Jump to content
Българският форум за музиканти

Теория на Фурие


Recommended Posts

Ще съм много благодарен, ако някой ми каже откъде да си набавя това чудо по възможност в електронен вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвпадение - често споменавам това в последните си постове и други сега също заговориха. B)

Aрхивирал съм 4 .PDF-файла, свързани с Фурие, надявам се да са ти от полза. Бях чел, че се занимаваш с тонрежисура напоследък, значи е логично търсенето ти (фундаменталната част от теорията на сигналите). :)

Заповядай:

 

Fourier Theory

 

Имам нейде из дисковете и една голяма книга от около 500 страници в .PDF относно математиката в музиката, една от главите на които е за Фурие-теорията. Ако те интересува дотам, бих могъл да изровя CD-то и да я ъплоудна (към десетина MB беше май). :no:

 

Поздрави,

Стоун

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускам линк към извадка, съдържаща Фурие-теорията (още един вариант) в .PDF и една PowerPoint-презентация - като ще е, да е. :no: Защото, според мен, в тоя .PDF е обяснено по перфектен начин, по-добър от останалите - там е по-сухо.

 

Презентация

Теория

 

Остава само да пожелая приятно четене! :)

 

 

 

:hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

Имам нейде из дисковете и една голяма книга от около 500 страници в .PDF относно математиката в музиката, една от главите на които е за Фурие-теорията.

...

а останалите глави от книгата какво съдържат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвпадение - често споменавам това в последните си постове и други сега също заговориха. :lol:

Aрхивирал съм 4 .PDF-файла, свързани с Фурие, надявам се да са ти от полза. Бях чел, че се занимаваш с тонрежисура напоследък, значи е логично търсенето ти (фундаменталната част от теорията на сигналите). :D

Заповядай:

 

Fourier Theory

 

Имам нейде из дисковете и една голяма книга от около 500 страници в .PDF относно математиката в музиката, една от главите на които е за Фурие-теорията. Ако те интересува дотам, бих могъл да изровя CD-то и да я ъплоудна (към десетина MB беше май). :D

 

Поздрави,

Стоун

 

:hello:

Стоун, ще те почерпя, да знаеш. Голяма услуга ми правиш, щото нещо нищо не можах да намеря в нета... B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде и аз да добавя нещо наистина полезно, което обяснява защо 192кхз не е по-добре от 96кхз, както и защо 1кхз синусова вълна се самплира еднакво добре и на 2кхз и на 44кхз и на 96кхз :D))

 

http://www.lavryengineering.com/documents/...ling_Theory.pdf

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дайте съвет как да изтегля Презентацията и Торията, щото всякак пробвах, ама все Could Not Locate Remove Server ми показва. На Save target as... ми дава, че ще гозапази като .html, а не трябва да е така. Нали са си .ppt и .pdf съответно!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде и аз да добавя нещо наистина полезно, което обяснява защо 192кхз не е по-добре от 96кхз, както и защо 1кхз синусова вълна се самплира еднакво добре и на 2кхз и на 44кхз и на 96кхз :godbless:))

 

http://www.lavryengineering.com/documents/...ling_Theory.pdf

Теоремата за квантуване на Nyquist май се разглежда в един от тези .PDFs, има я и на отделно .PDF, което не съм качил, но вероятно ще да е същото като от линка. :godbless: Второто важно нещо от Теория на сигналите.

 

Само не разбрах сега кой успя да го дръпне и кой - не.

iBobz, ти добра ли се до нещата?

 

Сървърът е free-сървър на Online Bulgaria и е недостъпен извън страната, ако някой има проблем с локализирането и се свързва от зад граница, причината е в това. Ако си е в нас, обаче пак не се свързва, вероятно проблемът е в доставчика му (орязване на пиъра и т.н.).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде и аз да добавя нещо наистина полезно, което обяснява защо 192кхз не е по-добре от 96кхз, както и защо 1кхз синусова вълна се самплира еднакво добре и на 2кхз и на 44кхз и на 96кхз :)))

 

http://www.lavryengineering.com/documents/...ling_Theory.pdf

Теоремата за квантуване на Nyquist май се разглежда в един от тези .PDFs, има я и на отделно .PDF, което не съм качил, но вероятно ще да е същото като от линка. :) Второто важно нещо от Теория на сигналите.

 

Само не разбрах сега кой успя да го дръпне и кой - не.

iBobz, ти добра ли се до нещата?

 

Сървърът е free-сървър на Online Bulgaria и е недостъпен извън страната, ако някой има проблем с локализирането и се свързва от зад граница, причината е в това. Ако си е в нас, обаче пак не се свързва, вероятно проблемът е в доставчика му (орязване на пиъра и т.н.).

аз успех всичко да дръпна без проблеми...

 

ако iBobz не е успял да ги дръпне ще му ги дам кат' се видим тия дни :lol::lol::lol:

 

 

и аз благодаря на всички отзовали се.

това са неща които са от доста голяма полза...

 

 

:cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз успях да дръпна нещата, благодаря на Stone :cheers:.

Сега по въпроса за семплирането на 1кHz синусова вълна с 2кHz, 44кHz и 96кHz - не съм прочел файла на който bobalan даде линк, но това което знам предварително е, че не би трябвало да има нищо учудващо в това, да се семплира еднакво добре - ако става дума за чиста синусоидална вълна. То въобще някой който се занимава със звукозапис (имам пред вид хората от форума) правил ли и е изследвания по този въпрос, но тестовете да не са с чист синусоидален сигнал.

 

p.s. теоремата за квантуване на Nyquist, в университета ни я набиваха в главите още и като теория на Котелников, преподавателя си знаеше предмета, ама човека се е учил по времето на комунизма - та се сещате, че на всичко западно се е търсело аналогия - аве няма значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че съм помогнал. Дано само не мразите интегрално и диференциално смятане. :lol: Честно казано, на мене любимите ми и наистина нужни ми неща от висшата математика, наред с Лаплас и реда на Фурие (понеже има и не малко плява).

 

Е, ако в сигнала има хармоници, семплинговата честота се вдига на 2 пъти най-високия хармоник.

 

Да, това е известно още и като Теорема на Котелников. Дето викаш ти, fracture, толкова са големи капаците, налагани от комунизма, че са променяли и имената към теоремите с такива от соц. държава. :lol:

 

Cheers! :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Имам една гоООоляма молба! :)

 

Моля, някой да ми прати .ppt-то и .pdf-чето по e-mail, ако си ги дръпнал вече и това не представлява трудност и големи разходи (трафик) за него.

 

Мисля, че файловете не са големи!

Веднага ще отговоря, за да не го пращат и други! Благодаря!

 

e-mail: ivaylo_yn@abv.bg

Редактирано от adXok
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.