Jump to content
Българският форум за музиканти

Поредната изработка на китарка


Recommended Posts

Та сдобих се и известно количество ясен и по малко орех

талпите са над 15г.

За тялото е ясно че ще го правя от ясена понеже ореха не ми достига.

Но дилемата е за грифа.За фретборд съм решил от ореха да правя.

Дали да го правя от едно цяло парче или да го слепям от 3 по малки

освен това дали до комбинирам ясена с ореха ако го слепям

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фретборда трябва да е от едно парче.

Орехът не е подходящ материал, макар че се срещат и такива китари.

 

Гриф се прави от явор, не знам доколко ясена е подходящ материал.

Можеш да го направиш от орех, има такива китари, макар че не е популярен материал за грифове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Фретборда трябва да е от едно парче.

Орехът не е подходящ материал, макар че се срещат и такива китари.

 

Гриф се прави от явор, не знам доколко ясена е подходящ материал.

Можеш да го направиш от орех, има такива китари, макар че не е популярен материал за грифове.

 

 

явно не съм се изразил както трябва за което се извинявам

фрета ще е от едно парче но за останалата част на грифа се чудя дали не е по добре да е слепена отколкото едно парче та за това се допитвам до вас

въпреки че съм изчел доста теми във форума и изгледал не малко клипове за изработка на такива но не намерих това което ме интересува.

Та за материала ми е горе долу ясно от какви дървесини се изработва но по горе споменах че имам само ясен и орех

 

И тъй като съм започнал с въпросите да забия още един> :rolleyes:

когато тръс рода се монтира от горната страна на грифа преди да се залепи фретборда този канал който е направен за него трябва ли да има дъга понеже имам някоя друга снимка на която се вижда че има а пък изгедах и няколко клипа на които пък се вижда че фрезата не описва дъга при обработката(демек няма) ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

трябва да има дъга - не че в някой евтини грифове не е цял канал и се натиска само отгоре, но е добре около тръсрода да няма луфт и хлабаво.

 

доколкото знам можеш да ползаш ореха за гриф, но за фингърборд по принцип не се ползва - виждал съм на 1-2 места да се ползва, но не е типично.

можеш да залепиш по дължина няколко парчета орех за гриф - ще стане много здрав гриф, а ако средното е явор или махагон - още повече, но ясен категорично не става за гриф

 

а каква ще е китарата като форма, електроника и тн?

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ореха е по-твърдо и здраво(и тежко) дърво от махагона.

Ако ще правиш грифа от парчета, и това ще е с цел укрепване, не цел визия, бих ти препоръчал да си срежеш така талпата, че да направиш 2 "bookmatched(огледални)" парчета и в средата да нямаш излишни ленти, ами да си направиш грифа просто от 2 парчета, слепени през средата.

 

Канала за тръсрода е препоръчително да е дъговиден, макар да не е задължително. Горната част над него трябва да е дъговидна, де...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябва да има дъга - не че в някой евтини грифове не е цял канал и се натиска само отгоре, но е добре около тръсрода да няма луфт и хлабаво.

 

доколкото знам можеш да ползаш ореха за гриф, но за фингърборд по принцип не се ползва - виждал съм на 1-2 места да се ползва, но не е типично.

можеш да залепиш по дължина няколко парчета орех за гриф - ще стане много здрав гриф, а ако средното е явор или махагон - още повече, но ясен категорично не става за гриф

 

а каква ще е китарата като форма, електроника и тн?

 

 

знам че с явор ще е по добре но нямам

 

ясена ми изглежда бая твърдо дърво като че ли по твърдо от ореха

 

 

Формата ще е на ibanez jem 777 само че без флойд и няма да режа отвора за ръкохватката

адаптерите ще са мое производство на този етап а и може за постоянно ако ги направя като на сегашната ми китарка иначе мисля за EMG 81 bridge, EMG 85 neck

ще търся обаче хубави потенциометри щото ми е писнало от всичките боклуци които предлагат тук по магазините за електроника

Въпреки че няма да има флойд мисля да направя закл. на струните

 

по нататък мисля да сложа и някоя друга снимчица

тия дни ще ходя до дърводелеца да накроим матряла

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викаш JEM777 ... ама без ръкохватката то си става чисто RG.

