Jump to content
Българският форум за музиканти

Конфигурация за работа с Hd видео


the_gorer

Recommended Posts

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Моята HD камера е Менте и записва върху обикновена SD карта.

 

Ползва компресията H.264, която ужким позволява да се смачка много, без загуба на качество или нещо от сорта.

 

Знам само, че събира 1 час Full HD видео (1080p) върху SD карта с обем 2 гигабайта.

 

Има възможност да и се сложи карта до 32 гигабайта, което са 16 часа видео.

 

Прави огромно като размери видео, което просто не върви на стари машини като моята (Celeron 2,7 GHz, 1 GB Dual Channel RAM).

2GB за 1 час HD изобщо не е огромен обем информация, но пък за пиратите си е перфектно. Не случайно започнаха да компресират цели филми в ХД качество на дискове 4,7 Гб. Иначе за гледане на ХД на твоята машина пробвай да си изтеглиш ГОМ плеър. Казват, че се справял добре при слаби компютри. Лично мен ме дразни, пък и при мен всичко си върви нормално и без него. Ако си решил да ъпгрейтваш видеокартата мога да те посъветвам да си вземеш Ати 4850. За процесор и Рам избора е голям :thumbs_up:.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не ми се вярва плейър да накара ХД видео да върви на машина, която не може да изчисли видеото в реално време.

Трябва хардуер.

 

Но на мен по-скоро питането ми е за обработката на ХД.

Мисля да си взема едно дъно-менте на Асрок, което е с вградена карта, поддържаща ХД (някаква nVidia е).

Дали е добра идея или по-добре да се Набутам за дъно и карта поотделно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Почти всички видеокарти на Nvidia някъде от средата на шеста серия мисля че беше.... подържат хардуерно ускорение при възпроизвеждане на HD видео... тоест голяма част от сметките по разкодирането се поемат от графичният процесор и така се разтоварва централният. Информацията ми е малко стара, но нещо се споменаваше, че това може да се ползва само със съответен софтуер от Nvidia който бил платен.... картите ATI също имат HD ускорение, но и там до колкото разбрах е "голяма брада" да се подкара и използва пълноценно... Това е може би единственото което ще "ускори" една добра видео карта... плейване и евентуално мониторинга... Иначе за рендване на вече наслаганите ефекти без Preview си трябва як централен процесор... GPU-то просто няма работа през това време... Но във всеки случай не вреди :rockon: Успех с проекта :) !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бъркай обработката на видео във формат HD с гледането му. Както ти споменах в някой от постовете по-горе кодеците имат много голямо значение както при компресията, така и при плейването на видео файлове, независимо в какъв формат са те. Не че искам да те упрекна, но смятам, че нищо не ти пречи да пробваш, пък ако не стане си купи фалшивото дъно и каквото там си намислил.

За смятането в реално време мога да кажа, че няма компютър, който да не се задъхва при наслагването на много ефекти един до/върху друг, особено при по голяма продължителност на продукцията, пък била тя и "сурово" Ави. Ако мислиш да отделяш много време в снимане и след това в обработката им по-добре си купи дъно и карта отделно. Това ще ти спести много нерви впоследствие. Това обаче решаваш сам, защото все пак трябва да се съобразиш с бюджета :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не виждам нищо странно, все пак много от HD камерите снимат върху обикновена DV касетка, която за DV и HD запис е с еднаква продължителност - 63 минути.

Значи мачкат повече и формата не е БАШ DV. Или е някаква нова разновидност.

 

...Ползва компресията H.264, която ужким позволява да се смачка много, без загуба на качество или нещо от сорта.

Не е точно тей. Това си е МПЕГ-4 формат, който макар и доста нов и добър, не е "едитабъл" (разбирай подходящ за обработка (както е DV)). Без загуба или т.нар. lossless формат е именно гореспоменатия DV, на който дават до 4 рекомпресии без видимо влошаване на качеството. Демек монтираш и пак записваш 4 пъти един след друг и няма видими артефакти и гнусотии. Проблем е, че е обемист и се кепч-ва само в реално време. Затова се навъдиха камери с SD карти, ДВД-та и хардове, ама там форматите са куци и трудноедитируеми. За сметка на това се сваля и плейва лесно от всеки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля да си взема едно дъно-менте на Асрок, което е с вградена карта, поддържаща ХД (някаква nVidia е).

 

Само това не прави - тези "карти" са някакви окълцани и ползват ЦПУ-то за голяма част от нещата, както и системния рам, защото нямат собствена памет и с това сриват целия компютър при натоварване.

Освен това дъната Асрок са оптимизирани да вървят възможно най-спънато :rolleyes:

 

MR_STENCH - На нвидия софтуера се тегли пиратски - тя и Бозата е платена, но кой плаща?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тенкю, пийпъл.

