Jump to content
Българският форум за музиканти

За пръв път по радиото...


Recommended Posts

Някои от радиата в България имат практика да подписват договор с вас...преди да пуснат песента ви в ефира си. Важи в случаите, когато вие сте си продуценти.

Ето примерен такъв:

 

 

 

ДОГОВОР ЗА ПУБЛИЧНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

Днес,........ г. в гр.........., между:

1. ................................................................................

...............- ЕИК …………………, представлявано от...........................с постоянен адрес в гр………………, ул……………………………............................. , наричан по-долу „ПРОДУЦЕНТ” и

2. фирма……, юридически носител на правата на РАДИО…. – , представлявано от …………., адрес на управление ………….. и с адрес за кореспонденция:…………..., наричан по-долу „ПОЛЗВАТЕЛ”, се сключи този договор.

 

СТРАНИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:

 

І. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА:

 

Чл. 1. (1) Предмет на договора е правото на публично излъчване по безжичен път и предаване и препредаване по сателит и по кабел на музикалните произведения, чийто продуцентски и изпълнителски права са собственост на ПРОДУЦЕНТА и което право ПРОДУЦЕНЪТ отстъпва на ПОЛЗВАТЕЛЯ .

 

II. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРОДУЦЕНТЪТ:

 

Чл. 2. С подписването на този договор ПРОДУЦЕНТЪТ отстъпва на ПОЛЗВАТЕЛЯ неизключителното право да излъчва музикалните произведения, продуцирани от ПРОДУЦЕНТА в съответствие с разпоредбите на настоящия договор, в рамките на програмната схема на радио Белла.

Чл. 3. ПРОДУЦЕНТЪТ декларира, че е носител на продуцентските и изпълнителски права върху предоставените с този договор за излъчване музикални произведения и с тяхното излъчване не се нарушават правата на трети лица.

 

 

III. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПОЛЗВАТЕЛЯ:

 

Чл. 1. ПОЛЗВАТЕЛЯТ се задължава да заплаща законните възнаграждения на авторите на съответното музикално произведение след излъчването на същите, съгласно договора на ПОЛЗВАТЕЛЯ с организацията за управление на авторски права „Мюзикаутор”.

 

IV. ПРЕКРАТЯВАНЕ И ОБЩИ УСЛОВИЯ:

 

Чл. 1. (1) Този договор се сключва за срок от ….години, считано от датата на изтичане на основния срок, в случай че никоя от страните не отправи едномесечно писмено предизвестие за неговото прекретяване на насрещната страна.

Чл. 2. Договорът се прекратява:

а/ по взаимно писмено съгласие на страните;

б/ при невиновна невъзможност за изпълнение, както и в резултат на непреодолима сила (обективни причини).;

в/ едностранно – с едномесечно писмено предизвестие до другата страна;

г/ при развалянето му от коя и да е от страните, при неизпълнение, поради причини, за които другата страна отговаря.

 

V. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:

 

Чл. 1. Страните се задължават да се информират за всички въпроси, свързани с изпълнението на този договор.

Чл. 2. (1) При всички евентуални спорове относно съществуването и действието на сключения договор или във връзка с неговото изпълнение и нарушаване, включително спорове и разногласия относно действителността, тълкуването, прекратяването, изпълнението или неизпълнението му, както и за всички въпроси неуредени в този договор, страните полагат всички усилия да уредят отношенията си чрез преговори и споразумения.

(2) В случай, че не може да се постигне споразумение по горната алинея, спорът се отнася за решаване до арбитражния съд към Българската търговско-промишлена палата гр. София.

 

Този договор се сключи в два еднообразни оригинални екземпляра с еднаква автентичност - по един за всяка от страните.

 

 

 

 

ПРОДУЦЕНТ: ............................ ПОЛЗВАТЕЛ:...........................

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тук могат да се видят и прочетат различни договори между МУЗИКАУТОР, ПРОФОН и медиите. Има дори и договор за излъчване по радио (отново между МУЗИКАУТОР и радиата).

 

Всъщност в този сайт на АБРО (Асоциация на българските радио и телевизионни оператори) има и доста други любопитни договори, тарифи, устави, декларации и др.

