Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

  • Отговори 350
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Специално в Рийпър има МИДИ транспонатор (не го знам как се превежда от transposer), който транспонира МИДИ файлове и VST ReaPitch, което променя тоналността на аудио файлове.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не бих казал, че тя е "ди ултимит дау" (the ultimate daw), но ако ти харесва, можеш да я ползваш.

 

DAW означава: дигитална аудио работна станция или още по-ясно софтуерна аудио среда за работа :) и е общото название на един куп такива програми като почнеш"

Cubase

Sonar

Pro Tools

Reaper (на фирмата Cockos, разработчици на бившия Winamp, браузъра K-meleon и доста други благи програмки)

Ableton

Record (на фирмата Propellerheads, която разработва и софтуерният семплер-синтезатор и миксер: Reason)

Podium (на фирмата Zynewave)

Digital Performer (само за макинтош компютри)

Logic (също последните версии са само за макинтош)

Orion (на фирмата Synapse Audio)

Audition (бившата Cool Edit сега собственост на фирмата Adobe)

Studio One (на фирмата Presonus)

 

Това всичкото са DAW-програм или накратко софтуерни продукти за аудио записи, смесване, мастериране и обработване. Някои имат едни вградени функции, други пък ги нямат, но като цяло с всички можеш да си свършиш работата, особено ако си инсталираш и VST плъгини (това са програми, които работят в споменатите DAW-програми).

 

Но има и други DAW-програми сигурно. Аз съм пропуснал някои, че не ми се търси сега колко са и кои са. Аз тези съм разцъквал и съм се спрял на:

 

Reaper - за бързи записи

Ableton - за миксиране

Wavosaur - за деструктивна (рязане най-вече) редакция на записаните аудио клипове (тъй като тези използвани от мен DAW-програми нямат вграден аудио-редактор)

 

Много хора използват Sonar, други с определени М-audio звукови карти използват специалните за тези карти версии на Pro Tools (ако им допада), адски популярна е Cubase...

 

Най-малката и бърза според мен от всички е Reaper. Най-уникална по своя подход на работа е Ableton. Според мен, разбира се. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно ми е само на мен ли прави магарии reaper-a? когато работя в rewire режим с reason , при почи всяко стартиране на проекта ми разбърква темпата...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Както казах по-горе, на мен също ми прави ми магарии, но с някои VSTi инструменти.

Редактирано от Slav
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tрябва да оеднаквите темпата си и метрумите в Reaper. Всъщност от него трябва да ги укажете. Просто ReWire протокола е такъв, че Reason е вианги роб (Slave) на Reaper или друга съответна DAW, от която трябва да контролирате темпо и метрум.

Ако ползвате самостоятелно Reason, тогава там си правете темпата и метрумите (размерите). ReWire не е MIDI. При заигравки с темпо и метрум в Reason, те не могат да се експортнат в MIDI-то запазено чрез Reason (само траковете и MIDI блокчетата се пазят).

 

Ето какво пише в документацията на Reason относно този порблем:

 

* The MIDI file will be of Type 1, with one MIDI track for each track in the Reason sequencer.

 

- The tracks will have the same names as in the Reason sequencer. (имената на траковете се експортват)

 

- Since the Reason sequencer doesn't use MIDI channels as such, all tracks will be set to MIDI channel 1.

 

- Tempo changes are not included in the MIDI file (only the first tempo in the Reason song is included).

 

Чрез ReWire протокола е идентично - той е комуникация между две програми в реално време относно транспортните функции. След версия 2 на протокола, може да се поддържа аудио трансфер на до 256 аудио канала и 255 канала x 16 MIDI потока. Но докато при програми, които поддържат много MIDI канали при Reason не е така (не е ясно защо, може би поради същата причина, поради която аудио програмата Record на Porpellerheads не поддържа и VST стандарта, както и Reason).

 

Например винаги има проблеми при импортването на MIDI файлове в Reason относно MIDI каналите, автоматизациите и прочее. Трябва да разбереш от какъв контролер и какво точно е автоматизирало, сетне да го намериш подобен или същия контролер (плъзгач, врътка) в някое устройство на Reason, оттам да му назначиш Edit Automation..., създава се лента с тази автоматизация и вече там може да сложиш автоматизацията от MIDI файла.

 

В ReWire (само и единствено Slave) режим Reason не дава наставления по MIDI. Затова каквито и да е автоматизации и прочее неща не могат да се изпращат като контролери към Master-а (Cubase, Reaper, Sonar...), но ако ги направите в Reaper (всъщност само по отношение на темпо и метрум), Reason (в ReWire връзка сложен), ще се съобрази с тях без значение какви са ви точно тези автоматизации в самия Reason. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност проблемът, е че точно reason-a като "робуваща" програма се опитва да вкара някакви революционни идеи в reaper-a. Имам две (слава богу, че са само толкова на тази песен) зададени темпа, които след като приключа с проекта и след това заредя същия проект темпата в 90% от случаите са разместени. Най веселото е, че се случва винаги, когато "четящият" маркер е преминал във второто темпо и указва ново такова за началото...

Никога не се е случвало с кюбейса (не ме резбирайте погрешно reaper-a е страхотна програмка, но тои бъг нерви отвсякъде - само за сравнение : едни и същи проекти в кюбейз - 78% CPU usage, в Reaper - 32%...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

TheNextDimension,

пиши наистина твоя проблем и предостави .rpp файла (без аудио записите) или най-добре се опитай да "снимаш" проблема на картинки с бутона PrtScn (обикновено е до бутона Scroll Lock - ScrLk) и пусни във форума на Reaper точно стъпка по стъпка. ;)

Аз явно не съм разбрал какъв е проблемът ти. Отбележи и с коя версия си (това е важно, защото обновления излизат по 2-3 пъти в месеца). :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тази тема е за абсолютно начинаещите, на които всеки нищо не им казва и все някой им е крив! :cheers2:

 

Как да записвам с Reaper? Искам да правя музика и да си я записвам, ама съм начинаещ и нищо не разбирам?

