Jump to content
Българският форум за музиканти

За кабелите


Recommended Posts

Взехте яко да издребнявате вече! Сякаш транзисторния или ламповия усилвател ще направят свиренето ви по-добро... Както и да е не искам да се заяждам, ама в електрониката и софтуерния бизнес човек трябва да измисли нещо наистина феноменално, за да може да го патентова - добър пример за това са Лейси с техните алуминиеви адаптери. Макар, че ако човек се вгледа в принципа на работа няма да открие нищо различно. Ясно е, че всеки краде отнякъде или просто подобрява стари открития.

 

А това за усещането на разликата винаги ми е било доста съмнително и субективно. Един колега твърдеше, че усеща разлика в звука като обърне посоката на проводника от ампа към говорителя. Теоретически би трябвало да е така, ама хайде сега...

 

ОФФ: По въпроса за бирата само Ариана :(

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

ОФФ: По въпроса за бирата само Ариана :hysterical:

Е поне по въпроса за бирата сме на едно мнение.

 

Тука си тъпчем на едно място от 3 години и така....

 

Ми ето предложение - ако сте в София да си запазим час в някоя репетиционна , да си стоварим кой каквото има и да обмемим опит , да си поприказваме и да пием биричка.

Направо се изморих от словесни кръстосвания на шпаги .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
А това за усещането на разликата винаги ми е било доста съмнително и субективно. Един колега твърдеше, че усеща разлика в звука като обърне посоката на проводника от ампа към говорителя. Теоретически би трябвало да е така, ама хайде сега...

 

 

Какво имаш предвид - само завътане на проводника?

Не би трябвало да има разлика.

Ако обаче говориш за това, да се завътят плюса и минуса - има разлика. Осезаема .(и чуваема)

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен има предвид нещо като това, че Ерик Джонсън прави разлика между струни 10-тки и струни 10-тки от една партида... :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Абе той разпознава и кога ефектите са му не са захранени с батерийки Дюрасел ами с некви други.

Редактирано от DILETANT
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво имаш предвид - само завътане на проводника?

Не би трябвало да има разлика

 

според едни откачалки, във форум, който няма да споменавам има значение кабела до озвучителното тяло не само в каква посока ще е, ами и как вървял спрямо магнитното поле на земята  ;)

 

баси не знаех че имат посока кабелите - дайте да съдим производителите на жица, че не я пишат :lol: 

 

 

 

 

иначе ми се струва странно да се забелязва транзисторен лууп, след като 99,98% от ефектите са солид стейт, а за случая когато не се ползват има байпас на целия лууп

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

кабелите ИМАТ посока!

Недей да твърдиш противното ако не си сигурен, иначе може да заблудиш някого!!!

Редактирано от bobalan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кабелите ИМАТ посока!

Интересно, каква е посоката? Напред или назад? Или настрани?

И ако не е нескромно, нека да видим доказателствата за това.

Има един човечец - Randall James Hamilton Zwinge, който е обявил награда от 1 000 000 долара на този, който докаже подобно твърдение.

gx1VlUrr-29950b5537f57464a5fc6c2e8d3445bb.jpg

 

Само, че досега никой не е успял да докаже нищо.

Всеки има право да чува каквото иска, но за да убеди другите е необходимо нещо повече от твърдение.

Нарочно не навлизам в технически подробности, просто форумът не е с такава насоченост и ще задълбаем в непонятни за повечето читатели понятия от електротехниката и теорията на полето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

офтопик

Ако обърнеш посоката на кабела,тока ще се обърка и ще тръгне в другата псоока.Освен това там където искаме да повишим ампеража трябва проводника да е наклонен за да се стича по-добре тока.Ако се слагат обозначителни табели на къде да тече тока,усивлателя ще свири много по-добре.

 

П.П Някои Hi-Fi - сти се превръщат в Sci-fi-сти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кабелите ИМАТ посока!

Недей да твърдиш противното ако не си сигурен, иначе може да заблудиш някого!!!

 

Разбира се, че имат посока. Също така от съществено значение е дали слънцето е в началото или в края на 11 годишния си цикъл и интензитета на отразени космически лъчения, които, бивайки отразени не се сблъскват със земята, което може да доведе до масови измирания на мравките работници Pachycondyla verenae в умерените географски ширини. Това на свой ред води до почти незабележими, но все пак съществуващи колебания на магнитното поле на земното ядро, според които трябва да бъде ориентиран кабелът със своята посока и да се спази ритмичността и уюта на придвижване на потока от електрони в металната сърцевина, за да може всеки китарист да се наслади на 100% на звука на китарата си, и по този начин, като си спести ядове и потоотделяне, да спомогне за борбата с глобалното затопляне...

