Jump to content
Българският форум за музиканти

Кратък гид за начинаещи певци


Recommended Posts

Основата на поп/джаз пеенето и на класическото пеене е една и съща- ЕСТЕСТВЕНО, но има разлики , които косвено или пряко се отразяват на тоноизвличането, тембъра и постановката. Пример, който се сещам е промяната на тембъра, когато отива във височините и навлиза във фалцет. А в класическата музика е много важен тембъра, докато в съвременната музика като чели повече наблягат на блендите! Не за мен, но като чели има такава тенденция! Нито един стил обаче не е за подценяване- всеки си има свойте особеностти!

Редактирано от toshevski
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де, след всичките тези спорове, няма ли някой да сподели някои упражненийца? То това е идеята на темата. Аз, например за класическо тоноизвличане не мога да кажа много. Напишете примерни упражнения, малко обяснете нещата и анатомично. Дайте съвети, споделете опит, пуснете примерни семпли.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де, след всичките тези спорове, няма ли някой да сподели някои упражненийца? То това е идеята на темата. Аз, например за класическо тоноизвличане не мога да кажа много. Напишете примерни упражнения, малко обяснете нещата и анатомично. Дайте съвети, споделете опит, пуснете примерни семпли.

Разпявай се на МУ като за начало-първо със затворена уста,после с отворена...нтрата тънкост на белкантото е на канала на гласната "И"-само,че не нашето гърлено И,ами И като на италианците..плитко,на върха на устните...

Пичове,пеене и упражнение не се описват по форумите,тука само може да се сподели на кой кое как е повлияло-гледам бъка от професори,дето проповядват фалцетно пеене-няма такова пеене,фалцета е признак за липса на умение или данни наистина-Фреди Меркюри никъде,АМА НИКЪДЕ не пее на фалцет,това само един човек с лош слух може да го каже-Фреди е ползвал миксово пеене,което е доста по-различно от фалцет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То всъщност кое е фалцет. Аз при мен съм забелязал 2 вида фалцет. Единият изисква повече въздух и звучи с дъх, а другият, който излиза най-лесно на И и на У (не че е проблем и на другите гласни,де), и почти не изразходва въздух, звучи точно като женски глас, и с изкачването нагоре започва да звучи като свирка, и става труден за контролиране, а също така и е бая силен на И и на У. Някои източници наричат фалцета "хед войс", други източници наричат микса фалцет, трети източници казват че не трябва да се пее нито на микс, нито0 на фалцет, ами на "мидъл войс". Четвърти източници(и повечето книги по оперно пеене) отричат съществуването на последния и отсичат: Не, баритоните не трябва да пеят над моста си, защото звучат безобразно кресливо(което спорд мен са глупости, те и тенорите ако не миксират звучат безобразно кресливо). Та къде се крие според вас истината.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

истината както жинаги е ниакаде там ;)

При разли4ни хора и гласоже фалцета зву4и разли4но - пазликите с аогромни.

Су6тествуват така наре4ените контра тенори които имат много плутен фалцет

И не6тата които пеиат зжу4ат много добре дори и са ж рамките на 2-ра октава :)

заси4ал сум такиа не6та по Mezzo

 

А ина4е за упрайнениа разгледаите по стари постоже има линкове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах много, ама ми се стори че хората (или поне по-голямата част от тях) тук съвсем отричат фалцета - ЗАЩО?!?! Някои хора направиха кариера само с фалцетно пеене (Би Джийс и още доста), а човекът-глас Краси Аврамов е пее страшно много фалцет и именно заради страхотно високите тонове, които изважда с фалцет, си е спечелил признанието на човек-глас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз точно за това парче се бях сетил вчера, като прочетох по-горното мнение, ама не ми се започват безмислени спорове на тема кое е микс и кое фалцет :stop:

Оххх,добре ;) как не си се сетил и първи...

Та аз кво ли съм тръгнал да водя безмислени спорове-всеки да пее както си иска,както му е удобно,както му харесва,както му казват учителите,приятелите,продуцентите...значение няма...всеки да си решава,аз изказах моето гледище по въпроса за пеенето.Така или иначе качествените гласове са едно но милион,така че всеки да се бори за място под слънцето дето се вика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с качествените гласове едно на милион според мен е неадекватно или поне строго индивидуално изказване-да не всички са като Фреди ,но аз познавам доста хора с невероятни (За мен) гласове.Не съм никакъв специалист по въпроса ,но предпочитам първо да съм човек и после занимаващ се с / разбиращ от музика.Според мен най важното при пеенето е индивидулността , а това малко или много всички го имаме,другото е въпрос на работа ,добър учител и д.р.Освен това съм виждал хора, за които никога не бих предположил че могат да пропеят, да напредват доста бързо при подходящ учител.