Няма да вземам дъно с вградена карта тогава. Но дъното ме кефи като цяло - поддържа овърклокинг на процесора.

Ето го: http://jarcomputers.bg/l_bg/?m=7&i=528918

Може би на първо време да ползвам него, а после просто да му бодна една истинска видеокарта?

Дали е добра идея?

 

А какво дъно и каква карта бихте ми препоръчали за безпроблемна видеообработка?

Фен съм на Интел, но в името на това да мина Тънко, бих взел и нещо на Ей Ем Ди.

 

 

@Бейби Томас, значи съм се прецакал с тази камера. Щом не може да се обработватова видео с такава компресия, ебаси мамата...

Междудругото, видеокамерата може да снима и в некакъв формат D1 (DVD).

Така е изписан в менюто и, не знам какъв е.

 

С тази настройка прави най-малкото като размер видео - 854 x 480 пиксела, но сигурно пак ползва същата H.264 компресия.

Чудя се дали да не заснема клипа в този D1 (DVD) формат, понеже е най-малък и дори моят компютър може долу-горе да го просвирва.

Ама нямада е Full HD, дори няма да е обикновено HD, мамка му. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бакам яко и не спя.

Прочее не знам за такова дори hdv 1 час 2 гъби.

После стандартния уоркфлоу за работа във ХайРез е първо бачкане на лоурез след финиша на хай.

Но това фул ХД е някаква ама пылна измама.

То и без това компресиран материал товари яко за едит ама на...

@ Карапетков. Заеби ред silicon imagines и прочее бул шитс.

Рано ни е на продуцентите.

После - за агента с мощнат амашина и вегас-а -Те т'ва вече е голям майтап.

Малко сым ядосан в момента и пиша несвырзано щото много ХД дейци се нароиха НО!

 

@ Gorrer дай пак линка с камерата и да измислим уоркфлоу, който да работи

 

Няма две еднакви условия у нашата родина

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Има ли чалъм Full HD видео да се обработвав в лоу рез, за да не се товари машината?

То ясно, че в Привюто на всяка програма можеш да го намалиш до лоу рез, ама това май няма да помогне при рендването и при слагането на ефекти.

 

Ще ти пратя по ICQ-то видео, заснето с тази камера, да си кажеш тежката дума.

Ти само влез в Kюто или в Скайп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

После - за агента с мощнат амашина и вегас-а -Те т'ва вече е голям майтап.

Oсвен, че съм ти смешен нищо друго не разбрах. Целта ми беше до някаква степен да помогна на човека. Абсолютно съм наясно, че Хд би трябвало да се работи най-добре с Вегас, защото са продукти на Сони, но всичко е въпрос на предпочитания. Моите не са към Вегас. Не се ядосвай, няма кой да ти вземе хляба. Не е лошо и да поспиваш от време на време за да си по градивен в мненията. Между другото появяването на екземпляр като теб беше въпрос на време. Във всеки форум ви има. По много!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето тук две примерни видеота, заснети с моята камера.

И двете са в 1080p (Full HD), 30fps.

Огромен недостатък на камерата е, че няма стабилизатор на картината - нито цифров, нито механичен и е адски трудно, дори невъзможно да заснемеш нещо от ръка, без да ти стане лошо от клатенето на картината после при гледане на записа.

 

Който разбира от таквиа неща, да прегледа видеотата и да изкаже мнение - истинско Full HD ли е, не е ли истинско Full HD... Не знам аз.

Знам обаче, че при слънчево време по обяд прави страшно готино видео.

Тези семпли са заснети по залез слънце с много усилена експозиция на камерата.

Ето: http://rapidshare.com/files/135600694/__10..._1080_.zip.html

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето още един семпъл.

Този път снимах при много силно слънце и много светлина, но с намалена до край експозиция на камерата.

Май така прави по-добри видеота.

 

При преглеждане се убедете, че в плейъра на сайта ви е включено HD-то (HD On): http://vimeo.com/1491442

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С риск да ядосам разбирателите пак ще се изкажа по темата. :cheers2:

 

Видеото е 1440х1080, което е стандарта за Consumer HDV. А Full HD формата е 1920х1080, тей че не си "баш" Full HD мисля. Освен това формата е КуикТайм МПЕГ-4 с Н.264 кодек. Готиното е, че поне си снима в прогресив скан (това "р" след резолюцията) и няма да се занимаваш с деинтерлейс, което по принцип е голям проблем. Макар че пък ако ще ти трябва материал за ТВ/ДВД ще е проблем. :headbang:

Саунда е 32кбс (което за говор е достатъчно). Компресирано си е. Не знам имаш ли опции да пипаш там.

 

Това си е любителска камера, снимаща с висока резолюция, в готов за гледане формат и върху лесен за пренос на данните носител. Всякаква обработка след това ще е свързана с рекомпресия. Не че не върши работа, просто трябва да се имат предвид тия неща. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.