Към съдържанието

Снимка

Pop филтър за кондензаторен микрофон

• Please log in to reply
41 отговора на тази тема

#16 assoass

assoass

Фолкмагесник

• Members
  • PipPipPipPip
  • 906 Мнения:
  • Инструмент:MusicMan, Warwick

Публикувано 07 август 2005 - 12:56

Гений123bg!
"Музиката не се обяснява, тя може само да се усеща" - Теодосий Спасов

#17 the_gorer

the_gorer

.

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5072 Мнения:
  • Инструмент:По-скоро малък

Публикувано 07 август 2005 - 14:50

:virtuoz: :virtuoz: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless: :godbless:
Страхотно упътване, напсано с чувство за хумор!
10/10 :)

#18 niki123bg

niki123bg

Sho Shin

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2309 Мнения:
  • Инструмент:RGX420 RBX375 DTXPL M50

Публикувано 07 август 2005 - 21:36

Наистина много се радвам, че ви харесва упътването и се надявам че ще бъде от полза.

Днес бяха проведени полеви изпитания на две версии на филтъра, сравнение с истински филтър на Audiotechnica. Едната е тази която е на снимките, другата е същата като рамка, но с малко по-различен чорапогащник - с повече съдържание на ликра (88% полиамид и 12% еластан [ликра]) и най-важното - опънат така, че да се получат 4 слоя.

Резултатите са, че първият филтър с Jazz чорапогащите не се справя особено добре, докато вторият вариант с 4-те слоя и с повече ликра се справя доста прилично - т.е съизмеримо с Audiotechnica-та.

Сега малко повече информация за version 2.

Рамката е напълно идентична, кръгчето трябва да е 16 см - т.е. толкова колкото е и първата версия. Чорапогащника е следният:

Bella Dona - Gloria 20 DEN
88% Полиамид
12% Еластан
IV Nero (четвърти размер, черни)

Този е малко по-скъпичък - 2,90 лв, но резултатът с него си заслужава парите :D Има такъв в Била.

Действаме по същият начин. Използваме половината от горната част на чорапогащника като я опъваме отгоре и вързваме в основата. Получават се два слоя - един от пред и един отзад. Опъваме и втората половина от чорапогащника отгоре и отново здраво вързваме в основата с черен конец. В крайна сметка получаваме 4 слоя - два отпред и два отзад.

Сега един трик от жена ми :P След като изрежем в основата стърчащите части от чорапогащника използваме черен лак за нокти и ги намазваме обилно и оставяме да изсъхне. По този начин няма да се появят бримки в последствие и да се накъса плата.

Този пост е редактиран от niki123bg: 07 август 2005 - 21:38

#19 allegro

allegro

Навъртащ се

• newbies
  • PipPip
  • 70 Мнения:
  • Инструмент:пиано

Публикувано 07 август 2005 - 22:27

Еее, пич, къртиш :D
"Met Jay. Met funk." - Stu Zender

#20 the_gorer

the_gorer

.

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5072 Мнения:

Публикувано 08 август 2005 - 08:43

Хаха, женски хитрини в звукозаписа! :headbang:
А по какво точно новият вариант с повечето ликра и с четирите слоя превъзхожда първия? От гледна точка на звукозаписа, де. :hello:

#21 niki123bg

niki123bg

Sho Shin

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2309 Мнения:
  • Инструмент:RGX420 RBX375 DTXPL M50

Публикувано 08 август 2005 - 09:57

Е как :headbang: Даже си я водих като консултант при избора на чорапогащник.

Разликата е в степента в която намаля експлозиите при резките издишвания. Това е много лесно видимо ако човек се загледа в субуфъра.

По въпроса с конденза, няма как да проверим кой от варианти се справя по-добре, но предполагаме че всичките приемливо спират влагата. Научих, че при всички положения микрофоните е добре след употреба да се прибират в кутиите си и да се слагат там хигроскопични материали които да обират влагата - например като тези които слагат в кутиите с обувки.

Ако микрофона струва 5 - 10 000 USD, тогава предполагам никой няма да ползва такива самоделни филтри. Този е насочен към хора с ограничени финанси, които съвсем естествено ползват и доста евтини микрофони - моят струва 190 лв, а не $10 000 :bravo:

Сега, друг въпрос е че истинският филтър с който тествахме не блесна с някакви фрапиращи качества, но и нямахме особено много време да ги сравним по-сериозно. Въпреки това за мен е важно, че се получи филтър който поне на първо четене върши не лоша работа, доколкото разбрах доста по-добра от разни евтини филтри от по 15 - 20$.

Може да се направи по-добре като конструкция - например с онези пластмасови кръгчета, които се ползват за бродерии. Да се използва някаква гъвкава тръба (като за някои лампи) и захващането да е такова, че да се слага и маха лесно от стойката.