Казвайте к'о да пра'а?! Де да цъкна и к'во да настройвам по програмата, за да чуя и записвам звук!?

 

Първо е необходимо да си изтеглите инсталатора на програмата Reaper от тук: http://reaper.fm/download.php

Има версии както за 32 битови и 64 битови процесори, така и за Macintosh компютри с Intel или PPC процесори.

 

Програмата е не е безплатна, но има неограничено време за ползване като тестова версия, след което ви се напомня да я лицензирате. Струва около 80 лв. за домашно ползване, но тегленето ѝ и ползването ѝ е напълно неограничено. Авторите разчитат на вашата лоялност. (Аз лично ще си я купя, в момента в който позволят да я преведа на български език поне менютата).

 

Инсталирайте програмата в избрана от вас папка. В хода на инсталация ще ви се даде възможност да инсталирате различни неща, но е най добре да изберете всичко. Включени са базисни плъгини - приставки (програмки) за ефекти към звука, разтегляне по време на аудио, обработка на честотен спектър и подобни, както и програмката Ninjam, която позволява (при бърза интеренет връзка) да се свири с приятели като он-лайн банда. Изберете да се създаде и иконка на десктопа (отметка на Desktop Icon). Избирате директорията (папка), където да се инсталира всичко и сте готови с тази точка.

 

 

Какво да правя като стартирам програмата?

Преди да стартирате програмата, първото нещо което трябва да знаете е с какъв компютър разполагате, каква звукова карта имате и какви аудио-драйвери за нея. Най-препоръчителни са ASIO драйверите (ако ползвате PC), но ако позлвате Macintosh компютър той би трябвало да си има драйвер наречен Core Audio или такъв, който е дошъл със самата ви аудио карта, специално за Macintosh. Аз ще пиша само за PC компютри, но логиката би трябвало да е идентична и за Mac компютри.

 

Ако сте сигурни, че аудио-картата ви няма собствени ASIO драйвери (обикновено при вградените аудио-карти и много старите такива е така), то си изтеглете ASIO4ALL драйвера, който е направен да работи с такива карти от тук: http://www.asio4all.com/ и го инсталирайте (може да отбележите отметката за ReWuchel поддръжка, която е нещо като ReWire протокол).

ReWire е специфична програма-драйвер, която помага при две поддържащи го програми, едната да командва транспортните функции на другата като: пусни-спри, върни назад-напред, записвай (на принципа Master-Slave или Господар-Роб).

На десктопа ви ще се появи ръководство за употреба на ASIO4ALL, което е на английски и съдържа полезни неща.

 

Добре, добре... Давай сега да видим с Reaper к'о прайм?

Отивате в менюто: Options -> Preferences...

 

Следват връзки към видео уроците. Качеството е добро: резолюция 1152 х 864 пиксела, 32-битов цвят; аудиото е 44100 Hz Mono (в повечето случаи, но ще има и стерео). Не са малки по размер между 20MB и 200MB:

Видео уроци за Reaper

 

Аз използвам Media PLayer Classic Home Cinema, за да гледам филми и клипове и не инсталирам кодеци. Работят отлично и с VLC плеъра (има си кодеци той). *

 

 

П.П. Искам темата да се развие в дискусия по проблеми на начинаещите с програмата Reaper и подобните на нея. :butcher:

 

 

 

---

* Mod Edit: KMPlayer е още по-зъл! :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и малко благинки:

 

Splash.rar - това е папка със картинки при зареждането на програмата. Поставяте я в папката където сте инсталирали Repaer и от менюто Options -> Preferences... раздел General слагате отметка на Show Splash Screen, натискате по-долу бутона Advanced UI/system tweaks... и до полето Custom Splash screen image натискате бутона Browse... и търсите папката Splash (вече разархивирана) и от там си избирате картинка. :hysterical:

 

ColorThemes.rar - това са теми (кожи) за Reaper, два броя, много добри. Слагат се в паката ColorThemes, която е в инсталационната папка на Reaper. :whistle:

 

Drum Maps.rar - това е папка с файлове, които ще показват в Reaper Midi редактора имената с номерата за барабаните от барабанния VST инструмент Addictive Drums, но има и такъв за Guitar Pro. Слагате я в папаката на Reaper. В уроците съм показал как се зареждат в Reaper. :)

 

K-20 System Setup.rar - това е настройка за индикаторите, така че максимално да отговарят на системата K-20 (не е фатално, ако не я ползвате). Може да я сложите също в папката на Reaper и да разгледате кое и как става. :)

 

Manual and Help.rar - това са помощните файлове и учебника за Reaper (основни неща само). Слагат се задължително в папката, където сте инсталирали Reaper (където е reaper.exe файла) :)

 

Ето тук е безплатният аудио-редактор, който аз ползвам в Reaper понякога, за да режа деструктивно аудио-клиповете си (празните, тихи места в краищата):

http://www.wavosaur.com/

Теглите го и като си направите папка Reaper Audio Editor (в папката на Reaper), го слагате там и го стартирате (той е портативен и не се инсталира). След което в уроците съм показал как да го активирате в Reaper, така че като понечите да редактирате аудио-клип деструктивно, то той ще се отвори в този аудио-редактор. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.