 

------------------------------------

Само малка вметка: Информацията им относно координатите на радиата и телевизиите...не е пълна и актуална.

Допускам, че и документацията, която е представена, може да е поостаряла и дори също не отговаряща на сегашните взаимоотношения между всички тези институции и медии!?!

 

Но пък е поне достъпна за всички нас! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

"В България има 400 радиостанции"...?

(Веселин Тодоров)

 

Вярно ли е това наистина?

 

Тук е цялото интервю с основателя на група "Фактор".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

А някакво мнение за работата на Светла Русева от т.н. А.Б.А ?

В интернет пише, че е от най-популярните?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Нещо интересно, относно взаимоотношенията с ПРОФОН и медиите (радиа и телевизии):

 

Съобразно най-новите изменения в договорите на ПРОФОН с продуцентите, става ясно, че ако вие сте автор и ПРОДУЦЕНТ(или и двете) и имате регистрация в ПРОФОН и искате да предоставите за разпространение своето парче в медиите имате следните опции:

 

Или да оставите ПРОФОН да иска пари и да договаря условията за излъчване на парчето (в случай, че медията вече има взаимоотношения с ПРОФОН...както се очаква) или да подпишете индивидуален договор със съответната медия (и да си договорите условия за използване на парчето), но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да уведомите ПРОФОН и да оттеглите правата, които сте им предостъпили за съответния случай и песен. С последното изменение вие реално предотстъпвате НЕИЗКЛЮЧИТЕЛНИ права на ПРОФОН а не както до сега ИЗКЛЮЧИТЕЛНИ...и да нямате право да договаряте еднолично договори с медиите. Дава се свобода избор всеки да си решава дали иска да получава някакви възнаграждения и по какъв начин.

 

Искам да кажа, че ако решите да използвате някоя от горните договори и декларации и същевременно сте член (имате регистрация в ПРОФОН) - е вече възможно, но задължително трябва да уведомявате ПРОФОН за всяко свое отделно договаряне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А може ли радио да излъчва без договор с Профон и Музикаутор песни, чиито автори и продуценти не са в каталога на тия две тъъъм ;) организации?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може (и има такива), но такива медии се наричат от организациите НЕЛИЦЕНЗИРАНИ МЕДИИ (ако не изплащат на никой права за музиката, която излъчват).

Тези "необхванати" медии вероятно нямат финансовата възможност да си изплатят разходите по администрирането на тези права...или пък не искат!?

 

Те според регистрите били нищожен процент от пазара и нарушават ЗАПСП.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам Савов, че си начетен по темата. Я виж сега тая презумпция - ако нелицензираната медия според Профон/М'аутор има индивидуални договори за предоставяне на авторски и сродни права за излъчване и разпространение на музикални произведения директно със самите носители на тези права, които от своя страна не са членове на Профон и М/Аутор? Тогава нарушава ли се ЗАПСП?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно това, че съм "начетен по темата" - изобщо не смея да твърдя и усещам иронията, но се се сърдя, разбира се. Сам чета ЗАПСП и сам се опитвам да тълкувам нещата правилно. От време на време се консултирам и с юристите на ПРОФОН и МУЗИКАУТОР разбира се...но гледам да не досаждам много.

 

 

А за конкретния ти въпрос: Прав си, но аз написах в отговора си преди това - ако не изплащат на никой права за музиката, която излъчват. А доколкото знам по закон се полагат възнаграждения за авторите.

А пък ако дадена медия няма договори с ПРОФОН и МУЗИКАУТОР и сключва договори с носителите на права да се откажат от тях или да предоставят музиката си безвъзмездно и безплатно (ако е едно и също) т.е. да се разберат да не дават и на тях пари...тогава не съм сигурен вече!?

Ако знаеш как стоят нещата - ще е полезно да споделиш.

