Jump to content
Българският форум за музиканти

Почистване струните и тялото на китара


spongebob

Recommended Posts

здравейте колеги. имам желанието да обсъдим този продукт Dunlop String Cleaner. Ако някой го е ползвал и има преки наблюдения моля да сподели. Имам проблем с струните - свиря с 9-42 и нямам намерение да слагам по-дебели. 1-ва и 2-ра струна издържат при мен 2-3 дни максимум. Обикновено ползвам струни дадарио, йамаха и деен маркли. Дали този продукт би помогнал в случай на силно замурсени и дори леко раждиви струни в моменти когато не е свирено дълго време на инструмента. Предполагам всички имат точно този проблем.

 

ultragli-c391167d389da7957fe3e7bc7e1d46df.jpg

 

 

Ако има такава друга тема в която тва е обсъждано моля за линк защото не я намерих.

 

 

така, 2-3 дена да издържат - със сигурност проблема не е в струните

 

проблема е в теб или в китарата ти

 

начинаещи китаристи късат доста често струни, опитни китаристи не късат изобщо, важно е каквото и да правиш да имаш някаква идея колко точно издържа една струна

 

също така може да имаш дефекти на нът-а или на бриджа, които да наранявят струните, неизбежно водейки до тяхното скъсване

 

струните да изтъняват по праговете? едва ли, праговете са по-меки от струните, ако нещо се износва в случая, то тва са праговете

 

пробвай да си миеш ръцете по често, също така отиди на доктор, ако имаш някакъв хормонален дисбаланс и за тва отделяш много пот и сол ще ти засекат проблема и даже може да те излекуват

 

аз съм от по-грубите китаристи, и свиря доста по-силно от болшинството хора, също така ми се е случвало по някой концерти цялата ми китара да е мокра от пот, и не мога да кажа че съм късал струна на 2-3 дена, при мен единствените редки случаи на късане са при струни на по 2-3 месеца и на по 2-3 концерта, защото ръждясват от потта която дланта ми втрива в бриджа, и като ги напъна по-силно и се късат точно там, и обикновено се случва на някоя от по-дебелите жици

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

струните да изтъняват по праговете? едва ли, праговете са по-меки от струните, ако нещо се износва в случая, то тва са праговете

 

Ако праговете бяха по-меки от струните, отдавна трябваше да съм сменил по 2 комплекта "прагове" на всяка от китарите ми... Или поне малко "фрет бъз" да се е появил на определени места. Ама няма.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да бе сигурно, за това като направя един по-здрав бенд с вибрато на 7ма струна и оплетката и се отличава на прагчето :)

 

струните са твърди и крехки, прагчетата са меки и сравнително гъвкави

 

ти може и да не сменяш прагове често, но това много зависи от какво свириш - музиката която свирих преди няколко години изяждаше чисто нови прагове за година

 

недей да говориш глупости :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

....

 

Понеже и аз имам подобен на твоя проблем(струни от типа D'Addario, Fender, Earnie Ball и др ръждясват бързо и тънките се оцветяват към оранжевеникаво само след час свирене), ще те посъветвам да пробваш:

 

1. Струни Cobra за 6.50 от Капъша(ако си от София).

2. Струни GHS, мисля,че точното им име беше Sub Zero Boomers или нещо такова.

3. Струни Elixir със специално покритие.

 

Горните 3 типа струни при мен се държат прилично добре.

В комбинация с препарати, мисля че при 1 и 2 можеш да постигнеш едно 30-40 часа свирене без големи проблеми, а с 3(Еликсир) дори и доста повече.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз доста ся потя и сменям струни на около 2 месеца максимум и то просто щото ми се свири с нови :) не ,че се късат или нещо такова.Моите струни особено соловите все си променят цвета.Бърша ги от време на време с някаква кърпа излиза доста черно от тях ;) И така ги потдържам- не позлвам никакви препарати ама може и да си купя нз да видя как е.То китарата седи на прахоляк по цял ден -преди я покривах ама сега ме мързи :Р и не свиря по толкова много-всеки ден ама по час-два-три и така

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Интересно, никога не съм срещал при мен подобен проблем. Старите струни изкараха почти година (естествено вадеха ужасен звук, но ми беше любопитно, колко могат да изкарат), при това учех повече теория на Лес Пол-а и не ми пукаше особено, колко лош звук вадеха, но при ЕЖЕДНЕВНО свирене от по няколко часа, с извивания (примерно Still Got The Blues), не се скъсаха. Накрая ги смених, като забележете - исках да сложа по - дебели (11-ки), и до сменянето НЕ се бяха скъсали. Потя се доста, някой път направо ръцете ми са вир вода. Явно съм късметлия, но такива проблеми не съм срещал никога. Иначе, за да е хубав звукът, трябва да се сменят бая често, но ми изглежда много странно, чак пък толкова да се късат. Може би проблемът е по - скоро в самата китара?

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Пичове, само да спомена, че темата е доста старичка, но проблема с потта ми и късането на струни частично се реши с Дънлопа. струните наистина не ръждясват ако всеки път след свирене се чистят с него, и съответно пазят праговете и самите струни. живота на струните стана значително по-дълъг. а тоя дънлоп изглежда малко шишенце но всъщност го ползвам доста време и имам още 1/4 от шишенцето. личното ми мнение е че е супер. като направиш една проста сметка разбираш сам колко пари ти спестява. без тоя препарат незнам накъде... яд ме е че несъм го открил преди 10-ина години...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Добър вечер на всички раннобудни! Преди два дена ми хрумна нещо - Пронто, освен за паркети, става ли за почистване и на китари?

Редактирано от Muteriac
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами да - даже мойте ги почиствам с CIF и Domestos, a струните - с Калгон, за да не хващат котлен камък :girl_cray2:

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе ти се шегуваш с CIF-a, ама не ти се е налагало да сваляш засъхнало лепило от лепенка от китара, нали? :hysterical:

 

За CIF-a, ако петната не могат да се махнат със спирт, CIF ще ги махне :hysterical: (нежелани ефекти като падане на лак и боя са възможни)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.