакви неща предимно на първите две струни "подпирам" на 3-та или 4-та.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои басове си имат thumb rest точно за тая цел :D

моя няма - затова палеца на адаптера :happy:

off//

 

На баса на един приятел /Ibanez '78/ видях thumb-rest поставен ПОД 1-ва струна, т.е. не отгоре, а отдолу.... :D Идеи?

На доста P-bass-ове стои на същото място, виждал съм да го използват при свирене с палеца (не слап, а струната си се дърпа с палеца като на китара, както свири Марк Нопфлър примерно)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако се свири на 1-ва, 2-ра, 3-та струна - палеца е или на 4-та или на 5-та, ако се свири на 4-та - палеца е или на 5-та или на адаптера, при 5-та струна - палеца е на адаптера. Обикновено свиря на neck адаптера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На баса на един приятел /Ibanez '78/ видях thumb-rest поставен ПОД 1-ва струна, т.е. не отгоре, а отдолу....  Идеи?

 

Когато Лео Фендер е направил първия бас (Фендер Пресижън) е сложил т. нар. thumb-rest отдолу под струните с идея, че басистите ще свирят с палец и ще подпират останалите си пръсти на него. Както е ясно, нещата са се развили по друг начин, но тъй като повечето производители масово са копирали Фендер в продължение на десетилетия, това разположение е станало традиция при ретро басовете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз понякога си подпирам ръката върху капака в долната част на струните, но тази постановка е удобна само в някои случаи и не става когато свириш легато или по бързи пасажи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На баса на един приятел /Ibanez '78/ видях thumb-rest поставен ПОД 1-ва струна, т.е. не отгоре, а отдолу....  Идеи?

 

Когато Лео Фендер е направил първия бас (Фендер Пресижън) е сложил т. нар. thumb-rest отдолу под струните с идея, че басистите ще свирят с палец и ще подпират останалите си пръсти на него. Както е ясно, нещата са се развили по друг начин, но тъй като повечето производители масово са копирали Фендер в продължение на десетилетия, това разположение е станало традиция при ретро басовете.

Въпросния бас е точно копие на Fender, да :D

@разбойник, thanks :happy:

Редактирано от Burton
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.