Peace!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз изказванията на въпросния господин не ги коментирам, чакам да даде запис за да се насладим на невероятните му гласови данни и ние, останалите пишещи тук, да разберем какви безнадеждни некадърници сме :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

BeyondVoice, аз не мога да разбера защо подхождаш толкова заядливо към всичко, което се пише. Това, че те помолих да постнеш нещо, което си изпял не беше с лоши намерения. Аз, например, ако бях вече завършен певец, с кеф щях да поствам всякакви примери, упражнения, и дори песни, които пея, точно както правят музикантите в раздел "Авторска Музика". Не мога да разбера защо това, че хората се интересуват от пеене те дразни. Когато искаш да ни убедиш в нещо, напиши упражнения, дай семпли как трябва да звучи. Ако не искаш да споделяш такава информация ако например изкаш да изкарваш пари от това, то тогава политиката ти "Аз съм много добър певец, вие нищо не разбирате, ти Евтимчо не ми се надипляй душко..... не може да стане нищо от тоя форум, форумите са за балъци, ако искате да се научите да пеете трябва да сте един на милион гениални като мен, и аз няма да споделя и капка от своята безспорна и световноизвестна гениалност със вас. Но все пак секс, наркотици и рокендрол. Дерзайте, аз ще си злорадствам и нищо няма да ви покажа" е много неправилна. Ако не се кефиш че хората обсъждат такива неща - нямаме нужда от твоето високопарно мнение. Ако можеш да дадеш някакви съвети - тогава си добре дошъл. Както казах това е идеята на темата.

 

А, и на Ангермеанс и КорвусКоракс ще им предложа да хванем да се събираме някъде да си пеем, пък и да се слушаме :D , защото е по лесно да се напредва.

Имам верно чувството,че никой не е разбрал какво казах...и няма от какво да ме е страх,пък и завършен певец не съм,хахахах :lol:

Днеска трябва да ми донесат един или няколко диска на деканката на HM Scholl и ако наистина е добро ще взема да го постна някъде на торент-в дата.

Идеята ти е добра,само да кажа,че за да се слушаме един друг и да си помагаме няма да ни е достатъчен опита,който имаме,поне аз така мисля,инъче метода е страхотен.

Скоро може да постна един запис на "Love me tender" ili "Green Green Grass of home"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де - един конкретен върос. Как да изпея И и У над ми1 с дъх. Когато го пея с глас звучи кресливичко и стегнато. Когато се опитам да го изпея на микс прескача във фалцет или нещо такова. Как мога да го иакарам да звучи като другите гласни на микс?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, де - един конкретен върос. Как да изпея И и У над ми1 с дъх. Когато го пея с глас звучи кресливичко и стегнато. Когато се опитам да го изпея на микс прескача във фалцет или нещо такова. Как мога да го иакарам да звучи като другите гласни на микс?

Евтиме,моето момче,ти може и да си тенор при това положение :D

това е проблем,присъщ на тенорите-прехода над ми1...ми като за начало опитай да пееш максимално тихо и спокойно,естествено че като стягаш ларинкса ще звучи гадно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, определено, не съм тенор. Както казах Мога да взема вечер и ДО от голяма октава. Имам обаче малко тенорски микс нагоре. Не е баш като на тенор, малко по - тънко звучи. Имам един приятел тенор, с който пеем. Звуча почти като него(с изключение на това, че той може да задира много по - изящно от мен, и блее значително по - малко около моста дори в неразпято състояние). Човешкото звучене при него стига до СИ, а при мен до около СОЛ диез. Иначе слизам около 6 тона под него.

 

Трябва да се видим двамата с тебе за да се разберем най - накрая :rolleyes: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за изящното задиране искам да ми го пообясниш, Евтиме :green:

А сега сериозно - за микса. Има ли начин да развия такова животно и у себе си, защото фалцета ми звучи доста контрастно на гласа, така че като искам да взема нещо по-високо страшно дразнещо си личи че е фалцет, а и не ми харесва как звучи. :)

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има да, като се видим ще пробвам. Пробвай да извадиш глас като тиролско пеене. И внимавай да не се напрягаш. Все едно се прозяваш. Това трябва да ти даде някакво начало.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.