Jump to content
Българският форум за музиканти

Конфигурация за работа с Hd видео


the_gorer

Recommended Posts

^ Има ли чалъм Full HD видео да се обработвав в лоу рез, за да не се товари машината?
Основен метод за наш'те условия.

 

 

Между другото появяването на екземпляр като теб беше въпрос на време. Във всеки форум ви има. По много!

 

Steroid: Регистриран: 1-July 08

RockoBG: Регистриран: 18-August 05

 

 

Не разбрах точно т'ва с появяването. Прочее - монтирам NLE от 1998 г.

Сега си вземи едно листче и един химакал и напиши 100 пъти изтървах се.

 

@Baby Thomas

Абсолютно точно. Като се свържа с Gorrer-а ще погледна видеото и софтуерите за неговите условия и ще разработим някакъв уоркфлоу но за момента сим почти сигурен, че ще е офлайн.

 

@karapetkov

Ти да не си един, такъв доста висок агент. Стори ми се че се воихме в трамвая оня ден ...Нещо ме досрамя да те заговоря...

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Никога не правя каквото и да било толкова много пъти, дори то да ми е наредено и от най-назидателния NLE мастър на света.

В пълно съзнание написах за "появяването" ти знаейки, че си ветеран с дългогодишен форумен опит. Смах предвид, че е хубаво да бъдем по-скоро градивни, отколкото дебелашки остроумни. Никъде не съм твърдял, че съм запознат на 100% с всички тънкости на HDV editing-a и затова написах това, с което съм се сблъскал до момента и толкова. Между другото повече се засегнах като ме нарече агент, но виждам, че това си е просто обръщение. :hysterical:

 

За 1440 на 1080 /доколкото съм чувал без са твърдя, за да не пиша смешки/ това е т. нар. анаморфен стандарт, където пикселът вместо с квадратна /както е при 1920х1080/ е с правоъгълна форма или 1,33 пъти по-голям. Отново доколкото съм чувал, тази резолюция отговаря по качество на Фул ХД, но нека по-знаещите да кажат.

 

Gorer тези кадри от В. Търново ли са? Между другото се монтират спокойно с CS3.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Да, кадрите са от В. Търново.

Аз бих искал да мога да монтирам в CS3, но машината ми не го позволява.

 

Затова пак искам да попитам знаещите: как става този чалъм, дето се редактира ХД видео, ама не в ХД, а в обикновено качество и после това се прилага върху ХД-то?

Ако идеята е просто да си включиш ниска резолюция в Preview-то, не ме устройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

^ Кажетеде,как става този номер с редактирането на ХД на слаба машина?

 

Едното, коеото ми хрумва е да конвертирам ХД-то в нещо по-нормално и да едитна по-слабото видео в някоя НЛЕ програма.

После само да сменя имената на файловете и да ползвам проекта с ХД-то.

Това може би ще стане за обикновеното нарязване на кадри и монтирането им в последователност, но как да стане напримера с кийинга на зеления екран?

Как да слагам ефекти на слабото видео, които ще работят 1:1 когато сменя видео файла с оригиналното ХД?

 

Под редактиране разбирам най-вече това: слагане на ефекти, а не просто подреждане на коя сцена след коя да почва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хе, еми няма как да стане човек, ти така или инъче трябва да го обработиш тва нещо, да направиш проекта с файлове с ниска резолюция и после да ринеймваш (или пък просто да дадеш реплейс фуутидж) е напълно безмислено, защото със същия успех, и много по малко багер може да дадеш да ти показва 1/4 от резолюцията, да си нагласиш нещата и после да рендваш на фул резолюция

 

не може да искаш да теглиш 10 тона ремарке по баира с трабант - нема чалъм с който от нищото да стане нещо

 

колкото и тъпо да звучи, каквато и конфигураця да има, дори да е последния писък на техниката - няма да е достатъчно бърза за адекватно редактиране на ХД видео, хората за тази цел позлват специализиран хардуер, и не рендват на 1 пц а на стотици многопроцесорни системи

