Jump to content
Българският форум за музиканти

Що е то озвучител и има ли то почва у нас.


Pif

Recommended Posts

Сега гледам по БНТ свят..

Имам приятели работещи често по най-различни ТВ продукции (за различни телевизии). Аз също съм правил (рядко), но съдейки по моя и техния опит, проблема често е в организаторите, които често нямат ясна представа що е то ТВ продукция, съответно хората намесени в изпълнението на продукцията нямат идея какво точно трябва да правят в точно определен момент, защото няма кой да им каже, нито имат ясен сценарий...абе пълен цирк. Техническите гафове...има ги често, най вече заради малък бюджет (съответно наемаме евтина техника която се дъни) или липса на време да се тества всичко и да се отстранят проблемите.

 

Аз наскоро се издъних на финала на една спортна продукция, която озвучавах (за зала и за ефир). Няма да кажа коя е, а и няма значение. Не твърдя че съм невинен, но...за финалната церемония (която включва и някакви награди) аз нямам сценарий. Имам най обща бележка в която пише че ще има награди, речи, музика и т.н., без никаква яснота кое след кое следва. Така че се подготвям с някаква музика по мой избор и радиомикрофони, с идеята че ще трябва да реагирам в движение. Преди началото се опитвам да изкопча повече детайли от организаторите при което ме навикват че нямат време да се занимават с мен. Идва сюблимния момент. Режисьора на който разчитам да ми каже какво да правя изчезва нанякъде. Идва някакъв човек който казва че следват речи. Приготвям микрофоните. Съответните лица държат микрофоните и трябва да започнат да говорят...не започват. На 100 метра от мен един от организаторите ми маха и ми казва нещо. Естествено аз нищо не чувам в шумотевицата, а не умея да чета по устните. Пускам някаква музика. Оня маха ядосано...намалявам...пак нещо не е както трябва. Хич никаква идея си нямам какво да правя, просто защото никой не си направи труда да ми обясни. След малко се появи режисьора и каза коя точно музика да пусна. Музика която не е описана никъде в сценария и която никой не е споменал, но която съвсем случайно имам в лаптопа си. Пуснах я и всичко беше ок. Но стана гаф след гаф, а кой е виновен? Озвучителя :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 295
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За съжаление организаторите на събития по мое наблюдение са хора, които немогат да правят абсолютно нищо във фирмите , в които работят.. или са щерки на собственика( директора).... По този случай мога да поздравя Камен Во, с който като режисьор в НДК  зала 3 направихме  голямо събитие на фондация Бербатов преди време.. 27 учасника , речи на министри и кметове, танци, лайв свирене, пеене, карате и какво ли още не... Събитието почна в 18.00.. Ние бяхме готови със сетъпа на сцената предишния ден още.. В 10.00 в деня на събитието седнах на пулта.. Познайте до 17.00 какво правихме..Репетиция.. Как мина събитието ли .. без абсолютно никакви грешки, микрофонии, сенки , глупаци пред камери да ми се разчесват,  без спиране на режисьорския глас в ушите на водещите.. И най- вече  без неразбиращи  организаторски погледи ..Просто си бяха свършили работата..- Бяха наели подходящите фирми подизпълнители и режисьор с 16 печатни страници сценарий .. без да се бъркат и за миг..

Познайте какви бяха отзивите сед това..." Пичове, вие се луди .. Браво!!!"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда...като има желание и организация, всеки си изпълнява задълженията по най-добрия начин и нещата се получават :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да повярвате какви озвучители се подвизават по форумите. Един от тях свързва в единия канал на стерео усилвателя си двата топа, а в другия канал - басовия говорител. Дали и как реже честотите не е ясно, но от стереото нищо не остава. За сметка на това единия канал се чува на две места.

