Jump to content
Българският форум за музиканти

Блус схема - импровизация - китара


VladoM

Recommended Posts

Е,кво?Много добре,но имам чувството,че повечето БГ китаристи свирят със Стратокастер,защото Блекмор свири на такова.Лошо нема , ама и Стиви Рей,Робърт Крей и др. свирят блус на същия модел китара,без да звучат като Ричито.

В никакъв случай не оплювам изпълнението!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

..... добре се справя човека , няма лошо ....... въпреки че ако подходя по откровено както всъщност би трябвало да се подхожда в постове в тема като тази - естествено без злонамереност ... та естествено е да се забелязва че е бил цял живот рокаджия , но не бих казал в стил Ричи , защото все пак в Ричи има доста блусарски пинизи пък били те и на ученическо ниво в сравнение с Стиви Рей или хора от сорта а по скоро хеви рокаджия , в което няма нищо лошо разбира се , но в един момент се оказва че колкото и да си рутиниран не си ли свирил при това школувано в даден стил - в случая блус ,то е ясно че могат да се намерят доста кривинки , въпреки че в случая аз не бих търсил такива щото от това което чух няма за какво да се хвана - в смисъл пича си свири така както в голяма степен би свирил в една хеви рок балада само че ползва в голяма част от времето пентатонични ладове с тук там някой полутон щото схемата го изисква ,НО ... за жалост това няма нищо общо с блуса - и като фразиране и като пуслация и като начин на градене на типично блусарска мелодична линия от типа на Б.Б.Кинг или Стиви Рей които общо взето могат да се дадат за пример за по опростен и по усложнен-виртуозен вариант, да не говорим за използването на характерните за блуса нишани , акценти и бла бла от този род ...... моля да не бъда разбиран погрешно - ни най малко не искам да се заяждам с пича - чувал съм го как свири хеви и рок истории и мога да кажа че се справя на доста прилично и рутинирано за БГ ниво ... това което имам предвид ми се набива в последно време особено с оглед на зачестилите блус джемове е че колкото и в БГ да има фенове на блуса то толкова няма хора които да могат да го свирят или поне малко от малко като блусари - и точно поради тази причина е стряскането което се получава като човек чуе в джемовете всички нас - включвам и себе щото и аз най безсрамно се мъча да се правя на блусар :hysterical: :hysterical: :hysterical: ... та думата ми беше за сравнението между всички нас и Кольо .... и тук не става въпрос за това че той е безкрайно по добър и т.н. .... става дума че ако човек се вслуша поне малко в това което той свири ще разбере че той е принципно различен ..... дотолкова че все едно че ние говорим на български а той китайски ... като се почне от тона му , през фразиране , пулсация , акцентуване та да се стигне до тончетата които той използва ..... просто няма нищо общо със всинца ни хеви метали които се мъчат да свирят блус ... ама нищо ...... правя тази констатация съжалявайки че действителноста в БГ е такава , за оправдание ще кажа че у нас никога не е имало блус традиция , още по малко школа с изявени представители в блус стилистиката у, въпреки че уроци за блус в нета под път и над път ..... както и да е ... надявам се все някога се появят плеяда пичове свирещи по правилния начин , въпреки че съм песимист че това може да стане ако бичиш в някой гараж с Стаг в ръка ..... както и в повечето случаи се иска школовка , а явно блуса който уж звучи бавно т.е. за повечето начинаещи равносилно на лесно :thumbdown: за разлика от някоя шред тупалка , та явно блуса съвсем ама съвсем не е до колене и при това не само в техническо отношение .. въобще не искам да засягам философската обосновка при свиенето и защо е вярно че само негрите го могат ... е и Стиви Рей де ....... и за наша гордост и Кольо ......

..... длъжен съм да вметна , че като говоря за скорошните блус джемове пък и не само заради тях , има още едно изключение което също е от друга планета т.е. не от нашата - говоря за Бисер - Токата разбира се , предполагам че всички сме наясно с уменията мw да свири от Джейсън Бекер до Франк Гамбале и при това с изразена лекота - дай боже всекиму дет се вика ... но според мен неговия стил на свирене , а той е един от малкото които имат много изразен стил , не е типично блусарски от ''академична'' гледна точка и затова не го давам за пример заедно с Кольо ....

..... надявам се да не съм разсърдил някого .. пак повтарям че последното нещо което имам в предвид е да се заяждам с пича който свири на видеото - нито го познавам , нито имам нещо против него ..... просто всичко съвпадна със джемовете пък и с настроението ми в момента ..... ако все пак някой се е засегнал нека да ме извини . Цеко :hysterical:

 

..... написаното по горе всъщност е добра причина - поне според мене де , баце Кольо да заформи един опростен курс по блус стилистика - кратки видеота с най важното :greenball: :greenball: :greenball: и за около 5-6 години току виж сме просвирили на куп блус :girl_cray2: и ще направим оркестър от сто блус китари и ще ходим в Родопите да бичим Б.Б.Кинг по баирите ......

