Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се учат сола на клавир?


Recommended Posts

та ако някой може да ми помогне с някви съвети които да ми помогнат да свиря и да уча по лесно сола на клавир?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 43
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

слушаш 10 пъти,след това сядаш на пианото и почваш да вадиш.

S**t

хвърли ме в тъч линията

няма ли няква книга самоучител за сола

един приятел си намери нещо такова за китара

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кое поднаправление от музиката ти трябват сола? Чалга, Рок, Метъл, Фънк, Джаз? Обикновено слушаш музика, пробваш се сам да си измисляш сола, четеш малко повече теория (освен ако не си от онази катеогория хора, дето бог свише им спуска в главите сола - каквито са китарджиите тъдява) и те нещата ще вземат сами да си идват след година, две, три... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кое поднаправление от музиката ти трябват сола? Чалга, Рок, Метъл, Фънк, Джаз? Обикновено слушаш музика, пробваш се сам да си измисляш сола, четеш малко повече теория (освен ако не си от онази катеогория хора, дето бог свише им спуска в главите сола - каквито са китарджиите тъдява) и те нещата ще вземат сами да си идват след година, две, три... :lol:

ами рок и метъл

а и няма от каде да прочета теорията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

четеш малко повече теория (освен ако не си от онази катеогория хора, дето бог свише им спуска в главите сола - каквито са китарджиите тъдява)

Хахахахахахахааааааа..... :):D:)

:)

Срой съ, приброй съ... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В кое поднаправление от музиката ти трябват сола? Чалга, Рок, Метъл, Фънк, Джаз? Обикновено слушаш музика, пробваш се сам да си измисляш сола, четеш малко повече теория (освен ако не си от онази катеогория хора, дето бог свише им спуска в главите сола - каквито са китарджиите тъдява) и те нещата ще вземат сами да си идват след година, две, три...  :)

ами рок и метъл

а и няма от каде да прочета теорията

повече бръждене на празни струни, флоид роуз на мах и те ти метал хорус

теориа нема там, всичко е като на гатер банциг

:guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

S**t

хвърли ме в тъч линията

няма ли няква книга самоучител за сола

един приятел си намери нещо такова за китара

пич,ти ако не можеш да чуеш нещо и да си го представиш на клавишите,не че нещо,ама по-добре стани художник.слушаш докато запомниш мелодията и след това сядаш на пианото и свириш (дори и да е в друга тоналност)...твоя приятел си е намерил таблатури,ама те китаристите щото са малко "по-умни" от пианистите им казват къде да си сложат пръстите:lol:тук такава хава няма.има самоучител по пиано но той е за даца до 6 годишна възраст (да ти свети клавиша и ти да си слагаш пръстите на него)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

твоя приятел си е намерил таблатури,ама те китаристите щото са малко "по-умни" от пианистите им казват къде да си сложат пръстите:metalist:тук такава хава няма

Ехх тея клавиристи :P Вие понеже сте "по-простички", при вас всяка нота отговаря на един конкретен клавиш, докато ние "по-умните" китаристи трябва да се съобразяваме къде да изсвирим въпросната нота, така че следващата да не се намира на грифа през девет планини в десета ;)

 

Айде стига простотии :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

то хавата е да върви мохабета :)

И тва е вярно :)

 

Като сме го ударили на моабет, я да се включим в дискусията.

 

Dogy9006, нямаш особено богат избор и ще трябва да го караш на слух. Ако ти се свиреха класики, джаз и т.н. май имаш по-голям шанс да си намериш ноти, но за рок/метъл - можеш да забравиш. Разбира се, винаги можеш да погледнеш в амазон.ком кви книжки има и ако ти хареса някоя или да си я поръчаш или да си я намериш из разните peer 2 peer мрежи.

 

Сега за слухарството - много е просто приятел. Като за начало си харесваш някаква проста мелодийка от типа на "лека нощ деца", "зайченцето бяло" или мелодийката на някое денс парче. Трябва да си в състояние да си я тананикаш наум. Почваш да се опитваш да я изсвириш - в началото ще е трудничко, но пък забавно - опитваш да намериш всеки от тоновете един по един. Голямо налучкване пада в началото, но после ще започне да става лесно. Позанимавай се с това докато стане така, че каквато и мелодийка да чуеш, да можеш да я изсвириш от раз с минимални или никакви грешки.

 

Следващата стъпка е да си харесаш някакво соло на клавир в някое рок/метъл парче. Ако е бавничко изсвирено - караш по същият начин, ако не първо си намираш някоя програмка за slowdown която ще ти изсвири парчето много бавно, без да се губят оригиналните височини на тоновете. Така ще ти е по-лесно. Отново е важно мелодията да прозвучи първо в главата ти и после да я пренесеш на клавиатурата.

 

Тва е от мене, надявам се че поне малко ще ти е от полза :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:think: а не е ли по-добре да налучка тоналоността първо па после е хипер лесно, ако се сменят тоналностите да си го раздели и кат помъдри малко ще му е вече фасулска работа. А кат извади па акорите вече........ по голема степен от фасулска работа не знам :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма по-просто нещо от това да се научиш да импровизираш сола на клавир.

Схемата е следната:

/Loop Start

Сядаш, вадиш, свириш...

После четеш, учиш, свириш....

/ Loop End

Нама да минат нек'ви си десетина, петнадесет години и си готов. :)

Курса е съкратен и безплатен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нама да минат нек'ви си десетина, петнадесет години и си готов. :)

Курса е съкратен и безплатен!

Хахаха...нищо работа :)

 

Абе не знам защо, ама аз си мисля, че човекът питаше как да се научи да свири сола на синта, а не как да ги вади... Ако това е бил въпросът: ами като почнеш да надобряваш като цяло в свиренето и то само си идва...Научаваш тоналности, гами и тн. и като добиеш увереност на клавиатурата те ръцете сами ще почнат да си свирят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми то за да ги изсвири,трябва да ги извади бре:Dако не може да свири.....как иска да вади?първо да се научи,пък после да вади.то всичко се прави постепенно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.