Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то озвучител и има ли то почва у нас.


Pif

Recommended Posts

Про-музикантите си личат по отношението им към озвучителя. Той може да бъде най-добрия ви приятел, с акцент на  "може"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

И да не си про просто питаш озвучителя ,тва за клуб,ако има нормален озвучител - 

Първо той те пита- микрофон трябва ли ти?

Казвам,май не за такова помещение.

После аз питам-

Как е китарата напред?

Казва ти малко свали или малко вдигни,  пусна един овърдрайв да подкриви лампата за лийд,слуша те къв е баланса и ти казва ОК..

Но звука си го правиш ти със собствен амп и никой озвучител няма да ти помогне,ако нямаш концепция за звук.

Редактирано от Hillbilly
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не твърдя,че знам по добре от отзвучителя,но е нелепо на концерт на открито да ти кажат намали се,щото не правят разлика май,че си изцепил средите (Маршала е на 3,не на 10) за да е пробивен тона на китарата и това каква е реалната сила,а в клубче със всико може да се свири,обикновено си вдигам комбото на стол  зад мен да се чувам и не е на повече от 5-6 волюма- няма микрофон отпред.

Е в твоя случай, озвучителя така знае ( може ). Мисълта ми беше, че няма сми да спориш с него или да го учиш. Ако ти си правиш каквото си искаш и той си прави каквото си иска, мазнята е сигурна.

 

 

^^ 50 на 50 е положението, или ще попаднеш на свестен или не :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто моята логика... Никога не съм се правел на отворен гъз пред колегите музиканти, докато правя звук... От мен лично зависи, дали ще си свърша работата и винаги се старая да излезе  най -доброто.. Най малкото , защото техническия директор ще каже браво и  шефа ще каже земи тоя бонус.. Другата страна е ,че когато направя ли хавата няколко пъти ок, и изпълнителите са спокойни занапред, виждайки моята мутра.

Хитростта е човек да ползва изпитана, много добра система (Cobra или D- lite на Dynacord  например) , която познава в детайл и може да я настройва във всякакви  ситуации..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Музикантите стоят по-горе в йерархията спрямо саунд техниците.С две думи вторите работят за първите.Техниците са тези,които ти навръзват всичко на сцената и те питат от какво имаш нужда.Много често амповете пристигат преди теб и самите техници са ги позиционирали напред с говорителите.За групите свирещи блус,рок и техните производни стилове-силата не е проблем.Повечето спецове си познават работата и знаят какво ги чака.Признавам,че в България не съм влизал в клуб поне от 15 години и не знам как стоят нещата там...и въобще не знам какви клубове има.Ако разбира се техникът ме помоли да завъртя моят усилвател на някъде ,не виждам причина да не го правя...но никога не съм чул да се дискутира силата на даден музикант на рок гиг.Единсвеното ми обяснение да си силен свирейки рок е централното да е пуснато по тихо или комбинацията апаратура,помещение и характер на изпълнението да са недоизмислени.Другите стилове не ги засягам,защото те не изискват подобен маниер и съответно сила.Разбира се ако даден музикант къса главите дори и на репетиции на своите колеги,никой саунд спец не може да го спаси.Въпреки,че и за това има лекове.На силен китарист пускаш китара по малко във всички монитори около него и гледай как се скрива :))В общият трясък въобще не разбира от къде му е дошло:))Ака се свири обаче тип "кръчма",тогава нещата стават много сложни,различни по сила сетове,различни стилове...тогава саунд техник за теб е баща и майка,а и стой в йерархията над музиканта.

Редактирано от Dirk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, върнахме към живот темата? :D

Чувал съм много теории на тема че саундмена стои над музикантите или обратното, но...това мисля са някакви глупости, базирани на манталитета ни. В нормалните държави (доколкото имам наблюдения) и музикантът и тонрежисьорът и всички останали намесени в конкретен концерт или събитие са просто професионалисти или поне такива трябва да бъдат. Няма място за мерене на пишките - вършиш това за което си отишъл и ще ти е по-лесно да го свършиш, ако проявиш нужното уважение към околните и им обясниш (ако смяташ че знаеш повече от тях) какво точно трябва да направят. И аз съм пътувал в чужбина като тонрежисьор на собствената си група, но когато намерим общ език с тонрежисьора на конкретното събитие и видя че човека е на моето ниво или по-голямо, приемам някои от съветите му, вместо да се правя на велик...е, веднъж един македонец-звукар (за който после разбрах че имал леки психични отклонения) ми хвърли пренебрежително някакви пари да ходя да пия кафе, вместо да направя звука на бандата си...и после ми се извинява един час : D

 

А като следя последните мнения, мисля че пропускаме нещо важно. Много от нас са били в клуб, като музиканти, тонрежисьори или и двете. Много от българските клубове са в помещения, чието първоначално проектиране не включва употребата за музикален клуб. Така че понякога става много трудно да пригодиш помещението, въпреки желанието на много собственици да вложат пари. Нисък таван, носещи колони, начупени форми на помещението и т.н. са неща които оказват влияние на правилното разпределение на звука, но няма как да бъдат променени.

И разбира се от опит ще споделя един конкретен проблем. Дори да си намалиш китарната уредба или каквото там, няма как барабаниста ти да се намали. Ок, ако говорим за некои леки форми на джаза, просто ще свири по-леко, но няма как в една по-агресивна рок или метъл банда барабаниста да гали барабанчето и да подритва леко педала на касата. Конкретния звук излиза от динамиката, от начина на свирене. С галене на барабаните, няма да получиш силната пулсация, нужна за по-агресивен рок звук. Оттам пък вече произлиза другия проблем - като си на една малка сцена, буквално тикнат в барабаниста, след един сет чинели в главата няма как да чуваш какво свириш без повечко сила в мониторите или китарната апаратура, А като вдигнеш мониторите това вече обърква предния звук, води до повече отражения, фазови разлики и т.н. Разбира се използването на ушни монитори е много добро решение и днес много големи рок-банди ги ползват, без значение че някои хора все още си мислят че слушалките "не са рокендрол". Въпроса обаче е че тези системи не са никак евтини. С по-сериозни (и по-сериозно заплатени) участия, можеш да си позволиш да си купиш персонална система или пък да си наемаш такава за всяко участие, но колко човека могат да си го позволят? Аз познавам само един-двама. А и има един такъв проблем - ако дъниш с монитори на репетиция и наемеш слушалкова система, това няма ли да ти обърка възприятията? Не съм го изпитвал върху себе си, но си мисля че ако си свикнал да свириш по един начин и се наложи да свириш по друг, ще ти е малко гадно. Барабаниста на моята група свири винаги със слушалки, в който му пускам целия микс (без барабани). И на концерти и на репетиции. И когато му се наложи да свири с монитор му е много гадно, защото не е свикнал. А това понякога му се налага, защото като отидем някъде и кажа че искам от едната мониторна група да излезе още едно кабелче до барабаниста (той си носи слушалки и усилвател за тях), често ме гледат като извънземен или ме гледат накриво, защото някой го мързи да пусне един кабел. От множеството участия в страната и чужбина, не съм срещал често барабанисти със слушалки (говоря за фестивали и групи от средно или начинаещо ниво) и това явно се приема странно, макар че съм се убедил лично че със слушалки винаги можеш да разчиташ на по-детайлен и неомазан звук в ушите си, а това е важно, особено когато парчетата ти имат по-сложни аранжименти...а пък аз веднъж на едно участие бях залепен до единия краш на барабаниста и почти не чувах монитори...по едно време един зловещ поглед на цигуларката ни ме подсети че съм влязъл по-рано в друга част от парчето :D (понеже барабаните там не се променят, но хармонията се променя и явно аз съм сменил хармонията по-рано от останалите, защото не ги чувах)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една забележка само,няма мерене на пишки м/у музикант и саунд техник.Не си ме разбрал правилно,просто единият работи заради другият.При работа с всякакви техници от всякакви националности ,ако започна да се съобразявам как да си изсвиря нещата с всеки един...хаха...но за това ,че всеки е дошъл да си свърши неговата работа си прав.А по темата има ли почва той у нас...Задължителен е и у нас!Трудна му е обаче задачата да представи добре група ,която свири стил по-шумен от възможностите на апаратурата и помещението(включително и размера на сцената).А това кой свири със слушалки и кой с монитори си е избор на изпълнителя(ако има такъв избор).А това ,че пак сме се проявили в тази дискусия,като "българи"...повярвай ми има такива "чуждинци",че ще се радваш да работиш и с "цигани"...нищо лично ,не проявявам никакъв расизъм ,за това съм поставил думите в кавички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно си прав,но добрият саунд техник работи просто добре,както и добрият музикант.Те имат различни роли.И мното често монитора не е само рок енд рол,има разлика от това да слушаш звук,който създава въздушни звукови вълни и този от слушалки.Двата варианта са взаимозаменяеми и това е пак избор на музиканта в конкретната ситуация...много рок музиканти предпочитат и тапи,не само защото са по-евтини.По скоро не музиканта се бърка в работота на техника с това какво иска да чува на сцена,а на вторият задачата е да предаде това напред.И така всеки си гледа своята работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Една забележка само,няма мерене на пишки м/у музикант и саунд техник.Не си ме разбрал правилно,просто единият работи заради другият.