.... шегувам се бре - Кольо е достатъчно зает да се занимава с уроци ..... мъ кой знае :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Блус не се учи-тва е пентатоника,слушане и настроение му е майката,съгласен съм с теб за Кольо,но той е по-скоро джазмен (а това върви ръка за ръка с блуса :hysterical: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не мога да се съглася в частта за това, че в БГ няма блусари. Васко Кръпката свиреше с Цвъри, сега с един друг Васко (от Каскадьори)... Кой каквото иска да говори, аз смятам, че и двамата пипат МНОГО добре китарата точно на тази тема. А разбира се могат да се изброят и още много други (без Буги Барабата, ша ма извинява), нека друг да попълва списъка, ако е на кеф. :thumbs_up:

 

П.П. Сега колегата Занев ме ядоса и тия дни ще окепазя поне един блус джем! :hysterical:

Редактирано от Baby Thomas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм със Занев , като дава Кольо за пример, наистина от него много може да се научи...но все пак има и други добри китаристи...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледам, че в тази тема сериозно е станало въпрос за мен, та ще се включа :greenangel:.

 

На първо място съм много благодарен на всички, които така хубаво се изказват за мен и особено на колегата Занев (който според мен направо ме надцени до небесата поставяйки ме едва ли не редом с хора като ББ и СРВ, ще трябва много да го черпя и не знам дали ще ми стигнат парите).Много се радвам ако домашните ми изделия допадат някого, напоследък свиря предимно поп музика за да се прехранвам, и в свободното си време си дрънкам в къщи какво ли не, а форумното общесто ми се явява публика. Да е жив и здрав интернет, че благодарение на него можем да си джемим така.

 

Иначе както Hillbilly съвсем правилно каза, аз не бих се квалифицирал като блус музикант, в интерес на истината съм се занимавал с това за около година, две някъде около 94та и от тогава я карам предимно на спомени. При това свиренето ми е изцяло повлияно от Стиви Рей и от части от Хендрикс (който не бих казал че е типичния блусар) и съзнавам ясно, че ЧЕРНОТО свирене на блус ми е напълно чуждо. Между другото същото може да се каже и за почти всички други стилове (освен може би джаз) с които съм се занимавал. Просто почти от самото начало на моето свирене, най голям кеф винаги ми е правило да свиря разнообразни и често противоположни като идея неща.

 

Не мога да се съглася, че в България съвсем няма хора, които да свирят блус. Аз лично се запалих в началото на 90те от един пич, който беше от Пловдив и се казваше Здравко Гулов, предполагам, че някои хора от форума още го помнят. Пича беше изключително надарен (не само за блус, свиреше и рок и фюжън превъзходно и със страшно много вкус) и така вадеше душичката на 3-4 тона ,както аз лично не съм чувал никой в България (а и рядко в чужбина) да прави, а и аз така не можах да се науча и това, което винаги ме дразни в моето собствено свирене на блус е че свиря твърде много.

 

Иначе Цвъри например свири блус много стилно и кадърно, имаше една група от Пловдив (говоря за хора, които аз познавам, а аз със сигурност познавам далеч не всички) Блус Трафик, китаристите на която свирехе много гот.

Тук във форума, този който наистина свири блус от сърце, кадърно и с наистина правилния блус атитюд, поне от това което аз съм чувал е Hillbilly.

 

Иначе що се отнася до видеото, Миро от Импулс (съжалявам че го наричам така, но не му знам цялото име) пипа много много добре, а рутината и опита му са очевидни. Наистина не бих казал че може да се квалифицира като блус музикант, но то определено не е нужно, пък и не мисля че товаму е целта. За мен специално е факт, че първия як концерт на който съм бил беше на Импулс през 89та на летния театър в Пловдив, след който останах за дълго в безгласно благоговение и в резултат на който малко по късно направих заедно с други нахавени глави първата си група.

 

Иначе според мен свиренето на блус е наистина много важно за всеки, който сериозно се занимава с електрическа китара. Лично аз мисля, че няма по добро средство, човек да научи да работи добре с бендове, да има качествено вибрато и най вече да свири малко, но с вкус и изразително.

 

п.п. Ако на някой му е наистина интересно когато имам време бих могъл да врътна някое видео с няколко основни блус положения и хватки, бързо и бавно. Може би би било полезно за начинаещи блус мераклии

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...имаше една група от Пловдив (говоря за хора, които аз познавам, а аз със сигурност познавам далеч не всички) Блус Трафик, китаристите на която свирехе много гот.