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако в тези договори са предвидени отчисления...възнаграждения - значи следва и те да са "лицензирани". От което следва, че съм сгрешил и не съм обмислил точно предния си отговор. Вероятно има такива медии...но не се сетих да обмисля това, че медията може да се договори със заплащане със съответните носители на права. Просто...в повечето случаи (според мен) - когато медията не иска да плаща на ПРОФОН и МУЗИКАУТОР предполагам, че не иска принципно да плаща за музиката, която излъчва и за това гледа да се договори с авторите да не плаща. А и принципно ако плащат за всички автори на едно място би трябвало да им е един вид улеснение!? Но пък може и да има и недостатъци в тия договори с тях!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оу не си ме разбрал, Савов. Грам ирония няма, питам защото ми е интересно, а виждам, че имаш личен опит. Не зная как стоят нещата, а срещу 120 евро / час ми предложиха да ми отговорят без гаранции :) адвокатчета разни. Иначе ооотдавна лелея по разни проекти за нашия форум, но! време няма, кинтите са кен'тъч'дис също.

 

 

P.s. Преди време във връзка с един фестивал трябваше да издадем сборен диск, на който аз станах ъъъ продуцент - уредих авторските права в М-во на културата, като бях посъветван от инспектора да пиша в Договора за предоставяне на авторските и сродните права върху музикалното произведение, че всички финансови отношения между страните са уредени. Ясно е, че бандите дадоха безплатно продукта си, защото нямахме бюджет за това. Чудя се един такъв Договор между нас си за наша си музика по наша си станцийка...дали ще попадне под ударите на ПРОФОН/М'Аутор? От търсенията ми досега извън 120 те ойро за мазни адвокатини, отговорът ми е ДА, заради прекалено либерален ЗАПСП и устройствени документи на колективните организации, в които пише всяка медия трябва да има лиценз, за да излъчва и препращат към каталозите си, които за нас не представявляват интерес.

 

Да видим кой краде музикантите от нашата гилдия? Мазниславско радио, което плаща 20, 000 лв на месец по тарифа на двете организации, които разделят по необозрими критерии ( седи слушай колко и къде ще те ротират ) смешни пари или една "нашенска ъъъ безплатна медия", която печели пряка заинтересована аудитория?

Редактирано от Babyface Bob
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как стоят нещата точно с това - дали всяка една медия, която излъчва музика, трябва да плаща задължително права (директно на авторите и продуцентите или чрез тия сдружения) за да е ЛИНЕЦЗИРАНА...но звучи логично, след като по закон на авторите се дължат задължително отчисления за ползването на нещата им.

 

Относно това сигурно ще пише нещо и в ЗАКОНА за РАДИОТО и ТЕЛЕВИЗИЯТА и др. В БАМП (както писах и преди време) също има много договори и пояснения. Но не съм представител на медия и за сега не съм задълбавал толкова в тази област.

 

И аз съм се замислял преди време за адвокат, но лека по лека навлязох и...смятам за сега сам да се оправям. Както казах - понеже съм член на ПРОФОН и МУЗИКАУТОР - мога да ползвам безплатно (срещу членския внос, разбира се...) съвети от техните юридически отдели.

 

Иначе гледам един г-н Велизар Соколов, който канят национални медии за мнение по въпросите именно на авторското право и се бях запътил именно към неговите услуги и съвети...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

"В България има 400 радиостанции"...?

(Веселин Тодоров)

 

Вярно ли е това наистина?

 

Тук е цялото интервю с основателя на група "Фактор".

 

Стана ми ясно (от контакт с човек, който е запознат детайлно с материята) ,че наистина в България действат около 400 предавателни станции за ефирно радиоразпръскване на УКВ, НО броя на излъчваните радиопрограми чрез тези станции е близо 100.

За това става това разминаване в информацията от двете интервюта, които съм поствал в темата.

 

А междувременно да се похваля, че от понеделник всички български радиостанции ще разполагат с новата ми песен "Признание" ( http://www.youtube.com/watch?v=RoTM9xPdyZc ). Дали ще се завърти и къде тепърва ще се види...дано се чуе тук там... :whistle:   Ако я засечете в ефир - да знаете, че е на добра воля и по вкус на редактора...аз пари за ротации не давам. А пък скоро ще е готово и видеото...

Поздрави!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.