 

...И мармотите, дето завиват шоколада също трябва да са щастливи от факта, че кабелите имат посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

осрахме темата на човека, с който съм 100% съгласен по въпроса за меса и х&к

 

 

 

като сме тръгнали да нищим кабелите поне да довършим:

 

Винаги трябва тока да тече от север на юг за плюса и обратното за минуса.

 

Проблема е когато тока е променлив - кабелът никога не може да се сложи в оптимална посока, защото токът мени посоката си, за това е най-добреда е на ъгъл 24,798 градуса спрямо ядрото на земята да се пусне.

 

Освен това баса се движи в сърцевината на проводника, а високите - по повърхноста, което значи че не трябва да има резки прегъвания, защото електроните ще се избият навън. Също е важно кабела да е едножичен - най-добре мостов 12 квадрата от нискокислородна мед с титаниево-бариево покрите от 2 микрона, защото ако е многожичен звука се чуди накъде да тръгне и се получават съществени загуби. Освен това е важно да няма филтри в озвучителните тела, защото бобините в тях са навити кръгли и не се спазва посоката, което води до нарушаване на енергииното поле в на северна полюс в Антарктида, което води до глобалното затопляне - ето защо преди не е имало този проблем - в ламповите радиа има само 1-2 говоритела без филтри, още повече посоката на тока е умаловажена от наличието на електронни ламби, които подтискат правилото за посоката с ~86,93761%, което значи че за китарни усилватели само при транзисторни е от значение посоката - заради това и защото са запоени с неподредени безразборно монтирани многожични кабели евтините транзсторни кОбета звучът зле.

Редактирано от Overdrive
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кабелите ИМАТ посока!

Интересно, каква е посоката? Напред или назад? Или настрани?

И ако не е нескромно, нека да видим доказателствата за това.

Има един човечец - Randall James Hamilton Zwinge, който е обявил награда от 1 000 000 долара на този, който докаже подобно твърдение.

gx1VlUrr-29950b5537f57464a5fc6c2e8d3445bb.jpg

 

Само, че досега никой не е успял да докаже нищо.

Всеки има право да чува каквото иска, но за да убеди другите е необходимо нещо повече от твърдение.

Нарочно не навлизам в технически подробности, просто форумът не е с такава насоченост и ще задълбаем в непонятни за повечето читатели понятия от електротехниката и теорията на полето.

Мисля утре да изкарам сигнал от output-а на emu-то ми, да го запиша веднъж с кабел в "една посока" и веднъж "наопаки", за да видя дали може да се cancel-нат напълно при еднакво разположение и обърната фаза на единия запис. Вероятно пак няма да е достатъчно научен опита, поради евентуална интерференция или друг фактор, за който не се сещам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

кабелите ИМАТ посока!

Недей да твърдиш противното ако не си сигурен, иначе може да заблудиш някого!!!

Добре че е дядо ви Бобалан иначе се чувствам тука като черна овцъ сред стадо бели.

Подигравайте се вие подигравайте се - ама най добре се смее оня дето се смее последен....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малииии... Като озверяла глутница кучета сте. Човек фърля кокал за мезе, а вие му изяждате ръцете до кръста...

 

Така, за проводниците. Върнете се в час по физика от ъ-ъ-ъ не знам кой клас беше... Съпротивлението на всеки един проводник е различно в двете посоки заради посоката на изтегляне на метала. Да - разликата е пренебрежима. Но нейсе...

 

Аз исках да отбележа съвсем друго нещо с този коментар. Че съществуват хора, които твърдят, че ЧУВАТ тази разлика. Аз като човек, който си изкарва хляба с ушите си, смятам че имам сравнително добре развит слух, особено що се отнася до паразитни шумове, но намирам подобни твърдения за претенциозни и помпозни. Да, не всички чуваме нещата по един и същи начин, да, не всички имаме един и същ диапазон на слуха и все пак има разлики, които наистина не могат да бъдат усетени, макар да има хора, които твърдят противното въз основа на някакви теоретически принципи. Намирам подобни неща за прекалена дребнавост и пунктуалност граничещи с някаква неясна форма на фанатизъм. Това исках да споделя и с предния си пост, който предизвика бурна дискусия, каквато не съм търсил. Дано да съм бил по ясен този път. Благодаря за вниманието!

 

И наздраве!!! :)

 

П.П. Идеята за бири и конструктивна дискусия и обмяна на опит за тези дет сме в СФ е чудесна! Да действаме по въпроса...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.