Jump to content
Българският форум за музиканти

За пръв път по радиото...


Recommended Posts

...това "онази песен" ли е ? поздравления :-)

 

Точно тя!

Радвам се, че работих с Теб!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се радвам на още препоръки и съвети!

 

Здравей,

 

От всичко написано дотук не ми станаха ясни някой неща.

1. Само една-две песни ли имаш да предложиш?

2. Каква е крайната ти цел?

Ако ти си кандидат за популярност, не е много престижно да обикаляш и се молиш, нито пък ще постигнеш нещо ако си купиш малко ефилно време за много пари.За тези неща си има продуценти и издателски лейбъли.

Когато те инвестират в теб и музиката ти, вече сами имат интерес да ти уреждат интервюта и ревюта и най-важното участия, където да представяш на живо продукта.

Това което имаш вече е чудесно - ефир в две радиа и интервю - Честито!Тази радост ми е добре позната.Но!

От тук насетне смятам, че основното е да предложиш истински продукт - албум - цял, авторски, завършен.

Иначе никой няма да те чака да пускаш по едно парче на шест месеца.

 

Аз така виждам нещата.Желая ти успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще се радвам на още препоръки и съвети!

 

Здравей,

 

От всичко написано дотук не ми станаха ясни някой неща.

1. Само една-две песни ли имаш да предложиш?

2. Каква е крайната ти цел?

Ако ти си кандидат за популярност, не е много престижно да обикаляш и се молиш, нито пък ще постигнеш нещо ако си купиш малко ефилно време за много пари.За тези неща си има продуценти и издателски лейбъли.

Когато те инвестират в теб и музиката ти, вече сами имат интерес да ти уреждат интервюта и ревюта и най-важното участия, където да представяш на живо продукта.

Това което имаш вече е чудесно - ефир в две радиа и интервю - Честито!Тази радост ми е добре позната.Но!

От тук насетне смятам, че основното е да предложиш истински продукт - албум - цял, авторски, завършен.

Иначе никой няма да те чака да пускаш по едно парче на шест месеца.

 

Аз така виждам нещата.Желая ти успех.

 

За сега имам само една песен, която определям за достатъчно качествена и добра и с която да имам смелостта да се представя в ефира на радиата. Естествено вече работя и по друга...имам измислени музика и текстове за един цял албум, но нещата ще станат доста бавно без продуцент. А понеже такъв все още нямам-затова и се налага да обикалям и да се "моля" да ме пускат. Иначе още не ми се е налагало да плащам за да ме пуснат...дано се запази тази тенденция!

Целта ми за сега е да направя така, че да се представя във всички БГ радиа, чиито ефир допуска стилът музика, който предлагам и...защо не - да предоставя на всяко радио в България да има моят първи сингъл. А от това къде и колко ще ме пускат - ще си направя собствени изводи и преценки за това как стоят нещата в радиоефира и присъствието на нова българска музика в него. За сега не съм разочарован...напротив!

...

Ето и нещо любопитно и полезно за тези от вас, които също биха решили да разпространяват сами своята музика:

Тъй, като живея все още във В.Търново - следващата стъпка, която вече реализирах, бе да се представя във всички местни радиа. На всякъде ме приеха любезно, прослушваха песента, след което ми предложиха интервю и официално стартиране в ефира им.

Много приятно изненадан останах и от едно от тези радиа, а именно - радио"Фаворит". Това е може би най-слушаното радио в града, дали заради това, че в ефира му звучат предимно поп-фолк хитове...или пък друго... Но така или иначе -хората ме приеха, чуха песента и освен, че и те ми направиха интервю и официално стартиране...и те също ме увериха, че ще вкарат в плей-листата си песента и ще я въртят, макар и по-рядко(поради стиловата ориентация на медията), в техния ефир! Хората не са затворили изцяло програмата си за българската поп музика, въпреки че са фолк радио например!

Та който иска-спокойно може да се свърже и с тях и също и там да предложи своята музика, която макар и доста рядко, все пак би могла да звучи и от техния ефир!

Това е за сега...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес, докато си карах колата и слушах "БГ радио", с радост разбрах, че песента ми отново прозвуча и вече е включена в класацията "Нашите 20", като "ново двайсет" т.е. като ново предложение!!! :thx::offtopic-001:

...

Просто реших да споделя радостта си!

:offtopic-001:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Мина доста време от както пуснах темата и едновременно започнах "борбата" с радиата и...все още продължавам.

Оказа се доста бавна и мъчителна работа:)

И все пак...

Вече съм на финалната права и в близко бъдеще ще мога да публикувам статистика(от моя личен опит) за това колко от българските радиа са отворени за нова БГ музика, колко от радиата са отворени към прохождащите изпълнители, колко и кои от тях не проявяват интерес и защо и т.н.

 

Сега реших да споделя нещо любопитно, което би ви било от полза ако решите да се занимавате с подобна щуротия:D

 

Някои от радиата(които вече излъчват песента ми) имат изискване да им предоставите документ с който декларирате, че им предоставяте за излъчване свой продукт. Този документ е ДЕКЛАРАЦИЯ.

 

Тази, която ми бе пратена като примерна(за което благодаря на едно радио) и която аз вече използвам изглежда така:

 

 

ДО: РАДИО.........

Гр. ....................