 

моя личен съвет е да си избиеш идеята за 1080п от главата, и да се хванеш с 720п, което е класи над това което е стандарт тук в нашата изостанала родина, и е достатъчно добро и за целия свят, доколкото разбирам от това което си писъл, не се интересуваш от монтиране а от "специални" ефекти, което гарантирано ще ти отели вола в 1080 формат, без знчение колко е мощна машината ти

 

само за пример, последния път в който си играх с видео, никво ХД, стандартен широкоекранен НТСЦ, за 1 час видео трябваха към 14 часа за прилагането на малко колор корекшън и разни там гъзарийки светлинки и прочее (), и това без фрейм бленд, който прави чудеса, но забавя многократно

 

може би е редно и да споменеш какво точно разбираш под слагане на ефекти... в смисъл какви ефекти точно, защото от ефект до ефект... разлика голяма

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

хората за тази цел позлват специализиран хардуер,
Посочи някакква платформа, че не се сещам.

 

 

от ефект до ефект... разлика голяма

Тва е верно. Ама нека се разгледаме малко из гугъла що е то компресия и т.н. И нека да се запознаем с форматите преди да говори бла-бла.

 

 

Това си е любителска камера, снимаща с висока резолюция, в готов за гледане формат и върху лесен за пренос на данните носител. Всякаква обработка след това ще е свързана с рекомпресия. Не че не върши работа, просто трябва да се имат предвид тия неща.

Просто требе да се вникне в елементарното съдържание на това изречение, а за целта трябва някакъв опит. Щото 'сички цъкат АЕ и тоновете плъгини, но сме 50-ина ( у нас) дето не си трошим видеото заради компоситинг, колкото и да е нескромно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

май познанията ти в областа на малко outdated, или просто говорим за различни неща, пример за специализиран хардуер - хардуерни енкодъри, тесла на нвидиа, разни дсп чипове които offload-ват разни процеси от централния процесор - все хардуер който върви на много платформи, стига да има драйвери и софтуерна поддръжка, хардуер, който прави нещата които прави и процесора, но много много много по бързо

 

това за форматите и компресиите ми звучи някак си... не на място, просто не схващам какво значение има формата, след като резултата от всеки формат са пиксели, които после се едитват, няма никакво значение, ако ще и да са всеки кадър на jpg, обясни ако обичаш какво общо има формата и компресията със прилагането на ефекти?

 

инъче това за 1 час ХД видео на 2 гб ми стана малко смешно... това не е ХД по никакви представи, ХД изисква много по висок битрейт, именно за това хората си играят да правят блу рей дискове по 25гб

 

също така, това че видео картите могат да декодират видео далече не значи че може да едитват видео - в ЦС3 афтър ефектс може да използва OpenGL ускорение за някой от процесите, и файда има, също така мога да ви кажа че в ЦС4 официално ще се поддържа CUDA на нвидиа, и най-вероятно живота ще стане малко по лесен, но се съмнявам много от самостоятелните девелъпъри на ефекти да се хвърлят да пишат за куда

 

нека все пак човек да каже какво точно възнамерява да прави, защото между видео монтиране (това с което RockoBG казва, че се занимава) и видео редактиране - ефекти и прочее - има бая разлика

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...това за форматите и компресиите ми звучи някак си... не на място, просто не схващам какво значение има формата, след като резултата от всеки формат са пиксели, които после се едитват, няма никакво значение, ако ще и да са всеки кадър на jpg, обясни ако обичаш какво общо има формата и компресията със прилагането на ефекти?

