Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то озвучител и има ли то почва у нас.


Pif

Recommended Posts

Връщайки се на основната тема, макар в първия коментар Pif да го е обяснил идеално, упорито в последвали мнения продължават да се бъркат две коренно различни длъжности - озвучител и тонрежисьор. Крайно време е хората в България да разберат, че едното няма нищо общо с другото и че това, че у нас тези длъжности се съвместяват обикновено от едно и също лице е абсолючтно неправилно и се прави основно с цел съкращаване на бюджета и/или с познатия номер - "аз ще ти дам под наем техника, ама на мойта техника не работи никой друг освен мен".

 

По света цялата отговорност по озвучаването на един концерт се разпределя между трима души:

System engineer - човекът, който отговаря за цялото навързване на техниката и правилната и работа.

Sound designer - този, който дава техническите спецификации на горния. Решава какъв брой и какви озвучителни тела къде трябва да бъдат поставени. Най-просто казано, човекът, който прави дизайн на акустичната среда, така че да се кефи публиката.

Sound engineer - е това е тонрежисьорът, който групата си води и който прави микса по време на живото изпълнение.

 

В нашата мила родина, всички тези са известни под общото наименование "звукари" и обикновено правят всичко от даването под наем на техниката до миксирането на изпълнението. Типично по български, щото както знаете българина разбира от всичко и разбира ПОВЕЧЕ от останалите.

Единственото, което не е правил е да бута подводница, за да запали. За повече информация по последния проблем се обърнете към форума на bgaudio.org

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хрумна ми да добавя нещичко по темата - не че е нещо ново за мнозина, но все пак е случай от практиката.

Имена няма да споменавам, мнозина са известни, а и не желая да създавам интриги.

Та...на дадено събитие озвучавам с много добра система, добър цифров пулт с много възможности, хубави микрофони...идват всички музиканти, бързо и лесно се справям със звука им, хората са доволни, вокалистите също са доволни от звука и мониторите си, с изключение на един, който изглежда се мислеше за звездата на вечерта, но май не знаеше какво иска, а и нямаше някакъв чуден глас...че 2 часа само с него се занимавах. По-късно случайно на неговия микрофон попадна друг певец - много добър, с много добър глас...и микрофона изведнъж зазвуча страхотно...

предполага се че аз специално за другия певец съм сменил настройките за да зазвучи по-яко, а на първия нарочно съм му омазал звука, нали? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е като приказката за кацата с мед и лайняната лъжичка. Ти като озвучител си длъжен да направиш всичко възможно изпълнителя да звучи така, както той изисква. Дупката между "трябва" и "може" е сбор от липсата на качества и от двете страни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Ти като озвучител си длъжен да направиш всичко възможно изпълнителя да звучи така, както той изисква...

 

Това обикновено не е проблем, стига "той" (който и да е) знае какво иска!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

- и този който прави "всичко възможно"-то да знае какво прави :thumbs_up:

 

(Срещат се различни 'правачи', точно както и различни 'желаещи'. Но спокойно - не е само родно явление, навсякъде го има, и от двете страни на пулта/рампата. 'На гърба си' съм го изпитал в няколко страни).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Срещат се различни 'правачи', точно както и различни 'желаещи'...

 

А изглежда, че само "коментаторите" са едни и същи"!

 

 

При формулирано, заявено и договорено "желание" (т.е. - здание) този, който отговаря за изпълнението ще е наясно при всички пложения! (иначе изобщо няма да е договорен за изпълнител, защото няма да отговаря на условията на споразумението, да е наясно с изискванията).

Ако трябва, ще повторим горното пак след месец-два!

 

А засега ще повторим само следното (споменавано и друг път):

(В този, а и във всеки друг бизнес) Никой на никого не е длъжен с нищо, освен с предварително договореното!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Абсолютно си прав, НО, голямото и тежко НО, за територията на милата ни родина сочи към една друга наскорошна тема, където се стигна до заключението, че договорите и другите споразумения в музикалната ни сфера са мнооооооого размито понятие...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В нашата мила родина, всички тези са известни под общото наименование "звукари" и обикновено правят всичко от даването под наем на техниката до миксирането на изпълнението. Типично по български, щото както знаете българина разбира от всичко и разбира ПОВЕЧЕ от останалите.

