Jump to content
Българският форум за музиканти

принцип на действие на ламповия усилвател


emka

Recommended Posts

добър ден на всички

 

винаги съм се чудила какъв е принципа на действие на ламповия усилвател ..

защо се казва "лампов" .. къде ги тия лампи, какво правят, закакво са там .. :thumbs_up: и със какво той е по-добър от транзисторния усилвател ..

 

бих се радвала някой да ми обясни на прост и достъпен език

 

благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Казва се лампов, защото вътре няма транзистори, а има лампи, които не са клушки за свтене, а са вакуумни лампи:

 

http://www.pamandandy.demon.co.uk/valves/g...es/ecc83-06.jpg

http://www.triodeguy.com/images/audio%20im...rated-front.jpg

 

Лампите са ваккумни прибори, които транзистора е изместил от почти всички сфери на електрониката заради по-малкия си размер, по-дългия си живот, и по-високата си надеждност.

 

Лампите са различни по своето устройство, и звучат различно от транзистора. За повечето хора, лампите, дори когато има някакви изкривявания, звучат по-музикално от транзисторите, които за много хора звучат рязко, грудо и "трещящо".

 

В последно време в хай-фи техниката има хубави усилватели, реализирани с полеви транзистори, които немалко аудиофили предпочитат.

 

При изкривения китарен звук, ламповия звук е класика и се търсят транзисторни, както и цифрови методи за неговото наподобяване.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Защо да се заключва? А и не знам всъщност какво толкова да се е изчерпала с поста на Евтим. Не знам до колко ти помогна, аспекта който той засегна, което не знам колко голяма част и от базата покрива. Не го казвам с лошо чувство де, но човека не е да има и цял ден свободен. Мога да те упътя към по-стари теми, примерно тази:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=467

и нейната препратка към

http://forum.muzikant.org/index.php?showtopic=127&st=0

(на тази, след първата страница има детайлни обяснения :))

 

освен това винаги можеш да ползваш добрата уикипедия

ето - http://en.wikipedia.org/wiki/Valve_amplifier

 

 

дано това помогне :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време откриха защо китарните кубета с лампи звучат по добре от аналозите с транзистори, пък било те и мос транзистори.

Цялата истина е във вибрациите които кубето предава на анода на лампата и модулацията която се получава като цяло. Някой институт (не помня кой) беше изследвал много детайлно процеса както беше свалил характеристиките на доста лампи и кубета и бяха обещали да правят математика за симулирането му. По някакви спомени бяха даже направили демо.

Информацията ми е на няколко години, така че не знам продължението на темата.

 

За обикновенни усилватели и преампи - няма смисъл от лампи освен ако не се гонят определени специфични изкривявания.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цялата истина е във вибрациите които кубето предава на анода на лампата и модулацията която се получава като цяло. Някой институт (не помня кой) беше изследвал много детайлно процеса както беше свалил характеристиките на доста лампи и кубета и бяха обещали да правят математика за симулирането му. По някакви спомени бяха даже направили демо.

 

Глупости на търкала - врели некипели.

 

Моля по сериозни постове по темата !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време откриха защо китарните кубета с лампи звучат по добре от аналозите с транзистори, пък било те и мос транзистори.

Цялата истина е във вибрациите които кубето предава на анода на лампата и модулацията която се получава като цяло. Някой институт (не помня кой) беше изследвал много детайлно процеса както беше свалил характеристиките на доста лампи и кубета и бяха обещали да правят математика за симулирането му. По някакви спомени бяха даже направили демо.

Информацията ми е на няколко години, така че не знам продължението на темата.

 

За обикновенни усилватели и преампи - няма смисъл от лампи освен ако не се гонят определени специфични изкривявания.

:godbless::hysterical: ъъ,я си пусни некой концерт на силови групи като АС/ДС например и ще забележиш,че ламповите глави седят една върху друга отстрани на стената от кабинети Маршъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е човек да прочете малко преди да пише, иначе се излага.

Хубаво е и да отиде на 2-3-5 саундчека та дори и при свързване на апаратурата за да види кое как и защо преди да говори какво е видял по ТиВиЛиура.

В БГ всеки е експерт по всичко и е сигурен, че щом той не е открил топлата вода - значи я няма. Не разбрахте ли, че между китарист и електрончик има разлика и това, че свириш добре на китара не те прави спец по физика, електроника, акустика, тонрежисура и каквото още се сетиш.

Извинявам се за офтопика. При първа възможност ще пусна линкове с документация по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Човече правя лампови усилватели години наред вече .......

Имам солиден опит в тази насока.

 

Това което ти твърдиш е нещо видяно в нета на което си повярвал сляпо.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pif, извинявай за навесата, но също съм УБЕДЕН, че това са пълни глупости, от сорта на аудиофилските кабели по 10 000$ метъра. Сори. По образование съм инженер, и то точно по радиоелектроника, а по професия съм тонрежисьор от 20-ина години. Не го казвам, "за да си ги мерим", просто имам и теоретичните, и практическите знания по въпроса.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Добре, прати ми на ЛС въпросните технически документации и денота и аз ще пусна линкове.

При силни нива на звука, може би вибрациите оказват малко влияние.... поне що се отнася до микрофоничните ефекти. Иначе времето за пътуване на електроните е пикосекунди и има значение за честоти над гигахерц и повече.

Когато се използва само предусилвател, например, не виждам какви трептения може да има.

 

Пусни ми документите на evtaka@abv.bg, ако ти е удобно, или линкове на ЛС.

Занимавам се с лампови симулации и ми е интересно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.