Иначе относно тва, че искаш заключване без тремолото, няма лошо ама не ти ли се струва , че ще е по-добре визуално (и не само) ако сложиш заключващи ключове. Попринцип така се прави.

 

 

Успех ти желая в начинанието!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Въпреки че няма да има флойд мисля да направя закл. на струните

Не е добра идея. При промяна в температурата струните се отпускат или стягат, което води до нужда от донастройване. Как мислиш да донастроиш? Ако си с фиксиран бридж даже и заключващи ключове не ти трябват. Ако правилно навиваш струните няма да имаш нужда от заключване. :)

Редактирано от npokonu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Хаха, абе ти направи дървенията като хората, пък тогава мисли за активни EMG-та, хубави потенциометри и т.н. :D

 

Това обаче ме притесни:

 

Въпреки че няма да има флойд мисля да направя закл. на струните

 

Няма как да стане това, защото ако имаш заключване на струните, ти трябва и фина настройка на бриджа.

 

Първо, защото като заключиш струната, макар и да е била перфектно настроена преди да я заключиш тя мърда малко от верния тон. А само със заключване, без фината настройка на флойд никога няма да можеш да настроиш китарата както трябва.

 

Второ, виждал съм бридж, който хем е фиксиран, хем е с вина настройка на една единствена китара, на signature китарата на единия китарист на Slipknot - Mick Thomson, а именно ТАЗИ - МТМ1.

 

От сега да ти кажа, да си намериш такъв бридж е почти невъзможно. А и дори и да има ще струва майка си и баща си... :)

 

Затова обмисли добре тоя вариант, за да не си блъскаш главата после.

 

Според мен npokopu много добре си го каза - сложи си някакъв стандартен фиксиран бридж и при правилно навиване на струните и настройване на китарата няма да ти трябват дори заключващи ключове.

 

Едит: Правопииис..

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Викаш JEM777 ... ама без ръкохватката то си става чисто RG.

Иначе относно тва, че искаш заключване без тремолото, няма лошо ама не ти ли се струва , че ще е по-добре визуално (и не само) ако сложиш заключващи ключове. Попринцип така се прави.

 

 

Успех ти желая в начинанието!

 

 

Ок нека си е rg стават и грешки някой път.

Ако успея да си намеря закл. ключове ще бъдат монтирани

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хаха, абе ти направи дървенията като хората, пък тогава мисли за активни EMG-та, хубави потенциометри и т.н. :beer:

 

Това обаче ме притесни:

 

Въпреки че няма да има флойд мисля да направя закл. на струните

 

Няма как да стане това, защото ако имаш заключване на струните, ти трябва и фина настройка на бриджа.

 

Първо, защото като заключиш струната, макар и да е била перфектно настроена преди да я заключиш тя мърда малко от верния тон. А само със заключване, без фината настройка на флойд никога няма да можеш да настроиш китарата както трябва.

 

Второ, виждал съм бридж, който хем е фиксиран, хем е с вина настройка на една единствена китара, на signature китарата на единия китарист на Slipknot - Mick Thomson, а именно ТАЗИ - МТМ1.

 

От сега да ти кажа, да си намериш такъв бридж е почти невъзможно. А и дори и да има ще струва майка си и баща си... :thumbs_up:

 

Затова обмисли добре тоя вариант, за да не си блъскаш главата после.

 

Според мен npokopu много добре си го каза - сложи си някакъв стандартен фиксиран бридж и при правилно навиване на струните и настройване на китарата няма да ти трябват дори заключващи ключове.

 

Едит: Правопииис..

 

 

За дървенията не се притеснявай,ще стане пък emg-тата ще почакат ако трябва, китарата не я бързам понеже си имам една две още на които да си свиркам

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако имаш достатъчно орех по-добре направи целия гриф от орех - може без фингърборд - като на старите фендери - тръсрода през канал отзад да се монтира.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако имаш достатъчно орех по-добре направи целия гриф от орех - може без фингърборд - като на старите фендери - тръсрода през канал отзад да се монтира.

 

имам достатъчно за гриф

от цяло парче ли имаш предвид или да го слепям

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има предвид да сложиш прагчетата директно на грифа без фретборд. Аз лично не те съветвам, щото не би ми изглеждало готино поне на мен - ма тва е моето мнение и не ангажирам никого с него :hysterical:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.