Jump to content
Българският форум за музиканти

Конфигурация за работа с Hd видео


the_gorer

Recommended Posts

Купуих си HD видеокамера и искам да направя видеоклип към една песен, по която работя в момента.

Проблемът е, че искам целият клип да бъде във Full HD (1080p).

А това значи, че няма как да обработвам заснетия материал на моята антична щайга.

 

Въпросът ми е: каква е най-оптималната PC конфигурация за обработване на Full HD видео?

Под "оптимална" разбирам съотношението цена / производителност.

 

Искам да мога да режа, да слагам ефекти, да преглеждам в реално време и да рендвам Full HD видео БЪРЗО - все едно е обикновено видео.

Въобще съществува ли компютърна конфигурация, която да може да прави това?

 

Оказва ли някакво влияние видеокартата при обработване на видео?

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хайде, моля ви помогнете с акъл.

Знам, че с мощна видеокарта, коятоподдържа HD може да стане възможно гледането на HD видеодори на стара машина, но помага ли такава карта и при обработката на ХД, при рендването в програма и т.н. ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Kартата не може да ти помогне за рендване и монтаж. Необходим ти е възможно най-бърз процесор, а за ефектите Рам. Но при обработка на HD , отново ще ти сече и ще се рендва доста по бавно. На работа работя с двупроцесорен с общо 8 ядра и 8гб рам, та тази машина зе запича ако се вкара HD. Да не говорим че примерно вегаса гърми постоянно за щяло и нещяло.

 

По добре според мен , снимай клипа нормално, кадровай го като за HD и след това направо го рендни като широкоекранно.

 

 

Не съм голям специалист по въпроса, дано съм ти бил полезен. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи е невъзможно да се обработва HD видео дори на компютър с два процесора.

Баси мамата, в такъв случай ъпгрейдът на стария ми комп става Безсмислен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи е невъзможно да се обработва HD видео дори на компютър с два процесора.

Баси мамата, в такъв случай ъпгрейдът на стария ми комп става Безсмислен.

 

 

Не ве човек, възможно е и на обикновен комп. Просто досадна работа , а и обемите са доста големи. Представи си как обработваш един mpeg , горе доло същото е и с HD. Просто сваления материал е по скоро mpeg, отколкото сурово Avi. Oт там насетне ти си решаваш дали ти се занимава с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нямаш никакъв проблем, дори с по-обикновен компютър. Само че забравяме *в реално време*.

 

Не разбрах, каква камера и в какъв формат снима.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

проблем с обработката на HDV няма да имаш с двуядрен процесор, добра видеокарта и РАМ, разбира се :headbang:. Погрешни са разбиранията, че този формат е кой знае колко труден за работа. Все пак размерът му е точно колкото едно АВИ ~13GB за час. На въпроса дали има значение видеокартата или процесора - ами имат, но най-вече зависи от това какви ефекти ще ползваш, дали CPU или GPU /такива, които при риълтайм-а се рендят от процесора или от видеокартата/. Много важен момент, който почти може да те откаже от работата с този формат са настройките за експорт от камерата, a също и на програмата за монтаж. Тях трябва да си ги нагласиш сам по метода проба-грешка. Препоръчвам ти когато вкарваш видеофайловете цели, а не кадър по кадър, те да не са дълги повече от 10 мин. в противен случай се затруднява работата на компютъра.

За работа с HD ти препоръчвам да си сложиш Премиера CS3, който има доста възможности и за експортване. Пробвал съм с повечето програми, но за мен това е най-добрия вариант както за импорт, така и за експорт. Отделно е доста подредена. Откъм възможности има какво да се желае, но пък никога не е късно да научиш Афтър ефекта :cheers2:. Вегас не препоръчвам, защото.... по много причини, най-важната за мен е, че прави HDV в някакво .m2t разширение, което после не мога да работя с друга програма.

Надявам се да съм бил полезен. Ако има други въпроси - питай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...размерът му е точно колкото едно АВИ ~13GB за час...

Не го схванах това. HD-то повече компресия ли има или как точно? Ако е пак DV формат е много странно 4 пъти повече резолюция да има същия обем инфо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много благодаря за информацията.

Това за тези ефекти, дето се рендват от GPU-то е интересно.

Явно е добре все пак да се направи някаква пълна конфигурация, вместо да се разчита само на видеокартата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...размерът му е точно колкото едно АВИ ~13GB за час...

Не го схванах това. HD-то повече компресия ли има или как точно? Ако е пак DV формат е много странно 4 пъти повече резолюция да има същия обем инфо...

Не виждам нищо странно, все пак много от HD камерите снимат върху обикновена DV касетка, която за DV и HD запис е с еднаква продължителност - 63 минути. Това от своя страна като цифрова информация е приблизително 12-13 Гб/толкова може да събере касетката/. В противен случай при 4 пъти по-висока резолюция една касетка би трябвало да събере само 15 минути HD запис. В момента единствено при снимане в DVCAM формат продължителността на записа на обикновена касетка е 40 минути. Обяснението на това е в кодеците и начина, по който обработват данните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моята HD камера е Менте и записва върху обикновена SD карта.

 

Ползва компресията H.264, която ужким позволява да се смачка много, без загуба на качество или нещо от сорта.

 

Знам само, че събира 1 час Full HD видео (1080p) върху SD карта с обем 2 гигабайта.

 

Има възможност да и се сложи карта до 32 гигабайта, което са 16 часа видео.

 

Прави огромно като размери видео, което просто не върви на стари машини като моята (Celeron 2,7 GHz, 1 GB Dual Channel RAM).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.