 

А другите му "колеги" го подкрепят в това ниско бюджетно и непрофесионално решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

един "лауреат" стигаше и по-надалеч преди години :D

 

Миксер - стерео изход. Левия канал отива и в двата канала на предното озвучаване, другия отива в мониторите...съответно като поискаш да промени нещо в мониторния микс (например да намали много барабаните), той го прави...и това се отразява и отпред. Само да кажа че миксера си имаше мониторни send-ове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A какво ще кажете за това... Клуб, целия направен сметнат и т.н .Eastern Acoustic спиийкъри стъпалата също някакви страхотни , процесор DBX .. И другаря DJ слага пулт Бери от 143 лева и мп3- ки 128- ци... А не е ли гот. Познайте как звучи ... Пак гадно хахахаа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

красота :D

 

а като каза DJ - сещам се един забавен случай с рентал компанията с която съм бачкал. Някакво баровско събитие, поканени големи български поп звезди а паузите ги пълни DJ. Звездите си носят отделни синбеци или плейбеци, които се пускат от главния миксер. Там са и микрофоните. DJ-я си е със собствен мискер пуснат към главния миксер. Всичко наточено както трябва, но...организаторите искат да не се прекалява със силата. DJ-я обаче е на друго мнение и не се трогва от забележки - лека полека си усилва звука от мастъра на своя пулт, колегата на главния миксер го намалява от своя миксер. DJ-я пак лека полека се усилва, колегата ми пак го намалява....и така докато DJ-я вдигна докрай каквото можа, но колегата на главния миксер си знае работата :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

с такива пичове съм работил и аз...обаче му назначавам един компресор с 0 db праг в soft режим,за да не реже резко хахха,(преко сили стига до +5) след тва заключвам борда и отивам да пия биричка...а ако е много нагъл може и направо limiter да му тресна...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Вчера бях на вторият концерт на Тестамент в България.

Първият беше преди няколко години в Каварна, може би преди 5,6.

Там си беше екстра и групата звучеше на 6. Но без да се напрягам

по спомен само Моторхед не са ми харесвали там, което е вероятно заради озвучител.

Споменавам го защото някои озвучители, мислят, че трябва да изцепят апаратурата на над

прага на болката.

Вчера вместо да е на открито, бяха набутали концерта в Универсиада.

Не че там не може да се изкара добър звук, тази година съм гледал там У.Д.О и Б.Т.Р,

добре беше.Мистър Биг, Криейтър, Таря, също са били там, оплаквания нямам. 

Снощи беше звукова баня. Първо  ужасно силно, все едно, че се озвучава Маракана.

От там прекалелено силното според мен и заради рефлекциите на залата, просто се получаваше едно звуково желе,

от което малко се разбираше и нямаше добра отчетливост.

Като запушиш с ръка ушите си тогава може да разбереш какво свирят касата и баса.

Като запушиш дясното ухо ( аз бях малко на дясно от центъра), можеше да различавам какво свири

Алекс Сколник от ляво , иначе не. Ерик Питърсън беше в дясно и на него му се разбираше без да се налага да запушвам уши.

С две думи има некадърни западни озвучители също.

Включително лошо обмислен концерт, лято е и има летен театър за група като тази, която събира 1 500 - 2000 души.

.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Не съм сигурен дали тук е най-доброто място, но искам да изкажа някой и друг суперлатив за default-ния/stock-овия/фабричния или както щете го наречете озвучител в "Рок бар Фенс" (или поне за един от тях; не знам колко са там...).

 

Не че съм свирил кой знае колко много или на кой знае колко места в "музикантската" си кариера, но едно голямо ЕВАЛА за тоя пич там от снощи (с бръсната глава и прошарено катинарче; от кеф дори не се сетих да го запитам за името му)! Разговаряше с нас като с познати (макар че не сме му такива, мисля), не претупа саунд-чека, отдели достатъчно време на всеки инструмент, пита поотделно всеки от нас дали ТОВА е звукът, който искаме съответно, а после, като чух как добре е балансирал звука на първата банда, с която свирихме, нямах ни най-малкото съмнение, че и нашата тресня няма да подразни звуково ушите на аудиторията, а точно обратното!

 

Малко в "контра" на ситуацията в "Джет рок" в края на май тази година, където отношението беше по-скоро от типа "делово"; един вид - "дошли сте да ми използвате сцената"... За съжаление пак не знам кой точно го играеше озвучител там; беше някакъв младок с къса тъмна коса и очилца, доколкото си спомням...

 

 

П.П. Да не се приема мнението ми за определящо качествата на двата клуба! Просто споделям конкретен опит от конкретни мероприятия със съответните конкретни участници в тях...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основният проблем е старанието да се овладее бандата вместо помещението, за което отговаря въпросния (с или без почва)
Ето хърватите звучаха прекрасно, щото нямаше кой (и кога) да им обяснява как да си вършат работата, вместо да гледа своята.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.