Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас кубе


One Voice

Recommended Posts

Въпреки че смятах въпроса за изчерпан отново се налага да се включа тъй като явно не съм разбран правилно.Понеже преди много години изглежда пред урока за логаритмите съм предпочел репетициите с тогавашния бенд  искам ако може някой гений и на музиката и на математиката(физиката) да реши следната на пръв поглед тъпа задача: В едно помещение едно кубе с мощност 100 вата създава ниво на звука от 60 децибела.Колко вата мощна трябва да бъде друга една уредба за да създаде ниво на звука 120 децибела??????????

...

 

Според онлайн калкулатори моето кубе Лариос със 100 вата усилвател и 15" говорител Celestion може да създаде налягане 119 децибела на 1 метър от него. Това разбира се за средни честоти, че в ниските никакво го няма(нищо че е за бас!).

Но това е на разстояние 1 метър! На 5 метра вече пада на 105 децибела звуковото налягане.

В 40 квадрата репетиционна и две китарни апаратури с по 4х12" говорители захранвани от 100-на ватови усилватели и силно блъскащ тупанджия, моето кубе вече изцяло се губи в цалостната шумотевица :)

В репетиционната по принцип има бас апаратура с тонколона с 4х10" говорители и усилвател 450 вата и с тях успявам да догоня като налягане останалите, но е на ръба на възможностите на апаратурата!

Ето ви практически насоки за това колко мощна бас апаратура ви трябва. В моя случай един фул стак от 4х10" + 1х15" и усилвател 500 вата може би ще ми свърши работа  :metalist:

Редактирано от dzwer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чиста физика свързана с "работата" на бас вълните-колкото е по-малко помещението,толкова повече компенсираш с усилване. :yes:

Dzwer - работа ще ти свърши или да свирите по-леко или както казва Д.Елефсън,че много често се налага да свириш със саунда,който не е твоя,но трябва да се чуваш - в доста от случайте само среди и то тези които не са се канселирали.Доста е "интересно и забавно" да те захлюпят със звука си двама китаристи,особенно ако си правят собствения звук "схлупен" от среди....забавно е,няма що. :godbless:  :D Това разбира се,се отнася главно за метал групи с две китари,при други стилове басистите са повече късметлии да свирят със саунда който искат.Ето затова хората си взимат глави и кабинети-възможностите за звук и дизайна кабинета позволяват повече отколкото едно комбо,па макар и допълнителен изход за кабинет и т.н.,но както се казва трябва да се изхарчат едно солидно количество пари за да си седнеш на задника.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Чиста физика свързана с "работата" на бас вълните-колкото е по-малко помещението,толкова повече компенсираш с усилване. :yes:

 

 

Ето затова хората си взимат глави и кабинети-възможностите за звук и дизайна кабинета позволяват повече отколкото едно комбо,па макар и допълнителен изход за кабинет и т.н.,но както се казва трябва да се изхарчат едно солидно количество пари за да си седнеш на задника.

 

 

 

Първото ти твърдение е откровено невярно, второто - почти. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

 

Чиста физика свързана с "работата" на бас вълните-колкото е по-малко помещението,толкова повече компенсираш с усилване. :yes:

 

 

Ето затова хората си взимат глави и кабинети-възможностите за звук и дизайна кабинета позволяват повече отколкото едно комбо,па макар и допълнителен изход за кабинет и т.н.,но както се казва трябва да се изхарчат едно солидно количество пари за да си седнеш на задника.

 

 

 

Първото ти твърдение е откровено невярно, второто - почти. 

 

Отковенно си тъп,както и  доста от папагалите покрай тебе в този форум.Моля, модератори или някой там да ми изтрие акаунта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

evernas

Няма да имаш щастието да ти се затрият простащините, защото сметките не се трият по принцип. 

Така всеки ще може да се наслади след време на великите ти прозрения.

Ако имаше способността да разбираш, бих ти обяснил защо не разбираш от физика. Камо ли от Акустика.

Дали някои сме тъпи, не е работа на селсъвета.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

evernas, коментирам изказването ти само защото не искам да остават писани глупости и неверни твърдения по които някой след време да се подведе. Емоциите и личните ти нападки ще оставя без коментар - нито можеш да ме обидиш, нито доколкото виждам можеш да се аргументираш ако мислиш, че не съм прав. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм свирил на този модел, но съм пробвал други от същата серия. Доста компресирано ми звучаха, но като тембър не беше зле.

Доколкото виждам цената в Томан е 318 евро. Аз не бих дал толкова пари за 1х10 комбо, което няма изход за допълнително озвучително тяло - няма да има достатъчна сила на звука за репетиция с барабанист. Ако ти трябва за тихо свирене с някой акустичен проект или пък преносимостта му е важна за теб - тогава може да е добър вариант. 

 

За какво ще го използваш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@evernas, не ти прави чест да държиш такъв тон. по-добре чети и се учи.

дал съм ти палец заради предложението на човека да си вземе риг. подкрепям!

относно физиката, не вдявам много-много, не знам кой-прав-кой-крив, но простичкият ми съвет е да се извиниш на колегата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

300 W са достатъчни за всичко. Хайде някои да не се правят на измислени герои, да не би да имат системи за репетиции по няколко десетки киловата. Повечето репетират в някое мазе или трафопост където си надуват главите с некачествен кривоч, а тук се правят на велики. С правилно използван 100 W бас усилвател ще разкова всеки измислен барабанист и ще го пратя да си лекува навехнатите китки.

Като стана дума за концерти, винаги усилвателите влизат в системата с микрофони или линейно. 

Колко от пънещите се тук "майстори" имат 300 ватови усилватели, я бързо да се преброят! Чакам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-принцип невиждам ама никакъв смисъл да се увеличава всичко на макс на репетиция и да се вдига безмислен шум. С 50 г/д се прави перфе реп, може би на мен още не са ми изгърмели ушите хаха. А за барабанист, ако не сяда да първи път ще знае как да се съобрази и да не глома като първобитен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fats, както обикновено тонът ти е безкрайно приятелски, изпълнен с доброта и желание да помогнеш, хвала на люде като теб! 

 

Става дума за звуково налягане, не за мощност на усилвателя. С триста вата през един десет инчов говорител в микроскопично озвучително тяло (цялото комбо е с размери 32х30х35 см) и който със сигурност е проектиран така, че да може да работи (поне нормално) с 5 струнен бас каква сила на звука ще се постигне според теб? Ще ми е интересно да видя как използваш този модел "правилно" до барабанист в избрано от теб помещение. Има 100 ватови бас апаратури, с които можеш спокойно да свириш с група, но тази, за която говорим не е сред тях - поне според мен.

И без да се имам за майстор свиря на бас усилвател с мощност 460 вата, ок? 

 

Ev1L4o_, заблудил съм те - това комбо има изход за допълнително озвучително тяло. От описанието в Томан не се разбира, сега видях данните в сайта на Ibanez:

http://www.ibanez.co.jp/products/amp_page14.php?year=2014&area_id=3&cat_id=5&series_id=144&ampl_id=15

Аз бих предпочел да избера не толкова компактен модел от марка, чиято основна дейност е производство на бас усилватели, но това е мое субективно мнение. Добре би било да го пробваш с твой бас преди да го купиш, но ако ти хареса и не те притеснява това, че ще се наложи да използваш и допълнителна колона поне в част от случаите спокойно го взимай. 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.