Jump to content
Българският форум за музиканти

Бавния процес на напредване


Recommended Posts

  • Отговори 124
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...

 

 

Мисля, че напред в темата има достатъчно сериозни мнения, за да има нужда от такива сравнително дребнички(в сравнение с вече казаното), а и не особено ясни съвети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една стъпка в развитието ви като музиканти...

 

 

В момента в който осъзнаете ,че Кърк Хамет НЕ Е най-великия китарист на света , определено имате напредък..

 

И поста ми е напълно сериозен , обръщам се към младите китарни ентусиасти най-вече..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много умно.Това ще ги откаже всички начинаещи да слушат Кърк и Металика и какво трябва да слушат, че да станат добри?И кой е най-великия китарист?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Много умно.Това ще ги откаже всички начинаещи да слушат Кърк и Металика и каквко трябва да слушат, че да станат добри?И кой е най-великия китарист?

 

Определено Кърк не е...Самият той си признава, че свири с таблатури...В рок средите личното ми мнение е за Джими Пейдж

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ОК де не е.И аз знам че не е,ама мога да изброя и още 1000 дето не са.И тях не трябва да ги слушаме така ли?

 

The best 100

 

Според Ролинг Стоун е на 11-то място Кърк Хамет ама няма значение на кое място е смятам че от всички има какво да се учи и да кажеш,че някой не трябва да се слуша е тъпо.Отделно че едно време китаристите са се учили от саксофонисти и други инстурменталисти,а не точно други китаристи :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Онзи ден ми хрумна нещо.Мога ли да Ви попитам има ли начин, с който да разбереме на какво ниво сме горе-долу ?

Има начин.

Сравнете се с най-добрите инструменталисти в стила музика който свирите.

За мен лично, най- добрите в стила който аз свиря имат следните музикални познания които могат и да прилагат на практика:

 

Знаят много добре музикалната теория (хармония) на стила в който свирят и няколко други. Могат да свирят кое да е парче във всички тоналности,темпа,размери(без да гледат ноти табулатури и т.н). Знаят добре цялата история на стила в който свирят - как е възникнал и как се е развил, кой от кого е повлиян. Стемят се да бъдат информирани за новости в музиката (нови музиканти, нов звук, нови развития и т.н.). ИМАТ СОБСТВЕН ГЛАС!Не имитират никого.

 

Това е доста обобщено. Вие си преценете и нека бавния процес на напредване продължи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да имаш много фенове не значи че си най-добрия в това което правиш. Свиренето на китара съществува много преди осемдесете (както и нотното записванена китара). Най-добри има. Въпроса е в какво - какъв е критерия. Не е задължително най-добрите да се харесват на всички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно не станах достатъчно ясен с предишния си коментар и днес на закуска след коледното парти на фирмата, в кисело състояние трих коментари и преглъщах бана на някои хора, които сами ще трябва да се сетят кои са, за да не посочвам Yo The Real персонално! Слагам едно леко уточнение, което е за ваша яснота. Тази тема ще се включи в темите, които ще са третирани като важни за раздел Китара. Всеки коментар, който влиза в офтопик ще бъде трит. Сега запилявам само последните и когато нещата са ясни като структура ще мина с голямата секира през всяка тема, която е отделена като важна. Останалите теми по усмотрение ще оцеляват из раздела. Още едно леко допълнение. Приятно за някои от вас или не, започвам да влизам в раздел Китара и да го подреждам, което значи, че ще виждам какво пишат хората. Това ще има две развръзки. От една страна ще гледам за хора, които ще са полезни за възхода на този раздел и ще се говори с тях дали имат желание да го правят и занапред. От друга страна ми знаете лошата слава на слаб психически модератор и лека ръка с тежка секира. Сами се досетете какво ще стане с онези, които сеят офтопик и водят до разпри в този раздел. Има Говорилня, в която можете да пишете относно споровете си за кой музикант е по-велик. В специализираните раздели, не че нещо лично, ама няма да го бъде. Като толкова много искате да има един стегнат вид на форума и респективно на раздел Китара, в който вие пишете, хайде да пазите и вие малко! Не искате теми от новобранци с глупави въпроси, добре, но тук отговора е супер прост! Ами помогнете да организираме нещата и всичко ще е супер хем за вас, хем за нас, а и новите в китарното поприще ще са доволни и ще гледат и те да трупат знания от изписаното.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Здравейте на всички. От месец започнах да се уча на китара и ми е доста забавно(поредния кандидат китарист, нищо ново под Слънцето). Честно казано имам голям късмет понеже в момента около мене има доста хора които свирят. Баща ми свири от доста години, но за съжаление не умее да обеснява, но пък съседите ми имат китари и също свирят. В началото ми казаха да се уча на акорди, дрънкам си разни работи и се опитвам да науча една две песнички, отделно заучих няколко прости сола. Тука има няколко китари, никоя от тях не е особено хубава, но предвид нивото ми предполагам това няма значение.

 

Сега работата е следната...в края на месеца заминавам на плаване 3 месеца, най-вероятно ще мога да си взема китара и най-вероятно няма да има нокой който да свири там, следователно ще трябва да се оправям сам. Можете ли да ми дадете някакви насоки какво да упражнявам, доколкото усещам не е добре да се прекалява с Guitar Pro и цифричките. Колкото и да не мога, се стремя да усещам нещата, които дрънкам вместо само да наизустявам.