Единственото, което не е правил е да бута подводница, за да запали. За повече информация по последния проблем се обърнете към форума на bgaudio.org

Не е така , не съм съгласен с теб.В България всеки епринуден да се справя сам с няколко дейности защото просто няма бизнес.Няма богати банди , които да си позволят повече от един човек, да не кажа че, малцина са тези дето имат някой който а им се грижи за звука.После защо няма богати банди..... излишно е да навлизам повече в темата.Няма студиа, няма клубове, и пак няма богати банди и няма хора , които да купуват за да са тези банди богати и кръга се върти ли върти....просто няма пари .Всички кретаме на клизма ( с извинение).

Редактирано от enuffZnuff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Ами всъщност нещата далеч не стоят по този начин. От изброените, единствено тонрежисьорът трябва да е част от групата. Останалите са хора на промоутъра или който там организира мероприятието и осигурява техниката. И недей да ми излизаш с номера, че българските групи нямат собствени тонрежисьори, щото са прекалено бедни, за да им плащат. Както има банди, които свирят за без пари щото им е кеф, така има и тонрежисьори, които биха извършвали своята работа, заради удоволствието от нея.

Истината е, че който иска да звучи добре, намира начини да го направи. Останалите се оправдават, щото така им е по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

заключението, че договорите и другите споразумения в музикалната ни сфера са мнооооооого размито понятие...

И не само в музикалната сфера.

Елементарно е: При положение ,че в един договор гарант за неговото изпълнение, автентичност и просто всичко ти е дадена държавна структура, която е леко казано нефункционираща, за каква гаранция си говорим,за какво доверие и изпълнение-

В тази държавица нещата се градят на лични контакти(лично доверие).

 

Истината е, че който иска да звучи добре, намира начини да го направи. Останалите се оправдават, щото така им е по-лесно.

общо взето може би е така,а може би в един момент се прегъва човек за насъщния ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе.. според мен, всичко е относнително в рамките на стандартните разбирания. Да, принципно тонрежисьорът е човекът, който пътува с групата, а озвучител е бай Пеньо, който е свирил преди 25 години в местната банда и има 4 колони динакорд, купени 5та ръка. Аналогия няма, нали? Всичко е относително защо: със скъпа апаратура може да се направи кофти саунд и обратното важи със същата сила; въпросът за разбирането между музиканта и тонрежисьора, умнията на саундинжинера, който асемблира и позиционира апаратурата спрямо акустични особености на мястото за ивента, финансовата страна на нещата.. Всичко е относитено. Принципно щом това е бизнес, трябва да се подхожда професионално.. По тази логика щом всичко е професионално следва да не сме присъствали на нито един голям концерт с кофти звук. Едвали е така. Не знам доколко съм се отклонил от темата, но дядо Айнщайн определено е бил прав.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Не вярвам някаква огромна част от музикантите, които обикалят по клубовете из страната да четат в тази тема, но все пак, долния текст мисля, че ще бъде от полза и за тях, и за озвучителите, с които работят. Информацията ми е от личен опит и ако има нещо, котео смятате, че не е правилно - за това е форума - да се разясняват нещата. Все пак вярвам, че има много хора тук, които са с пъти по-компетентни от мен и могат да дадат къде-къде по-добри съвети, но все пак и аз да си кажа...

Ще опиша групата "радост" за всеки узвочител.

Барабаниста:

- "Искам повече ниски в касата!" - Пулта не дава(добавя), той разрешава(пропуска)! Ако касата произвежда съответната честота, пулта ще зададе с каква сила тя да премине през него и дали да премине изобщо. Ако касата е от талашит, с евтини кожи и неопитен барабанист - тези хубави честоти, дето ни блъскат в гърдите ги няма. А като липсва качествен входен сигнал, много естествено ще липсва и качествен изходен. Съответно за това не е виновна нито апаратурата, нито озвучителя!

- "Няма достатъчно кик!" - Еми няма, щото има специялни кожи и специялни бутала за повече кик. И те не са направени просто ей така, а за да задоволяват нуждите на барабанисти, искащи повече кик.

- "Тихи са ми алтовете и тимпаните" - Разбира се. Това се получава, когато съответния барабанист не знае за какво служат едни врътки по обрачите(с други думи не може да си настрои барабаните) или не знае за какво служат демпферите. Съответно барабаните отзвучават 20 секунди и започва всичко задружно да бучи и аз съответно след 6-тия опит да обясня какво трябва да се направи, съпътстван от неудобрителна реакция, просто отнемам от гейна.

Басиста:

- (това важи и за китаристи) "Не се чувам на сцената" - По този повод е измислена личната паратура. Хем да се чува на сцената, хем да се направи желания тон. Като се свири централно, няма как да се постигне желания резултат.

