Jump to content
Българският форум за музиканти

Pop филтър за кондензаторен микрофон


niki123bg

Recommended Posts

Дайте някакви идеи откъде може да се купи евтин pop филтър или от какво мога да си направя такъв с добър резултат :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чорапогащник върху тел. Проблема е само закрепването към стойката :headbang:

Много благодаря за идеята, довечера жена ми ще пропищи :headbang:

 

Видях че има разни елепсовидни, кръгли, че дори и триъгълни филтри. Предполагам че формата е без значение. Мисля пак с тел да направя частта с която да го закрепя на стойката на микрофона.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

чорапогащник върху тел. Проблема е само закрепването към стойката :ph34r:

Много благодаря за идеята, довечера жена ми ще пропищи :)

 

Видях че има разни елепсовидни, кръгли, че дори и триъгълни филтри. Предполагам че формата е без значение. Мисля пак с тел да направя частта с която да го закрепя на стойката на микрофона.

само така..:)

аз си направих от една кръгла пластмаса от некъв държач за щипки за пране

и един двоен чорап черен :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Успях да си набавя материали, малко свободно време и си направих едно филтърче. Ето и едно упътване за други желаещи да си измайсторят сами такова чудо:

 

Необходими са тел или дебел едножилен проводник, кабелна обувка и най-важното - чорапогащник :bravo:

 

Кабелът който изнамерих в Mr.Bricolage е черен, едножилен 6 мм2. На етикетчето пишеше рекордоман. Нямам си никаква идея за какво се ползва, макар че съм прекарал година и половина от живота си в строителни войски. Цената е 0,85 лв на линеен метър. Достатъчен е 1 метър, но е добре да си вземете малко повече.

 

filter_0.jpg

 

Чорапогащника е черен, с ликра и е изключително важно да има надпис "Jazz", иначе после като пеете няма да се получава :bravo:

 

Вземете най-големият размер и по възможност да е по-дебел. Този който успях да намеря беше на цена около 1 лв.

 

filter_1.jpg

 

За да закрепим филтъра към стойката на микрофона ще използваме кабелна обувка. Подходяща за целта е такава с отверстие за шпилката 10,5мм и да е за кабел със сечение 10 - 16 мм2. В Mr.Bricolage тази кабелна обувка е 0,69 лв.

 

filter_2.jpg

 

Ето как смятаме да се възползваме от нея:

 

filter_3.jpg

 

Намираме нещо, около което да огънем кабела. В случая се възполваме от йенско стъкло и гледаме да сме бързи с тази операция за да не ни усети жената в къщата ;)

 

filter_4.jpg

 

Огъваме кабелът около йенското стъкло:

 

filter_5.jpg

 

Измерваме кръгчето и го правим да е около 16 см.

 

filter_6.jpg

 

Навиваме късият край около дръжката:

 

filter_7.jpg

 

Отрязваме дръжката и я оформяме по следният начин:

 

filter_8.jpg

 

 

Оголваме краят на дръжката, защото пластмасовата изолация би се въртяла в кабелната обувка, а ние искам там да е стабилно.

 

filter_9.jpg

 

 

и го огъваме по този начин:

 

filter_10.jpg

 

Стискаме с клещите на няколко места, докато стане здраво. За целта се използват заострените резци на клещите.

 

filter_11.jpg

 

 

Това е резултатът до тук:

 

filter_12.jpg

 

Поставена на стойката за микрофона изглежда по този начин:

 

filter_13.jpg

 

 

Следва най-забавната част. Използваме горната част на чорапогащника, където той е най-дебел.

 

filter_14.jpg

 

Изрязваме максимално голямо парче, което да няма шевове и го опъваме по кръгчето. Захващаме само в долният край - т.е. нахлъзваме парчето плат върху кръчгето като шапчица и в долният край където започва дръжката на филтъра захващаме плата. За целта ползваме черен конец, с който многократно увиваме около плата. Така се получава двуслоен филтър. Изрязваме каквото стърчи и получаваме следният резултат:

 

filter_15.jpg

 

Слагаме филтъра на стойката, след което завиваме стойката на микрофона отгоре.

filter_16.jpg

 

Ето и няколко снимки на крайният резултат:

 

filter_17.jpg

 

filter_18.jpg

 

filter_19.jpg

 

filter_20.jpg

 

След добре свършената работа, можем да се почерпим :bravo:

 

filter_21.jpg

 

Цялата тази операция струва под 3 левчета и 20-тина минути свободно време.

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Впечатлен съм. Айде и на мен да ми направиш един толкова хубав :bravo: Само искам по-малко кръгче :bravo:

С удоволствие :bravo: Имаш ЛС.

 

 

Радвам се, че ви допада самоделното филтърче ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.