Jump to content
Българският форум за музиканти

Бас кубе


One Voice

Recommended Posts

Привет на всички :bravo:

 

Имам един въпрос, към по-опитните басисти

 

Искам да си купя кубе, което освен за свирене в домашни условия, да става и за клубни изяви (не говоря за концерти на открито),

та въпроса е колко вата да е мощно кубето?

Ясно ми е, че като взема по-мощно работата ще стане, но все пак искам да разбера къде е минимума според вас.

Примерно ако си взема към 80 вата (12 инча говорител + пищялка) и звука се пусне през централно озвучаване, дали ще е достатъчно?

Надявам се, правилно си зададох въпроса ха-ха :P

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Зависи от усилвателя,аз съм си харесал едно "Hartke"HC1200-120 вата,15 инча,което е напълно достатъчно.Слагаш му 1 микрофон отпред и си готов.

Редактирано от johniebgood
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси за инфото на двамцата :thumbs_up:

Надявах се да се заформи дискусия някаква, но май на никой не му се пише

 

Аз си направих някаква извадка и сега се колебая между

Warwick Sweet 15.3

Fender Rumble 100/115

Backline 115

може би Laney RB4...

 

Чудя се кое е по-добре - 15" или 12" + horn...

Някой ще подскаже ли? :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо кажи какво свириш и тогава питай за кубето. Може да се окаже, че най-подходящият за теб вариант е 2 х 10"

 

За мен, например Ръмбъл 100-то ми е като за мен и е така :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, пропуснах да спомена стиловете, които свиря... Засега това са ска, дъб, пънк, малко фънк и чат пат реге :thumbs_up: и едва ли ще се променят скоро

Свиря с пръсти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи, направо си взимай 2 х 10" и забравяш секви проблеми и се раждаш и т.н.!

Мощност - 100 вата май е златната среда...

 

Успех!

Редактирано от ...taka li e? - a taka.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно ми е, че като взема по-мощно работата ще стане,

Колкото е по - -> толкова ще ти е по-комфортно, звука ще е този - който искаш, няма да криви и няма да е мазня.А това са си доста важни нещица за да ти е гот.

Глава 350W и 4 десетки 800W - бокс ( EBS ) и нещата заспиват :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имам един суиит 15 на Уоруик за клубове е идеален ,а за сцени големи......малко слабичък идва и карам да пускат в мониторите.....има сега едни Лайн 6 Лоудаун 300 вата това мисля че е добре..и все пак един съвет колкото по компактно толкоз по добре ...особено ако си го носиш сам.... :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм, като чета съветите сега и си викам, че ще трябва да прегледам кубета наново...Повечето сте на мнение, че е по-добре да е поне 200 вата главата, че и повече... По принцип, много по-често ми се налага да свиря в клуб, отколкото на сцени. Пък и когато концерта е на сцена, обикновено техниката е на ниво и няма нужда да се помага. Та затова ще си взема нещо за свирене в клубове, защото ми омръзна да правим звука "както стане". Честно казано обаче, мисля че е крайно време така наречените клубове за музика да си купят необходимата апаратура, просто не ства всеки път да разнасям кубета или усилватели из цялата страна. Не знам веи какво мислите по въпроса...

 

Мерси за съветите. Ако някой има още какво да сподели, ще съм му благодарен. Аз попивам :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

всеки уважаващ себе си музикант(разбира се и да има кешовицата да си го позволи) ходи със собствения си звук... трябва сцената да е нсистина голяма и бас апаратурата да е супер сериозна, та да не си нося кубето....а за клубовете бих казал че е достатъчно едно много добро централно и 2-3 монитора....един добър звукар и нещата заспиват другото е работа на бандата...така мисля.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

 

според мен за клубни изяви е необходима мощност от поне 120 Вата.

Споделям напълно мнението, че комбото трябва да е лесно преносимо (20-30 кг. е все още в тази графа за мен).

Препоръчвам и форма тип "монитор".

Аз бих направил 3 качествени предложения в тази категория:

 

GALLIEN KRUEGER BACKLINE 210 II

200 Вата с 2 десятки (тип монитор)

005890916.jpg

 

LANEY RB7

300 Вата с две десятки (тип монитор)

005890917.jpg

 

TRACE ELLIOT 715

200 Вата с 15-ка и хорна, не е тип монитор, обаче е звяр.

005890918.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата взеха да клонят към Laney RB6:

 

• 165 Watt, 1x 15" Custom Celestion and Switchable Horn

• EQ Bass,Twin Parametric Mid for Low and High,Treble

• FX Effects Loop

• sswitchable Compressor

• Limiter

• CD Input

• DI out

• Headphone Out, External Speaker out 8 Ohm

• Tuner Out

• weight 29kg, Dimensions:565 x 502 x 490mm.

 

http://www.laney.co.uk/manuals/RB6%20Manua...20Issue%201.pdf

 

Аз нарочно не споменах кинти досега, но за съжаление и това е фактор - максимум 400 евро

 

@ mexico: Иначе Trace Eliot много ми хареса :girl_witch: мерси, че се включи в темата

 

Mephistofel щеше да пише нещо, но май е доста зает...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно мощността искам да спомена нещо интересно - с моя Фендер Ръмбъл 100 свирих няколко пъти в един клуб и там беше на мах + през централното и бас горе-долу имаше. Снощи имах представление в читалище (т.е. малка зала) с 2 китари, барабани, клавир, флейти-мейти, две пеения и дъра-бъра и дори на шумните моменти и групи кубето работеше на половин мощност и разцепваше цялата зала без да е минало през централното.

 

Искам да споделя и това, което съм обсъждал с доста хора, че техниката не трябва да се използва на мах, особено, ако е мощна и специално става въпрос за малко пространство (клубовете). Така че кубе и 500 вата (ако има такова) да пуснете, пак няма да се чувате (и ще е мазня). Никой няма да се чува. Трябва да се действа разумно. Цялата концепция за звука в клубовете трябва да се промени, но това е друга тема...

 

Относно говорителите - стиловете, които споменаваш изискват повече отчетливост на баса, отколкото спиране на сърцето поради резонанс с ниските честоти, тъй че продължавам да съветвам за избор с 2 10-ки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.