Jump to content
Българският форум за музиканти

Психо-акустичен (д)ефект


Recommended Posts

  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имаше една мъдрост: "Всеки срещнат те превъзхожда с нещо". ;)

Просто не съм очаквал да не се знае. Който има по-голямо докосване с техниката, би трябвало според мене да го е чувал. Лично мнение. Т'ва е. ;)

Ако Niki е сред тях, явно го е чувал - а и остави такова впечатление. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаше една мъдрост: "Всеки срещнат те превъзхожда с нещо". :D

Просто не съм очаквал да не се знае. Който има по-голямо докосване с техниката, би трябвало според мене да го е чувал. Лично мнение. Т'ва е. :)

Ако Niki е сред тях, явно го е чувал - а и остави такова впечатление. ;)

Аз техниката обичам да я докосвам с поялник, но не си падам по теорията и великата терминология ;)

 

Чувал съм клирфактор, но не знаех че идва от немски. Помогна google, който откри една камара руски сайтове, от където пък разбрах, че терминът идва от немски. Последва дълга борба с остатъците от познанията ми по немски език които датират от преди 10 - 15 години ... и така стигнах до разтърсващото откритие ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като умрем, затуй се прераждаме, щото имаме какво още да учим. ;)

Е, все пак теорията е душата, а практиката - тялото. :D Мен ме влече повече теория и мислене. Скоро с поялник не съм ръчкал нищо. От колофна, между другото, се разклащат зъбите. :)

И за да разведрим малко обстановката, един бъзик:

 

"Теория - това е, когатo знаеш всичко, но нищо не работи,

Практика - това е, когато всичко работи, но не знаете защо,

НИЕ съчетаваме теорията с практиката: нищо не работи и не знаем защо..."

 

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ phile,

 

Човече, намираш се в български форум! Моля те пиши на КИРИЛИЦА :)

Странно, но това което казваше Stone го разбрах, а това което идваше от теб ми изглеждаше по-скоро заяждане, отколкото добро обяснение на мнението ти!

 

Не искам тема предложена от мен да е повод за конфликти.

Аз знам за себе си само едно: Цифровия запис ще стане ненадминат едва, когато дискретизацията стане толкоз висока (и бърза същевремено де), че да се сравнява с поне междумолекулно [междудиполно (+о-)] разстояние и след това с гъстотата на въздушната средав някакво средно положение.

 

За да ме разбере phile-тo: звука е надлъжна вълна ("дискретизацията" му зависи от гъстотата и налягането на кислородо-азотната смес, която и дишаме, за да чуваме ясно и отчетливо; трансформира се в променлив ток (електромагнитни полета, индукции, трептящи токови кръгове...). Сега тук АЦП-ЦАП-овете ни предлагат взаимното преобръщане: ан.-циф. <-> циф.-ан.

 

Лично за мен 192КХц също е мнооого малко число на дискретизация от "дискретизацията" на въздуха при морското равнище, когато някой си ми свири на ушенце. Друг е въпроса, че дори и цифров, звука се трансформира от ЦАП-а излиза през колонките и пак стига до "дискретизацията" на въздушните молекули!!! Гадно нали!?

 

Земи малко излез сред природата... посъзерцавай, смири си малко душата и виж това, което си прочел от книгите как се е "дискретизирало" от нивите!

 

Дано разбра закачката ми... :hello:

Редактирано от adXok
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехехе, разбирам шегата ти progressive.

Но нека по-скоро го приемем като предизвикателство са звуковите режисьори. Ей, така... условно!

aами всъщност аз съм звукорежисьор. :D и го приемам за предизвикателство... ееей така... условно... :happy:

 

позволих си такъв отговор, защото мисля че едва ли целите на такъв запис биха били особено високи... или поне по високи от това все пак да чуете за какво става въпрос в музиката ви...

естествено не подценявам че и в такъв случай е важно да си поиграеш със звука, но наистина би ти отнело може би повече време от това да дойдат у вас останалите от групата и да си запишат инструментите...

 

това имах предвид ;)

 

 

:D

 

п.п. пичове по-спокойно!(Stone, phile) верно че истината е в спора,а ама по-спокойно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никога не съм искал бойна с никой -- въпроса беше принципен за analog vs. digital domain и неподготвенните изказвания по него, другото е шум(предполагам разбираш какво значи) и как тези изказвания просто нямаха връзка с това за което се говореше!!! Което в твоята ситуация която представи в началото е не само psychoacoustics (за кеото де факто по добри примери са shepherd's tone, doppler effect, franssen effect а не неправилен микс и проблеми в мониторинг.. ама клакто и да е )......

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оффф... не ме интересува дали е имало доплерови отмествания дефазирания отзвучавания и както и там си ги наречи тези закъснителни трамсформации по звука.

 

Psyche = душа

Akousto = да чуя

 

Е, като накараш душата ти да чуе, тя ще определи дразненето.

 

Майка ми например много се дразни на Morbid Angel, дори се дразни на джаз-формациите. Но се кефи на сръбското. И трите са смесени добре, ама тя вика, че първите две и бъркат в мозъка!

 

Ама иначе си слуша на n-ти презапис от магнета сръбски хитове... изобщо не чува че свисти, пука и т.н.

А аз кат чуя шумене и свистене ми се изправят косите. Ама не мога да кажа, че записите на магнета са смесени зле. Напротив... чува се доста добро познание!

 

А още има нови български парчета, които звуково ми действат психо-акустично дефектно. Например Анимационерите или дори парчета на Слави Трифонов.

И не знам защо... уж имат доста скъпа апаратура?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега да хвърля "бомбата"!

 

Същата тая моя майка се мръщи на новите сръбски ремастери (дигитални дискове) и вика: Абе нещо студено ми звучи! И си пуска лентите!

Е, тва сеа какво е!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И сега да хвърля "бомбата"!

 

Същата тая моя майка се мръщи на новите сръбски ремастери (дигитални дискове) и вика: Абе нещо студено ми звучи! И си пуска лентите!

Е, тва сеа какво е!?

ами вкуса на майка ти :)

твоя предполагам е точно обратното...

 

:headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като гледам... Бихме могли да отворим съвсеееем отделен, хостван другаде форум на тема "акустика, теория, аудио и нискочестотна техника". Ник'ъв проблем. :) Само желание и време да има.

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И коментарът ми по изредените примери от phile, насочен предимно към второто - споменатият Доплеров ефект би си бил съвсем на мястото, само че в друг контекст (ако, както разбрах, се отнася за първия пост по темата). Моите уважения, ама тук се поотмества... :)

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.