Предимството на предложената конструкция е, че отнема около 10-тина минути да се сглоби напълно. Ако някой има затруднения да си направи такъв филтър - нямам нищо против да помогна ;)

#22 Bay Emo

Bay Emo

Domain Of Dreams

• Members
  • PipPipPip
  • 150 Мнения:
  • Инструмент:бас

Публикувано 08 август 2005 - 23:38

:D :curse: Нямам думи. :curse:
Когато едно нещо не може да бъде поправено с Ц 200, опитайте с C4.

#23 fifcho

fifcho

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 223 Мнения:
  • Инструмент:уруглица, клиторина

Публикувано 11 октомври 2005 - 15:23

И аз моя така го правих навремето ама вместо тел изрязах гърлото от купичка от маргарин и върху него залепих чорапогащника. :cheers: надолу го захванах с тел и с щипка за стойката.
П.С. За поп филрър може да използваш и потник :D записвал съм и по този начин и става повярвай ми. Обличаш потника, дърпаш го и отдолу пъхаш микрофона. Лошото е че си изгърбен и малко трудно пееш ама като немаш друг избор и така става. :P :) :P
Не ме е яд че са ебали жена ми, яд ме е като знам как айдушки се ебе чужда жена.

#24 the_gorer

the_gorer

.

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 5072 Мнения:

Публикувано 11 октомври 2005 - 17:16

И аз моя така го правих навремето ама вместо тел изрязах гърлото от купичка от маргарин и върху него залепих чорапогащника. ;) надолу го захванах с тел и с щипка за стойката.
П.С. За поп филрър може да използваш и потник ;) записвал съм и по този начин и става повярвай ми. Обличаш потника, дърпаш го и отдолу пъхаш микрофона. Лошото е че си изгърбен и малко трудно пееш ама като немаш друг избор и така става. ;) ;) :P

;) ;) :(
Ей такива неща искам да се чуват! Това с потника кърти албански бункери.
Самоделки и подръчни материали foreva!!!

#25 RockoBG

RockoBG

Неспасяем

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 3371 Мнения:

Публикувано 11 октомври 2005 - 17:44

МАШАЛАХ - 'дет' викат гърците.
;) :( ;) ;)

#26 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 638 Мнения:

Публикувано 11 октомври 2005 - 21:44

Бах маа му....това с потника никога нямаше да се сетя :wow:
А между другото ето една идея за поп филтър, който аз ползвам от години, тестван в практиката, с висок КПД.
Спомняте ли си най-старите предпазни екрани за монитори - преди да излезнат тези с оловното стъкло, бяха с мрежички.....ама много фина плетка, просто перфектна....и дори имат вид на изглед и не седят като някаква правения. Имам и оригинален поп филтър на Shure (PS-6), но сравнявайки двата не виждам някаква особена разлика освен в цената. :band1:

#27 karapetkov

karapetkov

Редовно навъртащ се

• newbies
  • PipPipPip
  • 168 Мнения:
  • Инструмент:ПиЯна гарга-тъпанарка :)

Публикувано 19 февруари 2006 - 14:06

Твърде полезно :). Респект на автора ;) ;) ;)
EveryOne is the One...

#28 sw1tched

sw1tched

Неспасяем

• Mods
  • 2268 Мнения:
  • Инструмент:Китара

Публикувано 18 март 2007 - 11:11

Да споделя и още един вариант: просто откачете grill-а на някоя от колоните си вкъщи, независимо дали от hi-fi или от мониторите. Сложете го на няколко сантиметра пред микрофона и сте готови. По всяко време можете да си го върнете на колоните.

#29 yamaha

yamaha

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 638 Мнения:

Публикувано 18 март 2007 - 12:11

Да споделя и още един вариант: просто откачете grill-а на някоя от колоните си вкъщи, независимо дали от hi-fi или от мониторите. Сложете го на няколко сантиметра пред микрофона и сте готови. По всяко време можете да си го върнете на колоните.

Стига да е достатъчно "ситен"...помеже има разни на такива големи дупки, че.... :thumbs_up: ....а най-добре вместо постоянно да го сваля и слага от колоната, човек да си купи един....а като ще си купува, още по-добре да си намери нещо по-подходящо... :godbless:

#30 vhcs

vhcs

Новобранец

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1478 Мнения:
  • Инструмент:Bass

Публикувано 25 март 2007 - 10:17

само и аз да добавя нещо. Някои спецове из интернет пишат че popkiller-a трябва да е с 2на стена, т.е. да има въздух посредата защото тогава ефекта бил най-добър.
Аз точно си купих такъв popkiller с 2на стена (не бях прочел тази хубава тема и се набутах разбира се) та реших да пиша, може пак да излезе версия 2.0 на наръчника :crying: ... така де, доколкото разбрах единият крачол от чорапогащника дава фира, а може и той да се използва.

... само идея за подобрение

Поздрави
Алекс

EDIT:

уффф че съм тъп !!! ми то с чоропогащника върху телта точно тоя ефект се получава - 2на стена с въздух посредата. ЕЕееее така е като пиша преди да мисля :-)

Този пост е редактиран от vhcs: 25 март 2007 - 10:22

Не от всяко дърво става свирка, ама от всяка свирка ми става на дърво

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни