Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то озвучител и има ли то почва у нас.


Pif

Recommended Posts

човека не е виновен че технически неграмотен - може никога да не е виждал микрофон наживо (и аз съм имал подобни случаи или съм бил свидетел на такива). Именно затова в процеса трябва да са намесени технически грамотни хора, иначе има опасност от голяма каша.

 

Това рядко се случва но процеса на организация трябва задължително да мине през ей такива етапи:

1. организатора кани изпълнители, изпълнителите му пращат изисквания (по възможност съставени от професионалист)

2. организатора дава изискванията на фирмата-озвучител.

3. фирмата озвучител определя цена и трябва да осигури всички изсиквания и/или подходящи заместители за компонентите с които не разполага

4а. организатора приема цената и всичко е ок

4б. организатора не може да си го позволи - тогава озвучителя предлага друг (по-евтин) вариант, който организатора е длъжен да предоговори с изпълнителя. Аз например съм имал случаи в които организатора ми казва че не може да осигури дадени компоненти, които аз искам. Тогава аз сам си намирам дадените компоненти или минавам без тях (ако мога)

 

Иначе невъзможни неща няма, но всичко е въпрос на бюджет

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Темата сигурно е поизчерпана и ще бъда обвинен в некрофилия, но все пак ще задам един басов въпрос :D Не го задавам в съответния подфорум, защото считам, че въпросът е по-скоро с акцент към общото звучене в помещението.

 

Оставам с впечатлението, че басът се брои за второстепенен инструмент и едва ли не, за да се спести разправия се бодва директно в пулта. Виждам, че само по-сериозните банди си носят бас апаратура и въпреки всичко, най-вероятно отново се използва DI, а кабинетът едва ли не си е само за селф-мониторинг.

 

Възможно ли е, а и доколко е практично с добра и достатъчно мощна апаратура въобще да се прескочи PA-то, има ли това плюсове и минуси и какви са?

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави се така, защото в 90% от случаите е по-лесно (и с по-добър резултат) да пуснеш 1 канон до пулта, отколкото да слагаш още 1-2 микрофона и да разчиташ и на съмнителния гиър на басиста. Ако той има 60W Бери комбо, а ти разполагаш с какъв да е Stagg не-бас майк... познай... Не че Били Шиън не се озвучава с SM58, ама там е друго. :)

 

Както китари и барабани не прескачат РА, така и баса не го прави. Всеки инструмент се озвучава и пуска в централното. Озвучителят прави микс, който да се чува от публиката. В идеален свят не би трябвало публиката да чува акустично който и да е инструмент. Разбира се в клуб с площ 47м2 това е невъзможно... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип е много кофти за озвучителя който и да е от инструментите да изскача пред PA-то, щото баланса става труден.

 

Баса иска скъп микрофон и скъпа апаратура, за да се озвучи. Иска се и повече мисъл, за да се избегнат микрофонии и паразитни bleed-ове в съответния мик. Още по-кофти е апаратурата хем да отива в PA-то, хем да избива по сила пред него - тогава се получават такива фазови простотии, че се чудиш откъде да му хванеш края :) Затова обикновено се минава през DI - този подход е по-лесен, по евтин и най-вече - по-предсказуем.

 

Веднъж се бяхме пробвали да озвучаваме контрабас с някакъв компактен микрофон - ей, това чудо като почна да прихваща микрофонии от всякъде - едно кънтене, едни сигнали от космоса... :) После с едно пиезо работата заспа за 5 минути

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже много разчитам на специфичен, по-китарно звучащ бас тон и искам да знам, че това, което чувам аз се чува и отпред, възможно ли е да се направи микс от DI отпреди преампа, с други думи чистия тон на баса само за плътност, и с микрофон вече да се озвучи кабинета, което да донесе по-среднисто и ръмжащо звучене с драйв?

 

Тогава ще има ли проблеми с фазите?

 

 

Гледах, че този проблем с фазите се елиминира /или поне така се твърдеше/ като просто се гледа ако озвучаването е с два микрофона шпулите им да са на приблизително еднакво разстояние от говорителя. Не мога да си обясня обаче какъв е случаят с един микрофон + DI...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста бас техники имат копче откъде да ти взема ДИ сигнала - преди или след преампа. Така към миксера можеш да пуснеш чистия звук от баса или процеснатия от преамп-а.

 

Относно дефазирането - по смислените миксери няма ли копче phase invert?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този проблем се елиминира лесно. Трудно се елиминира когато имаш достатъчно мощно бас кубе, например, в сравнително малък клуб, което bleed-ва пред PA-то. За това бях писал горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста бас техники имат копче откъде да ти взема ДИ сигнала - преди или след преампа. Така към миксера можеш да пуснеш чистия звук от баса или процеснатия от преамп-а.

 

Относно дефазирането - по смислените миксери няма ли копче phase invert?

