Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то озвучител и има ли то почва у нас.


Pif

Recommended Posts

Много точно го е казал...ама май и организаторите също трябва да се ръчкат. А за конкретното събитие нямах избор - трябваше да го направя, без значение искам или не (не ми се коментират конкретните подробности, а и няма значение)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Забавни и познати проблеми още от времето на аналоговите апаратури, когато и аз бях озвучител, в резултат на което си докарах, язва, невроза, депресия, та и до ден днешен не искам и да погледна сложна озвучителна и студийна апаратура. Свиря само на ел-акустична китара и едва наскоро се принудих и се престраших та си купих малко китарно кубе, микрофон и сложен ак. китарен процесор, който ми взе акъла и белята. Не знам колко години и вие ще издържите, но ако балансирането между - пари/нерви/здраве и удоволствие се наруши и при вас, господ да ви е на помощ! :cheers2:

Редактирано от Лими
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То е хубаво това което казваш и съм съгласен с това че в определени моменти озвучаването е свързано със страшно много стрес и тормоз над организма (мога да дам безкрайни примери), но тук вече опираме до изхранването и това с какво точно можеш да си го изкарваш това изхранване - всяка една нормална професия води със себе си и неприятни моменти, стрес, ядове и т.н. Които се различават само по това че са различни за различната професия. Оттук нататък ти си преценяваш дали искаш да се занимаваш с конкретна професия и по важно дали си способен и дали си в състояние да извършваш конкретна професия. Мен примерно ме бива като музикант, тонрежисьор (лайв и студио), уебдизайнер, видеомонтажист...общо взето с това си вадя хляба в един или друг момент и не мога примерно да стана счетоводител или готвач, щото в това имало по-малко нерви (ако наистина има по-малко нерви, няма представа), просто защото нямам нужните знания и умения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... По интересното е че нямаше никакви изисквания и аз изобщо не знаех какво озвучавам. За да се подготвя горе долу, просто взех от организаторите телефоните на всички банди и им звъннах да поискам райдери...това което получих отсреща беше общо взето следното (с някакви дребни разлики в отделните банди): "Ами ние свирим на барабани и две китари, имаме бас, вокал, единия китарист пее"......

 

Ами, много добре са ти казали, даже. След като ти ще озвучаваш, то - ти ще си (само)съставиш райдър за всяка група и ще си го изпълняваш (след като ти и инсталираш, настройваш и обслужваш озвучителната система).

Говорили сме с теб (при това неведнъж, по темата ).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ще е интересно и полезно да се направи някакъв гид за групите относно това - как се изготвя и финализира техническия райдер с организаторите, препоръки и т.н. - малко или много това би спомогнало за по-лесно и качествено организиране на "евента" :) Моите пет стотинки в това отношение са, че съм наясно как точно искам да бъде озвучена техниката ми, как искам да звуча спрямо другите инструменти и какво искам да чувам в монитора си - на мен това ми спестява 15-20 минути в малоумни диалози като споменатите горе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

До някъде подпкрепям...НО получих миналата зима райдър е такъв: Барабани томове 8,10,12,15,16,18 каса 24'(ТАМА) 2 барабанчета 10, 12'

Микрофони за пеене Beyerdynamic opus 69 wireless 5 броя, китарни усилватели MESA някакъв си модел който е чисто нов ..не се знае у Бг дали го има. Басове , китари.. Викам бреййййй тоя райдър струва само 15 бона кой ли ще свири на тези инструменти..Не че можеха да се намерят в БГ..ама все пак ми стана интересно.Свързвам се аз с организаторката и тя ми казва ...Ама те са някаква група ,клиента си я е викнал ,доколкото знам си бачкат в същата фирма на която е партито..Аз и обясних че цената ще се вдигне с еди колко си пари ако се изпълни този райдър..

Клиента като разбра, нямаше нито група метълисти с лакоми душици , нито нищо..Само едфин DJ.

Aма те ровили в интернет и си казали, шефа плаща давай да поръчваме китари басове кубета тупани, па после йок..