 

 

 

 

ДЕКЛАРАЦИЯ

 

 

.............. предоставя правото на горепосочената радиостанция да излъчва чрез ефира си, по кабелен път, интернет и сателит следната песен:

 

Изпълнител:

Песен:

Музика:

Текст:

Аранжимент:

Продуцент:

 

................ декларира, че е носител на правата, които предоставя с настоящата декларация.

 

 

................. предоставя горепосочените права, като си запазва правото да прекрати тяхното отдаване, като изпрати писмено уведомление най – малко седем дни преди прекратяването.

 

 

 

 

 

 

Гр. Подпис:

Дата /име, фирма ............/

 

 

Това е за сега!

Дано съм полезен на някой!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Забравих да споделя и това което разбрах за МУЗИКАУТОР...в смисъл отговора на въпроса, който бях задал тук преди : "Пречи ли по някакъв начин регистрацията на песента в МУЗИКАУТОР за това - радиата да я излъчват?".

 

Свързах се и изисках подробна информация по въпроса от МУЗИКАУТОР.

Цитирам малка част от отговора им:

 

" ...Радиостанциите, с които МУЗИКАУТОР има сключени договори заплащат годишно глобална сума на МУЗИКАУТОР, която сума покрива всички автори на произведения, включени в програмата й, включително музика към реклами, шапки на предавания и др. п. Радиостанцията не заплаща възнаграждение, определено на принципа “определена сума на минута музика”, а заплаща определен процент от приходите си и плаща за всичката музика, която е излъчила – това е т.н. бланкетна лицензия. Сумата, която е изплатена бива разпределена впоследствие съобразно отчетите давани от радиото за изпълнените песни. Това означава, че радиостанцията не заплаща за определена бройка песни, а заплаща за всички песни които е излъчила. За нея няма никакво значение дали е излъчила 1000 песни годишно или 1050 например..."

 

 

 

Така, че отговора на въпроса ми е НЕ ! Това, че съм регистрирал песента си в МУЗИКАУТОР - не намалява шансовете за излъчване в радиата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някои обяснения за хората във ВО (връзки с обществеността) и номенклатурата направо избиват скумрията. :)

Но са истина.

 

Savov, изключително недоумявам защо искаш да те излъчват и какво печелиш ти от това, след като всъщност се понабутваш с време, нерви и пари. Моля те не казвай, че си като Сашка Васева едно време, дето носела яйца, агнешко и пити с кашкавал само и само да я... излъчват.

Според мен хвърли усилията си в организация на представянето ти на живо с тези неща от творчеството ти. Не е по-малко сложно от това да се занимаваш с "номенклатурните дебили", но поне е истинско и музикантско, отколкото радио излъчвания и нещо като плейбеци.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само да спомена по темата, че като се мотках из едно от националните радиа видях един два диска на човекът савов да стоят на някви бюра и хората ме питаха ме питаха за мнение дали става за слушане и коментираха, че бил много упорит. тва е похвално, но

веднага си представих как различни световно утваърдени муиканти например u2 се скъсват да се молят и пишат заявления на български радиостанци да им пускат дискографията. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да спомена и аз историята на един макар и доста отдавнашен експеримент. Някъде 1995-1996 година с тогавашната ми банда - No Smoking ( но не бандата на Кустурица ) бяхме записали 2 песни в студио. И двете ги подарихме на радио Тангра. Още при първата ни среща с Румен Янев той съвсем открито ни заяви - пичове в момента вие сте никои. Ако бяхте известна група, можеше да искате да ви плащаме за някакви права. Значи подписвате една декларация, че не искате пари за излъчването на вашата песен ( първата, която предложихме ) и няма проблем. Пускаме я в класацията Рок-Топ 7, ще я въртим по радиото - няма проблем. Помня, че подписахме декларацията - значи подарихме правата на Радио Тангра, защото просто много искахме да видим, дали ще харесат парчето. То пък взе че се хареса, при това толква, че седя 7 седмици в класацията, 3 от които на първо място и отидохме да свирим на годишния топ в зала Универсиада. Помня, че беше май на 11 февруари 1996. Та така с нашия опит. Но все пак всички гледат да се застраховат, да не плащат. Освен това въпреки, че спечелихме 3 първи места в топа, се получи така, че не искаха да ни пуснат на годишния топ, въпреки че по регламент имахме това право. При това не само нас, а още няколко по-неизвестни провинциални банди. Не знам, дали само на разправията, която аз направих - ходих в радиото, и се разправях доста жестоко, без разбира се да се държа грубо и невъзпитано, но накрая ни пуснаха. Даже и хонорар ни дадоха. А това си беше готино преживяване все пак.

Редактирано от Slinky
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко пъти ми се обаждат приятели, да ми кажат, че слушат бандата ми по Зи Рок или Тангра. Гостували сме и в двете радиа, с демо диск. Никой не ни е питал дали може да се пълни програмата на радиото или дали искаме заплащане за авторски права. Това от една страна не е правно издържано, но! смятам, че с оглед необходимостта да се чуват повече български банди и, разбира се, с оглед тематичността на радио -предаванията, в които звучим - безбюджетни предавания ;) за българска музика :) - сме ок да звучим от честотите на двете радиа. На този етап е добре да сме в ротация - не сме се молили за нея, не сме подписвали декларации и прочие. Просто за кеф :)

 

Разбира се, ако чуем свой риф в друга банда - рискът сме преценили като малък - ще се позовем на обективиране на авторско право чрез първоначално излъчване по радио на дата, предхождаща датата на плагиатството. Това, на този етап и с тези ни пожелателни познания върху авторското право, устройва и нас и радиата, очевидно! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.