Елементарно - форматът на сорса има значение, защото определя какво ще е качеството (предвид компресията, което неизбежно се ползва). Едно е да се обработва материал в суров DV формат, друго е от тия камери, които записват на ДВД, трето е от фотоапарат в Куик Тайм... ;)

 

Едит: "Писал" и "иначе" не се пишат с "ъ"! :slap:

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да бе прав си за тия неща, ама в случая гогера няма кой знае какъв избор

 

идеята ми беше, че формата няма нищо общо с ефектите, един и същ ефект може да се приложи както на 8 битов гиф така и на quad HD формат, че ефекта е едно нещо, а това на какво се прилага съвсем друго нещо, и кой знае каква връзка, поне аз не намирам логика в това от изречение за тип ефекти да се прескача на "образоване" отностно формати и компресии.. излишна доза снобеене лишена от каквато и да е логика...

 

инъче... 1 час 1080п в суров формат по мои груби сметки излиза над 200 ГБ :slap:

дано тоя формат в който записва камерата му да е едитабъл

Редактирано от LOE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

И аз да се изкажа :greenball: като уж съм работил няколко години с такова нещо.

 

никакъв проблем не е да работиш поточно ХД видео сега трябва да си отговориш обаче на няколко въппроса

1- какво искаш да монтираш или по точно грубо казано 2-3 часа поточно видео твърд монтаж непретенциозни ефекти

2 - пост продукция осветление HDRI imaging 32 бит колор ?

 

1- вото кажи речи всяко ПС с някакъв Двуядрен и към 4 г рам до 8-16 ти стигат и разбира се каквато и машина да е е хубаво с повечко Хард. най важното е видео процесора (видеокарта)

най непретенциозната и не много скъпа за това са картите на MATROX "Matrox RT.X2" - е един мн добър вариянт който незнам точно цената но едва ли е повече от 1000-ка евро но немога да кажа с точност там ще обработваш ХД видео ж реално време с реално качество и с разбирасе реал тайм мониторинг и мисля че има подръжка на 3 монитора това може би за около 5000-6,7к лева можеш да зглобиш една мн добра работна станция

 

2 Ако обаче става дума за пост процесинг HDRI и бла бла да не изпадам в подробности така там ще се излезне ако за пс с около 3 до 5000 лв и нагоре само за видео картата там има няколко варианта единия е NVidia Quadro другия Ati Fire GL и продуктите на "3D labs" но за голямо съжаление не съм работил с тях само имам Quadro и FireGL ами това е

 

Има и 3-ти вариянт ако неискаш да даваш никакви пари и искаш да си имаш някаква работна станция

малко по добра видео карта там последните Ати не Енвидиа не ми харесва как се държи с Директ 3д

по свясно пс някакъв куад малко рам 8-ца например и Адоуб Премиер,Афтър ефектс-който обаче повече за пост , Combustion-който има за поточно видео сега важното е да едитваш на някакъв драфт моуд но тр та ти гарантирам че 1 час видео ако искаш да едитнеш ще те се иска да не си се захващал пък и рендера после ще е "весел" като време

 

но като завършек за да правиш наистина добре изглеждащи неща тр да се вложи малко повече пари няма как

 

 

дано съм бил полезен ще сложа малко линкове може да са интересни за някой :wub:

 

Матрокс

Нвидия Куадро

ATIFire GL

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека пита с нормално РС и по възможност без ъпгрейд дали ще стане, ти го прати 5 000 лева за видео карта да даде... :wub:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Човека пита с нормално РС и по възможност без ъпгрейд дали ще стане, ти го прати 5 000 лева за видео карта да даде... :wub:

да да ами с нормално пс ще му се отвиди да едитва това е убийство просто иначе невъзможни неща няма

но за 8 години работа с видео 3д реклами ми се наложи веднъж да го правя от 30 мин материал и то ПАЛ 720x576 да правя 1 мин клип

мн трудно става и не това което се желае но неказвам за 5000 лв казвам за някаде MAtrox Axio Le ще му свърши работа може да се намери за около 1300 евро сега проверих не е кой знае какво това е за ХД другия вариант е просто да монтира и да псува както се казва

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Човек...

явно не познаваш Горера. Той иска да мине Тънко. Да му предложиш 1300 евро да даде за видео.... интересно ми е да видя изражението му :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.