Мдаа, срамота, че забравих за Краси Табаков! :)

 

Но може би Занев имаше нещо малко по-различно предвид. Той ще си каже, де...

 

@kolio_k - бъди сигурен, че ще има голям интерес, въпреки че процентът метълисти е доста висок... :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже напоследък много дълбая из блуз архаиката, ше се изкажа и аз

Никой от изброените не се доближава ни най-малко до черното свирене на блуз. Сорка, нека няма обидени, но нито СРВ, нито Кольо, нито Цвъри, Нито Джони Уинтър (нищо, че маса време има с Мъди Уотърс).

 

Всички изборени имат характерни

тона му , през фразиране , пулсация , акцентуване та да се стигне до тончетата, които той използва
. Прочее при негрите ги няма.

И за пореден път да отбележа. 12 бар шафъл не е класически блус. Поне не се свири достатъчно от класиците: Бо Дидили, Мъди Уотърс, Б.Б. Кинг, Хоулин Уулф, Съни Бой Уилямсън, Джон Лий Хуукър и т.н.

 

Основния пиниз е в заблудата, че импровизацията се гради изцяло в/у минорна и мажорна пентатоника. Пример Зак Уайлд. (дали е блусар или кънтряга? - тоновете са същите). М/у другото Васко от каскадьори много му бие, но предвид набора това е супер нормално.

Кольо е най-близо до основната идея. Както и Малин ъв корс (но с тази агресивна постановка...) В смисъл - пентатоники, допълнителни тонове, миксолидийски нещо си, което така и не се научих да използвам и др. пинизи, които обгатяват хавата ама изсвирени джазменски и с академична прецизност са си джаз. А джазът не е блус.

 

Изобщо популярната хава, която се върти по медиите, която включва СРВ, Дж. Уинтър, младите К.У.Шепърд и Дж. Ланг, Моят фаворит Пат Траверс, ЗиЗи Топ и която всички ние повтаряме, всъщност е малко по-далече от (ако мога така, да се изразя ) истинския блуз.

Надявам се да съм се изразил вярно.

Няма да споделям личните си убеждения, за това кой е джазмен, кой блусар, кой металист, кой джазз, кой естрада, щото да не обидя някой. Нищо че това с ми критериите, а не бърз, бавен, техничен и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Роко, напълно съм съгласен с теб, повлиян съм предимно от СРВ и черното свирене ми е напълно неясно (както се и чува де). Първичния черен блуз си е фолклорна работа, и хората дето си го свирят добре май са повече зад океана. При това съм напълно съгласен че тенденциозно набутвам в блуса разни неща ,дето не им е там работата, но аз никога не съм имал и за цел да го свиря в чистия му вид, а и вероятно не мога. Ще пробвам тези дни, да видя какво ще се получи

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то Стиви Рей освен от Хендрикс естествено е повлиян от черния блус най-вече,примерно Албърт Кинг-открийте разликите-

http://www.youtube.com/watch?v=JhAya5FLw78

И с кънтряшкия тексаски саунд става друг филм вече..,общото между големите е ,че и по 2 тона можеш да ги познаеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

M/у другото не визирам Кольо точно, а ползвам цитатите.

При това съм напълно съгласен че тенденциозно набутвам в блуса разни неща ,дето не им е там работата,

Освен това не съм някакъв фанатик на темата, нито йота встрани. Напротив, изключително се кефя когато някой разчагръта клишетата и пиниза не е само изпържени активни адаптери (Зак Уайлд примерно)

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адашът от видеото е много опитен, но наистина изсвиреното не може да се нарече точно блус, на много места направо си избива на рокаджийство.

 

Аз лично много се кефя на темата и съм много благодарен, че нещата тръгнаха в тази посока!

Независимо дали "бял" или "черен" или "смесен" блусът си ме кефи много. Не съм много в час с наистина "яките" блусари, при които нещата са на фолк основа както казва Кольо, но и СРВ и Гари Мур и др. и от "другата" страна Джими и Бъди Гай и Б.Б. и т.н. и т.н. просто правят умопомрачителни неща (мир на праха на някои от тях).

 

Та ако някой се чуди защо съм благодарен, то е защото напоследък нашата гордост Кольо К. се беше позагубил и от Джем и от други места из форума

(основно поради заетост предполагам), но сега както изглежда ще имаме възможност пак да се порадваме на свиренето му в скоро време. :);)

 

Аз лично чакам с нетърпение. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже нали е петък 13-ти... и бъркам си в една купчина Guitar Player..., и дърпам брой Юни 1991 с ББ Кинг и БилиГибънс на корицата..., отварям и попадам на огромно заглавие '' I've never been hung up into 12-bar thing" - Little Milton Big Guitar

Дали не паднах от коня...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.