Аз те разбрах правилно. Въпроса е че съм бил свидетел на ситуации в които хората се правят на важни. Музиканта се счита за звезда и се отнася със звукаря като с роб. И обратно, звукаря коли и беси с отношението "аз такива като вас колко съм ги озвучавал" и се опитва да си наложи мнението, защото не му се занимава или не му пука...всякакви ги има.

 

Разбира се ако свириш на много и различни места и нямаш собствена апаратура и тонрежисьор се налага да се съобразиш с хората с които ще работиш на конкретното участие. В смисъл че конкретния тонрежисьор има конкретна апаратура с която е свикнал да работи и конкретен начин и разбирания на работата. Дори да говорим за супер надъхани и свестни хора и дори да искат да ти помогнат, в края на краищата звукар X ще извади различен звука на китарата ти от звукар Y.

 

А това със слушалките може да е индивидуално решение на музиканта, но зависи от конкретните технически дадености и разбира се от финансовите възможности. При всички случаи слушалки ползват хора които могат да си го позволят, а в такъв случай те често могат да си позволят собствен звукар или поне отделен мониторен звукар в конкретното събитие. Иначе познай как човека от предното озвучаване ще ти обърне внимание за твоите слушалки, или още по - лошо, ако цялата група сте със слушалки и всеки иска различен микс в тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И нещо забавно :)

Като стана дума за цигани...без да проявявам какъвто и расизъм...вчера си говорих с приятел, който записва основно фолклор в студиото си и често работи с цигани. Най-големия кошмар е сбърканата терминология с която му се налага да свикне. Веднъж например музикант през цялото време се оплаквал че "няма качество"...и трябвало доста време и обяснения за да разбере моя човек че музиканта всъщност искал да му усилят слушалките :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега гледам по БНТ свят.. Някакви награди на Бокс ТВ.... Е това ще ми е еталон за възможно най- много и най- нелепи гафове ...Като почнете от безкрайните микрофинии от хедсетите на водещите , препържването в камерите от синята и зелената  заливка на сцената .. После на М. Силвестър( водещата)  и спира няколко пъти ин иъра . Тя замръзва съответно и едва продължава сценария.. .Пълен плейбек при изпълненията...А ето и поредния гаф, който се случва сега.. Кашове ..какво е това и има ли почва на наградите на Бокс Тв нелепо мълчание ах!.. Някакви хора минават пред камерите .. Тотален блек аут за секунда -две.. БНТ RULESSSS !!! На тези, на които микрофоните бяха пуснати , за да дублират плейбека, съответно кривяха в ефир. За 7 години в събитийния бранш нямам толкова гафове  колкото видях в този 1 час хаос.. Добре, че нямаше мултимедиен екран или лед стена отзад, защото тогава не ми се мисли.. Поздравявам всички колеги, работили по това шоу.. И искрено ги съжалявам, защото знам, че тези гафове са по- скоро по вина на НЕРЕПЕТИРАНЕТО на събитието и много оскъден, и глупаво направен сценарий. Но дали има озвучителят, като такъв, почва на наградите на Бокс ТВ .. Незнам.

Надявам се разбирате ,че не пиша това с користни цели... По скоро ме боли и съм ядосан в собственосто си безсилие.. Ама това е пичове.. Като за тапа на всичко парадокса е, че мотото на наградите беше " Оставам тук" ..

С уважение..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Два пъти съм свирил в една вечер с дет-траш банда от Хърватска, която подходи без никакъв чек преди свирене.
Естествено преди тях имаше други групи, от които беше ясно, че барабаните са озвучени.

 

Оттам нататък те изнасят от сцената всичката апаратура на предните банди и качват своята, която включва 2 халфстака за единствения китарист /сигналът се дели на 2/, и един халфстак за басиста. Само включват, настройват китарите и почват...и в интерес на истината звучат най-добре от всички. Само че говорим за група, която е по средата на турне, т.е. това упражнение го правят всяка вечер и буквално всичко е отработено до най-малката подробност. Е, смекчаващ може би е фактът, че групата е трио, т.е. няма някакви сложни схеми. Но пък ми направи впечатление, че барабанистът свири със слушалки, но те не се захранват от пулта /т.е. не са монитори/, а от едно мп3 плеърче, което му виси на врата и той преди всяка песен цъка на него и почва. Какво се чува в слушалките нямам идея...дали е песента с някакъв клик, дали е само нещо като метроном, дали са китарните парти не знам....ако някой има идея от този подход нека обади.
Другите двама явно въобще не разчитат на монитори след като не правят чек.

Това го казвам, защото първо бях впечатлен от рутината им. Второ това е пример за това, че ако хората на сцената знаят какво правят се намалява вероятността някой /озвучител/ да може да ги прецака както виждам, че се твърди от повечето хора.

Отново отварям скобата, че групата е трио, а и свири на малка сцена /Адамс/, на която реално лесно се постига добра чуваемост единствено от беклайна.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.