 

Та според мен, когато може, наистина трябва да се съгласува това, какво иска артиста и какво може да предложи саунд инженера..Да няма излъгани после...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така си е. Затова първо се изисква подробно задание (ако включва и райдър по смисъла на това понятие) и тогава се поема ангажимент и се формира цена!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Аз не виждам нищо нередно :) Обаждат ти се, казваш им цена за услугата и си решават :) Тва стана като - "If you were taking money for that work, wouldn't you be called paidlancer or something instead of a freelancer?" :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... и после ... не може всеки, на който му хрумне, да поставя условия. Изискванията се формулират от страна на плащащия! (представете си че съм го написал 6 пъти с колеми черни букви). Той откъде ги получава, с кого ги консултира и как ги формира, си е негова работа. Въпросът е, че той (плащащият) е отговорната страна. Напр. уговорено е събитие с организатор (някакъв), във връзка с честване (някакво). Договаря се сцената (размер и разположение); осветлението (брой и видове устройстава; типове осветление; специално осветление); звук (конфигурация, разположение, налягане за покриване на зададена площ, при условията на програмния материал). Формира се цена и се "стискат ръце". Програмен материал - две банди ... едната се знае, другата - още не. ... и още някакви, не толкова натоварващи точки - речи; рецитации ... такива разни. С "ясната" банда е работено и преди ... и те и ние знаем какво правим при съвместна дейност. ... По някое време се обаждат и от другата банда . Оказва се, че пак сме работили нееднократно, но както обикновено, проблемите са едни и същи. Шеф-музикантът започва да диктува райдър (както винаги). аз го прекъсвам (както винаги) и му казвам, да го напише и да го прати чрез организатора. Музикантът, казва добре и продължава да диктува ... ей така, да ми бил обяснил, той. И както ми обяснява, става ясно (отново), че му трябва сцена с 1/3 площ по-голяма; беклайн (за който изобщо не е ставало въпрос при договарянето с плащащия); Двойно повече уеджове и двойно повече сайдфил (щото така се било правело). Добре де, ама това е почти 1/2 цена отгоре! .... Защо, след като основното събитие е честване (някакво) и плащащият си е формирал параметри - и теренни, и финансови, не се съобразява с тях, а се оказва, че без замисляне се кани да вмести в тях значително по-голяма претенция. Защо бандата (мениджмънтът й ... , ако въобще го има) се хваща да участва в събитие, недостатъчно обезпечено ресурсно, за нейните нужди/претенции. Защо, ако толкова пък иска, или й трябва да участва, не си съобрази техническите нужди с наличния ресурс (вече уговорен от плащащия). ... и да го съобрази, не защото някой иска да пренебрегва бандата, или да не си свърши работата, а защото идеята на събитието не е баш участието на тази банда, а провеждане на честване с участието на банди. Бандата може и да е друга, ... и техническият обезпечаващ може да е друг, ... Но плащащият и условията произтичащи от ресурсния му лимит, са константни. И идва много сладкият момент на претенциите: Музикант-шефът: искам (напр)16 еди какви си микрофона - на барабаните; по 2 - 3 еди какви си - на китарен амп; 3-4 сигнала от баса; ... по 5 от кийборд ... тук пак прекъсвам и питам: а кой ще работи по звука? ... Обикновено при самодейно-ориентираните, самонадеяни банди (независимо от заглавието им; популярността и ефирното им присъствие) отговорът е: ... ами как кой - вие работите! Ами добре бе, бай хуй, като работя аз (ние), ти ли ще ми кажеш, как да работя, колко и какви средства ще използвам, как ще ги използвам. Това ще го уточнявате и формирате в процеса на изграждане, на звученето заедно със собствения саунд-мен - този който работи по звуковата ви продукция. А аз само ще осигурявам по райдъра и ще консултирам, ако е необходимо! Като ще работя аз и ще нося отговорност, не е редно никой да ми определя, как ще детектирам напр. барабанчето му! Може да реша да е с 2 източника, а мога и с 200 да реша ... може и без микрофон/детектор. Виж, ако искаш бутафория, за да изглеждаш на снимките, като великан - това е друг въпрос ... само не ми обяснявай, че украсата се яде! Не ми се е случвало нито една добре звучаща банда (независимо от произхода й), която пристига без собствен саунд-мен, да диктува, как аджеба да се върши работата по звуковото й оформление. Хората разговарят, уточняват, консултират, насочват и то обикновено - предварително. И още нещо ... претенциите на музикантите относно звученето се простират само в рамките на сцената! И то, на "работното им място" на сцената. Оттам нататък не може да има претенции, защото не може да има нито контрол, нито коригиращи напътствя от страна на музикантите. Нито могат да добият представа, какво става напред, нито им е работа. Излязъл пред хауса по време на чека, симпатягата ... обикновено с накакъв уайърлес от 2.50, на който връзката се разпада само от прогнозата за времето и вика : ... дай високи ... дай ниски (какво е туй "високи" и "ниски" - отделен въпрос). ... Ами нищо няма да ти дам! Те са си за мен и ще си ги ползвам по усмотрение, докато работя, защото - щом аз отговарям, аз и преценявам. Като искаш високи и ниски, и разни - носи си (посредством главата и идеята на собствения ти озвучител) и си ги ползвай (чрез работата пак на този твой, собствен озвучител). А аз само ще му приготвя кухнята!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имаш друга страна на монетата, както винаги, благодарение на яснотата в отношенията в българския бизнес, било той музикален или не. Обикновено каненето на група става "момчета, за колко пари ще свирите? Да беее, има озвучение техника, платили сме на човек, всичко има. Супер. Елате там 15-20 минути по-рано да направите чек". Съответно после се почва горния сценарии или още по-зле - направо преди събитието "ама как така?! нас ни казаха, че има озвучаване и всичко!". Ако бях в ситуацията, която споменаваш, бих казал на "разбирача" от бандата, че исканията му надвишават бюджета, който е предвиден и бих му предложил рамка, в която да се вмести. Ако има допълнителни претенции - както каза - минава през организатора и предоговаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

