Jump to content
Българският форум за музиканти

Кратък гид за начинаещи певци


Recommended Posts

Уроци ли ?! Дръжки! Слушайте сега може да съм набор 94 ама мога да ви кажа, че ако не харесвате музиката, която трябва да я пеете, просто няма да можете да я изпеете :yes: ! Аз лично съм фен на Хетфийлд :D и мога да ви кажа, че мога да пея и чисто и да се дера, като дрането не ми е абсолютно никакъв проблем, докато с чистото имам лек проблем, породен от притеснение :D . Не всички инструкции дадени в началото на темата са верни - защото примерно при мен бирата има само положителен ефект :D на 3-тата вече има не Whiskey in the jar ами It's my life и Wanted dead or alive. Другото което мога да препоръчам е ром, ама така да не се оливате само по 100-150 мл max, че да не почнете да си забравяте текстовете :D . И да не кажете, че съм битов алкохолик ето да ви покажа как процедираме с моята група ( свирим основно Металика около 20 парчета имаме), а да пропуснах аз съм беквокал :D :

1.Събираме се аз и вокала, пием ром и разпяваме с пианото

2. Идват китаристите да загряват

3. Идва барабаниста

4. Хващам баса

5. KILL 'EM ALL, BLACK ALBUM ...

Аз лично пея 3 песни като лийд- Hit the Lights, Paraniod, Ace of Spades и мога да кажа на сега започващите да пеят, че трябва добре да загряват ако пеят такива песни да не останат без глас. И специално за Kiril T., според мен screama не е най-атрактивната техника на Джеймс, според мен той сега пее доста по-добре от преди.

 

One word - басист.

Не можах да се сдържа, сори.. :D

 

Иначе, пусни някое записче ала бала.. Да видим тия чудни ефекти на ромчето :Р .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хвърли някой линк с твое изпълнение, няма значение от качеството на записа. Поне да има някаква информация.

 

Ок ;) направих две видеа. Дано да съм се справил горе долу. :) Направил съм ги сцел, тъй като сте по-запознати с пеенето ако може да дадете някакво мнение. :)

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Земи влез у некоя репетиционна и се развикай кат хората .Кво го потискаш тоа ми ти глас.Вкъщи не става ,срам от съседите има ,то е ясно.На тея видеа използваш 4 тона и граничи с говоренето и мънкането. Не че съм вокал,ма като надупя усилвателите се надвиквам яко вкъщи.И не спазвам никви правила за разпявка и други, и естествено след 10-тата минута гласа ми спада с тон и половина и почва да ме боли гърло и глава.Хахаххаха.Абе за караоке ставам:

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Да имаш право, наскоро бях ходил да видя един приятел той работи в едно читалище. Там преподава пеене естрадната певица Маргарита Горанова, тя поиска да ме чуе понеже той и бе споменавал за мен. И мнението и беше че имама глас, и трябва да се захвана със пеене. Преди време щях да се пробвам, но се случи така че трябваше да се занимая с други неща и трябваше да го отложа. Искаше ми се да мина някакви уроци за свое успокоение, ама все не достигат или средства или време. :| Но напоследък много мисля върху това, и май ще трябвая да опитам. Но не знам без уроци дали няма да си прецакам гласа. :|

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали ще си създадеш проблеми зависи от теб, ако не прекалваш - няма.

Главният проблем е, че погрешното научаване, води до погрешни двигателни навици, които после трудно се отучват.

Същото важи и за случаите в които ползваш услугите на неподходящ вокален педагог(което не знаши лош или непрофесионалист, просто не всички са ОК за даден певец или глас, мисля, че много малко са тия, които имат съвсем индивидуален и правилен подход към всеки).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен голям проблем ми правеше слабия микрофон. Така беше настроен, понеже и вокалната уредба беше слаба, хващаше само ниските и средите. Ясно се чувах само до сол в първа октава. Опитвах се да надвикам групата, но не ставаше. Прецаквах си гласа. Иначе, когато си пеех с акустична китара сам, стигах спокойно до ла и си в първа октава. Та, отидох на хубава репетиционна, вдигнах нивото на микрофона и високите на макс и проблемът се реши. Вече си чувах и високите тонове на общия фон без излишно напрежение на гласа.