- "Защо ту потъвам, ту избивам?" - Ами много просто - така свириш! За тона на баса голяма роля играе мястото, където се удря струната спрямо спрямо "магарето"и спрямо адаптера. И тъй като повечето басисти свирят с перца, важно е ъгълът под който перцето среща струната надолу да е същия и когато я среща нагоре. При свирене с пръсти пък проблеми възникват при разлика в силата, с която се дърпат струните от различните пръсти(освен ако това не е умишлено).

 

Китаристаите много често имат проблеми със саунда, защото, или и те не знаят какъв саунд търсят, или не знаят как да го постигнат, или и двете. Не забравяйте - ролята на озвучителя е да прихване саунда, който сте си направили от личната ви апаратура и да го усили в необходимия баланс с останалите инструменти, стараейки се да е същия, който вие сте си направили. Ролята не му е да ви прави той саунда! И когато китарата не звучи, то по всяка вероятност грешката е във вас.

- Често задаван въпрос е: "Колко да се усиля?" - Ами колкото да се чуваш в рамките на разумното и в баланс с останалите. За това много добра практика е, след постигане на желания саунд от страна на китаристите и басиста чрез личната паратура, се прави баланс на сцената и едва тогава се намесва централната апаратура.

- Не забравяйте: само, защото сте си харесали как ви звучи китарата, докато свирите сами, не значи, че след като засвирят всички това ще остане така. За това хората си измислят концепция за саунд на цялата група и се стремят да постигнат това, а не всеки да си търси неговия си саунд и накрая - манджа с грозде. Тук няма точни правила, по които да се раководят хората. Имате пълна свобода да експериментирате до достигане на желаната от вас концепция.

- Ползвайте Volume-а на китарата! Той за това е поставен на подходящо място! Целата му далеч не е да изключва китарата, защото почва да пищи в следствие от последователно наредените: Overdrive, Mega Distortion, Metal Zone. Ако това беше целта, хората щяха да сложат копче On-Off, а не потенциометър. Така, когато започнете да солирате, няма да се налага да се обръщате към озвучителя, недоумявайки защо не се чувате, сякаш е длъжен да ви знае парчетата и съответно да ви усилва и намаля. Естествено си има съответни ефекти, booster-и и т.н. за целта, но потенциометъра помага много, а освен това, голяма част от метълистите избягват да изключват де що има драйв и други кривочи, та като дойде време за солото, по усилен няма как да стане...

- Настройвайте се! Има толкова удобни тунери-камиончета, едно движение и китарата е мютната и тунера работи. Още 2-3 и китарата е настроена.

 

Вокалисти:

(тук мога да изпиша 3 труда,но ще се постарая да бъда кратък)

Тук проблемите могат да бъдат десетки!

Основните са: липса на каквато и да било ПРАВИЛНА микрофонна техника(подчертавам, защото много хора си мислят че имат микрофонна техника и това е вярно, но правят точно обратното на това, което трябва). В това число включвам не само неподходящото разстояние на микрофона спрямо устата при съответната динамика, а и ъгъла на микрофона спрямо равнината на лицето, както и неправелото хващане(предимно от рапъри и хардкораджии) с цел...и аз не знам с каква цел - то дрането не идва от захвата а от правилна подходяща постановка на пеене. Друг проблем е абсолютното небалансирано, спрямо аранжимента на парчето, пеене - еми не може при положение, че всички мощно набиват, вокалиста да е решил, че на тази част трябва да си мрънка под носа и съответно да има претенции.

И така, при липса на правилна техника, постановка и аранжимент, озвучителят, често пъти е принуден да зададе ниво, което определено не е задоволително с цел опазване на апаратурата.

- Друг неприятен момент е честото забравяне за съществуването на монитор и съответно навиране на микрофона в него, съпроводено от микрофонии. Аз си имам стратегия за това: при 3-тото навиране на микрофона в мониторите и последвала молба да не го прави повече, намалям съответния вокалист в мониторите и с това си решавам проблема. При въпроса: "Защо не се чувам вече?" отговарям - "Ами няма и да се чуваш!"

- И последно за вокалистите: Толкова ли е непосилно всеки, който се занимава с пеене да прежали 300-500лв., та да си купи един микрофон. Няма да е най-качествения на планетата, но по всяка вероятност ще е по-добър от тези, които се ползват по клубовете или най-малкото няма да е отнесъл толкова чужди плюнки! Пък и едно преампче няма да се отрази лошо! Може ли барабанистите да дават луди пари за барабани, палки, кожи, кейсове, китаристите и басистите за китари/басове, апаратури, кабели, ефекти, струни, кейсове и т.н., вокалистите да ходят на саундчек с ръце в джобовете...?