 

Незнам дали на този етап има значение, но не съм много надъхан на метъл музиката и повече ми харесват по-испано звучащи мелодии(например като работите, които Антонио Бандерас свири по филмите си), дори електрическата китара не ме влече особено(и такава имаме тука, подрънквам някое и друго соло на нея). Ще се радвам ако получа съвети как да се упражнявам само, някакви уроци които да изтегля...

 

Извинявам се ако това е написано другаде, прочетох разни теми за начинаещи, но не намерих точно това, което ме интересува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вече 7 години продължавам да уча ел. китара, само че повече обръщам внимание на състава си.

Доста музиканти смених в групата и още не съм намерил мойте доближаващи характери.

През това време минах от началото 3-месечен начален курс по класическа китара продължих

сам с школа и приятел,който ми показваше.Много от доста мои отскорошни познати ел. маниаци

използват вол. педал вместо динамика и други техники.

Досега все още харесвам и свиря пънк-рок ,вече имам Гибсън лес пол джуниър,не съм по солата,

даже,честно казано повече харесвам еднообразните бързи кратки сола на Billy Joel.

Голяма трудност ми беше,но и слабост все още,свиренето по грифа с едновременно пеене без гледане в ръцете и бързото превключване на драйв флоор педал след припева,който вече съм свършил с вокал-а.Забързвах,забавях но имах барабанист до мен който също се учеше и ме търпеше както и аз него,но не започнах с някакви компютърно-модулирани дръм-машини.Поне знам от опит че след известно време,години на сцена сме се разбирали само с поглед ,но не сме професионалисти а малко опитни.

Обичам хубавият звук мек(лампов ест.:D хубава китара(обикновенно) и при всичкото това вече

мога да си позволя 4-5 часови репетиций,загрявки разучаване на песни,някое и друго разучаване на песен задно с момчетата.

Аз имам лично,много проблеми с разучаването на солата,обожавам акордите,ритъм-ът ми е в кръвта,

,НО ХВАЩАМ КОЛОСТРОФОБИЯ ОТ ПО-ТЕСНИТЕ ПРАГЧЕТА!!! :topicsux: харесвам ритъм-китара+вокал едновременно,стилът си.

Ефтиме,и другите,мисля след тези 7г. акорди и повечето внимание към бенда,че солата дори и да

не ми харесват,задължителни ли са да ги знаеш до вирто. при мойто положение на фронтмен-а китарист

-вокал.Кърт Кобейн незнам дали ще ме спаси за пример. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

E, всичко опира до това каква концепция за музиката имаш.

Ако искаш да свириш сола, може би ще е добре да отидеш малко и на съответния учител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега работата е следната...в края на месеца заминавам на плаване 3 месеца, най-вероятно ще мога да си взема китара и най-вероятно няма да има нокой който да свири там, следователно ще трябва да се оправям сам. Можете ли да ми дадете някакви насоки какво да упражнявам, доколкото усещам не е добре да се прекалява с Guitar Pro и цифричките. Колкото и да не мога, се стремя да усещам нещата, които дрънкам вместо само да наизустявам.

 

Не знам доколко ще ти помогне, но все пак:

 

Guitar Pro дава доста повече възможности от "цифричките" :) Ако искаш да избягаш от "наизустяването" можеш винаги да направиш следното - намираш или съставяш прогресия по свой вкус и намираш съответната скала, по която можеш да импровизираш върху нея. С Pro-то не е нужно да правиш предварително свои записи на прогресията, а можеш директно да я "вмъкнеш" и да започнеш да свириш върху нея. (вярно, звукът на акомпанимента не е като от истински инструмент, но кажи-речи става.) Самата скала се намира от tools - scales - find scales, доколкото си спомням. Лично аз намирам това упражнение за изключително полезно, един вид сам намираш това, което ти звучи добре, същевременно добиваш усет за ритъм и мелодия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

За свиренето с дисторшън, или по сериозен овърдрайв - изобщо не мисля че е по лесно.

Не свиря в група и основно си свиря разни неща на сухо, но гледам това което идеята му е да се свири като соло с дисторшън - да го свиря с дисторшън.

Защото ако не се полага особено внимание, едни бързички пасажи които звучат прилично на сухо звучат просто отвратително замазано с дисторшън. А предпочитам на сухо, защото по малко ми се изморява слуха, особено като свиря със слушалки си е изморително. И след едно разсвирване на сухо, оставам често неприятно изненадан как звучи с дисторшъна.

Така че трябва да се стараеш да свириш с изравнена динамика и изразително даже повече с ефекта - иначе това което се мъчиш да изкараш като шредове е просто един нечленоразделен шум.

 

А за компютърните симулации и амп моделинг, наречете ме музикален инвалид но не усещам разликата особено.

Сега ако наживо свириш с едно страхотно кубе, и през някакви пултовесигурно има разлика. Но когато слушаш крайния резултат на колони, не знам.

След като чух литъл уинг свирено и записано на гитар риг, не някакъв нафращян дистър ами този брилянтен металически саунд с динамиката му и всичкото, не знам какво да кажа. И аз не вярвах :)

Редактирано от emosms
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.