адаша (docc де), както винаги закова нещата точно както са си и трябва да са. Преповтаряли сме го това, но именно тонрежисьора на една банда е технически и звуково грамотния човек, който може да постави конкретни изисквания и при това , на базата на собствения си опит да прецени доколко тези искания са изпълними в рамките на определен бюджет. Тогава вече може тези искания да се дадат от организатор на озвучител и той вече да каже какво и как ще осигури и навърже и колко ще струва. Разбира се доста музиканти се занимават в тонрежисура и имат опит, познания и т.н., но средностатистичекия музикант не е тонрежисьор...той просто е виждал някъде че китарата се озвучава с 2 Маршала озвучени от 5 микрофона, а барабаните с 20 микрофона, и не се замисля че всеки начин на озвучаване е свързан с конкретна звукова концепция на бандата и нейния тонрежисьор.

А като си правиш райдера и си наясно с нещата, ще напишеш неща, които е възможно да бъдат намерени и за прилична цена...аз като пиша райдер казвам примерно "snare drum - shure sm57 или друг подходящ" - ясно и точно, първо искам често срещан микрофон, който върши добра работа, после давам свобода на озвучителя да предложи друг вариант, който да ми свърши работа на мен и в същото време да не вкарвам в трудности озвучител и организатор.

Само големите звезди могат да си позволят претенции до степен да искат някакъв много скъп модел на определен микрофон, че даже и определен сериен номер да има. Но на тях хората са навити да им платят претенциите, защото пък те ще докарат голяма публика която ще си плати добре, нали така?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Taka, така...Съгласен съм!

 

 

Само да ви раправям за един кмет на едно селце ..ще отварям някаква фабрика направена с Евро кинти.. Провесил съм на стойката само кабела с канона накрая без мик. Кмета защо се засили да говори преди почването на събитието незнам...Отиде до канона , хвана го с 3 пръста , духна в него АЛО АЛО ,1,2 чуваме ли се ?...Произнесе една пламенна реч и си слезе пред нашите смаяни погледи...ХАХАХАХАХАХА

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.