 

Да де, ясно това за post/pre, въпросът е, че дори и след преампа пак се елиминират крайното стъпало и бокса, което може да доведе до нещо твърде различно отиващо към PA спрямо това, което аз чувам....

 

За миксерите не знам, никога не съм имал :D

 

Аз доколкото разбирам хавата с фазите реално е проблемът, че звуковите вълни "удрят" говорителя в различен момент. Ако това е така, то би трябвало т.нар phase cancellation да не е само наличен/неналичен, ами и с различна степен. Така че в случай ако го има в известна степен дали просто обръщане на фазите помага?

 

Разсъждавам с някаква моя си логика на база на това, което знам.... :D

 

 

Този проблем се елиминира лесно. Трудно се елиминира когато имаш достатъчно мощно бас кубе, например, в сравнително малък клуб, което bleed-ва пред PA-то. За това бях писал горе.

 

Е, мощната апаратура лесно може да се намали. Въпросът ми е как се елиминира хавата с фазите?

 

 

 

И въобще колко са озвучителите в България, на които като им подговориш за микс от два канала на някакъв си там бас няма да ме препсуват? :D

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми проблеми с фазите се решават като при озвучаване с 2 микрофона - мени се положението на микрофона спрямо говорителя докато нещата зазвучат добре :) Доколкото се сещам, на Guitar Rig симулациите имаха закъснителна линия, така, че можеш да пробваш точно този казус в миксера - един канал DI и един канал с микрофон, чието положение спрямо говорителя мениш.

 

Между другото, сега се замислих и за друго - докато при китарните говорители например, самия говорител има доста сериозно отношение за характера на звука, не знам доколко има значение самия говорител за характера на басовия звук. В този смисъл едно DI и "някаква" спийкър симулация на крайното стъпало би трябвало да звучи що-годе идентично с "някакъв" озвучен говорител.

 

Колкото за "колко са озвучителите" - предполагам, че ако ти самия си наясно какъв краен резултат искаш да постигнеш и можеш да го обясниш човешки на човека, няма да има нищо против да врътне 2 потенциометъра повече и да забучи един жак повече в миксера :) То в цялата тема това е един от основните проблеми от гледна точка на самия озвучител, че се възприема от много музиканти едва ли не като врачка, която по подразбиране знае каква точно е концепцията ти за музика - затова и по-горе бях писал, че е важно да има ясна комуникация, за да може да се постигне добър резултат :)

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хванал съм се да ъпдейтна малко райдера на групата си...и отновно си давам сметка че разликата между големите и малки банди всъщност е в това че големите имат голям списък с изисквания за точната марка бира, месо, шоколад, диван, възглавница, зеленчук, телевизор в стаята и т.н....а ние имаме скромни искания, но списъка с технически изисквания винаги е голям :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Хванал съм се да ъпдейтна малко райдера на групата си...и отновно си давам сметка че разликата между големите и малки банди всъщност е в това че големите имат голям списък с изисквания за точната марка бира, месо, шоколад, диван, възглавница, зеленчук, телевизор в стаята и т.н....а ние имаме скромни искания, но списъка с технически изисквания винаги е голям :)

виждам,че е старо,но има една разлика по съществена - Големите банди си вървят с техни озвучители и оборудване,най малкото си знаят саунда и не се притесняват,че някой ще им забучи некво транзисторно комбо за 50$ на сцената и после ще ги плюе,че не звучели как трябва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В моя случай (а и в случая на доста БГ банди с които имам или съм имал контакт), групата си носи повечето беклайн, вкл всички инструменти, барабани, китарни ригове, някои микрофони и т.н. Така че изискванията са предимно към предно озвучаване, монитори, миксер, някои микрофони и осветление. В конкретния случай на моята банда, аз съм тонрежисьор, а понякога (рядко) имаме още 2-3 човека екип (за чужбина обаче не можем да си ги позволим). Мисля обаче че ситуацията е подобна при много от големите банди - мащабът, разбира се, е различен, но и те си носят повечето беклайн и екип, а местния промоутър мисли за сцена, осветление, преден и мониторен звук, миксер и т.н...

Доколкото съм информиран (ако съм правилно информиран) цялото оборудване за един концерт (вкл. звук, сцена, светлина, пиротехника и т.н.) пътува с тирове за всички концерти, само когато става дума за (финансово обезпечени) грандиозни продукции със специфични изисквания към звук, светлина и сцена - примерно Rammstein, Roger Waters, U2 и т.н. Мисля че някъде се коментираше това - когато Rammstein гостуваха тук през 2010 - основната сценична конструкция и предното озвучаване бяха осигурени тук, но допълнителните конструкции и декори по сцената, както и специфичното осветление и пиротехника си пътуват с тирове на групата

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Специално откъм китаристи, не мисля, че се сещам за такъв - независимо от "голяма" група или местна банда, който да разчита озвучителя да му осигури усилвател за китарата. Все пак, електрическата китара не възпроизвежда звук сама по себе си, така, че киратният риг също може да се счете като част от "инструмента".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.