Редактирано от Panzergrenadier
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен голям проблем ми правеше слабия микрофон. Така беше настроен, понеже и вокалната уредба беше слаба, хващаше само ниските и средите. Ясно се чувах само до сол в първа октава. Опитвах се да надвикам групата, но не ставаше. Прецаквах си гласа. Иначе, когато си пеех с акустична китара сам, стигах спокойно до ла и си в първа октава. Та, отидох на хубава репетиционна, вдигнах нивото на микрофона и високите на макс и проблемът се реши. Вече си чувах и високите тонове на общия фон без излишно напрежение на гласа.

Да, колкото и добре да пееш, ако е скапано озвучаването.... резултата може да е отврат :(..., а ако дрънчат наоколо и няколко инструмента на макс - картинката е пълна
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

На мен голям проблем ми правеше слабия микрофон. Така беше настроен, понеже и вокалната уредба беше слаба, хващаше само ниските и средите. Ясно се чувах само до сол в първа октава. Опитвах се да надвикам групата, но не ставаше. Прецаквах си гласа. Иначе, когато си пеех с акустична китара сам, стигах спокойно до ла и си в първа октава. Та, отидох на хубава репетиционна, вдигнах нивото на микрофона и високите на макс и проблемът се реши. Вече си чувах и високите тонове на общия фон без излишно напрежение на гласа.

Да, колкото и добре да пееш, ако е скапано озвучаването.... резултата може да е отврат :(..., а ако дрънчат наоколо и няколко инструмента на макс - картинката е пълна

Да права си, при мен е така, аз и всички моите познати смятаме, че пея страхотно, но ми липсва техниката, но скоро смятам да си я набавя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така е, има случаи, в които всичко гърми толкова силно, че без да си запушваш едното ухо, изобщо не можеш да чуеш какво пееш.

Това е повече по рок сцените, де :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поради тази причина е хубаво певците да се учат да не разчитат изцяло на монитори и възможността да се чуват .

Запушването на едно ухо създава илюзия, че се чуваш по-добре, защото донякъде изолираш всичко друго и чуваш само това, което резонира "в главата", но това, което чуваш е не балансирано спрямо всичко останало на сцената, т.е. ако целта е да се пее добре не е решение. Според мен най-честата причина певците да се силят извън това, което е нужно и да създават ненужно напрежение е че свързват "правилното/доброто" пеене с определена сила на тона, затова и им е трудно да пеят добре тихо :).

С времето се постига способността да наблюдаваме пеенето си според това как чувстваме органите и мускулите, които участват, не непременно разчитайки на слухова обратна връзка. Добро упражнение за това е тихата репетиция - пеене на ум, при което визуализираме пеене и сме концентрирани върху разположението и движението  към мускулите и органите, и наличното напрежение. А междувременно, пробваме каквото можем, на първо място с читава уредба/тонрежисьор хехе.

Редактирано от Viara Ivanova
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic-001:

Певицата  към китариста  : "Намали си  кубето, моля те, не си чувам гласа така!"

- Ама аз още не съм го включил  :o

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как да обясниш , че трябва да се "изпържат лампите" инак не става  :D

 

Извинявайте вокалисти , че позацапах пространството ...    peace!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

Гласни, артикулация, плавен подход към високите тонове и правилно дишане. Една част от вокалните техники. Споменати са още в първия пост. Но човекът ги показва нагледно. Дано да е от полза за някой.

http://www.youtube.com/watch?v=zHrvdKBMTGw&list=PLF5B0A5D755D7FD89

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.