 

Това, с което ще завърша е: Звук не се прави/постига! Той се КУПУВА!!! И когато правите компромис, закупувайки по-евтини инструменти и апаратура, ще трябва да направите компромис и със саунда в клуба! За него в общия случай няма да е виновен, нито озвучителя, нито централната апаратура, нито хората, нито помещението, нито леличката на кенефа!

 

Не претендирам, че всичко, което написах е на 100% така! Но казаното е от личен опит и от проблемите, с които често се сблъсква един озвучител. Просто искам да накарам, някои музиканти да погледнат и от другата страна. Защото не винаги озвучителя е сърдит чичко на 45 години, бивш "корабен гений"(по възможност "Норвежец"), поспестил някой лев и понакупил си някои неща през 93-та, който целта му е да ви вземе парите и да ви направи гаден саунд. Че ги има - ясно е, но ако част от вас се съобразят с част от написните неща, дори и ако сърдития чичко е на лице, полза ще имате и вие! Поне аз така мисля!

Ако някой смята, че част от това, което съм написал, или цялото( :) ) не е вярна - на драго сърце бих се съгласил да опсъдим. Човек се учи, докато е жив...

 

И последно: Всяка прилика и разлика с действителни лица и събития е напълно случайна! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много добре казано. Често срещани явления. Въпреки, че я има и другата страна на медала...

Дано повече музиканти прочетат това мнение и си вземат поука. Малко се съмнявам, защото повечето гореописани музиканти са всезнайковци или абсолютни егоцентрици и си мислят, че другите са длъжни да се грижат за всичко. Отгоре на всичко искат с инструмент и апаратура за 300лв общо озвучителят да им изкара звука на Металика или на Слаш или на...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да споделя и аз мнение но за немски саунд инжЕнери и саунд дизайнери.Имах възможностТа да присъствам на всичко което се случва на сцената и пред сцената на концерт на Хелоин през 2006г.В същото време се снимаше и DVD.Организатори Жокер Медиа на които тогава свалих шапка.Сцената беше вдигната PA-то всеки го е виждал няма да се отплесвам.Всичко беше построено максимално бързо при положение че тировете закъсняха.Организатора от към немската група следеше всичко като куче,разположение на монитори по сцената,камери за DVD-то,кетъринг и т.н.Идва време за саунд чека,дойде един чичка с ръце в джобове дотогава се беше шлял между сцената и пулта и само дето не люпеше семки.Саунда стана за 2 песни.Но, това което аз имам в предвид е какво се случи с българската група Pantommind която подгря тогава.До последния момент не се знаеше дали ще се свири или не,благодарение на немеца който одговаряше за организацията и до някъде на представителя на Жокер Медия,групата излезе на саунд чек когато публиката взе да влиза,дотук добре.Чичката ги изкара линейно и те забиха първата песен взе да пробва разни готови програми от дигиталната Ямаха и чак към последната песен взе да става нещо.Така че идеята групите да са със собствен саунд дизайнер е добра, НО, той трябва да знае концепта на групата, изискванията от тяхна страна ето защо PANTOMMIND,прозвучаха накрая.А забравих нещо главния ослепител "осветител" който беше чужденец ни завлече с 25 евро щото трябвало да натисне ентер на компа и искаше да му продадем канджа но му показах един пожарникар който наблюдаваше и му казах да пита него.Абе и те са една стока....

 

Пиша много набързо може да съм изтървал нещо после ще го Оправя..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Принципно тонрежисьорът е човекът, който пътува с групата, а озвучител е бай Пеньо, който е свирил преди 25 години в местната банда и има 4 колони динакорд, купени 5та ръка.

Какво принципно не те удовлетворява бай Пеньо и това,че някога е свирил някъде си?Не е ли по-добре тези четири колони да се употребяват от музикант,било то и бивш от колкото от някой меценат на музиката(бивш международен шофьор,моряк или заварчик работил някъде си) за който върхово постижение е да разбере с кое копче се увеличава звукът.При всички положения бай Пеньо ще се справи много по-добре и има реален шанс да направи що годе приличен звук,или поне да се научи какво искат музикантите и как да го постигне.И моето мнение е,че се намират и други байковци които правят не лош звук и в София а и у нас!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.