Jump to content
Българският форум за музиканти

Кратък гид за начинаещи певци


Recommended Posts

Като пея някъде на ми на първа октава гласа ми естествено си преминава в микс, ако не се стягам(особено на Е). Това ли е правилният начин на пеене, или трябва да се опитвам да пея с глас. Или истината е накъде по средата. Как мислите вие, какъв опит сте имали с това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като пея някъде на ми на първа октава гласа ми естествено си преминава в микс, ако не се стягам(особено на Е). Това ли е правилният начин на пеене, или трябва да се опитвам да пея с глас. Или истината е накъде по средата. Как мислите вие, какъв опит сте имали с това.

Не мисля, че е добре да го мъчиш с глас, но ако държиш да го изпееш на глас, пробвай да се натиснеш леко малко над гръкляна (там, където ти става гадно като натиснеш). А когато пееш Е по този начин, по-добре го закръгли малко към О - хем става по-лесно, хем звучи по-добре. Има и други начини, но аз лично предпочитам този, защото щади най-много гласа. А всяко стягане на гърлото, каквото някои препоръчват в такива случаи, според мен вреди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...
Такава тема трябва да е с топлийка над останалите. Особено след като има такъв интерес и мнения. Да се кажат, поне на пръв поглед най-важните неща, спамоподобните да се изтрият и ще стане за чудо и приказ.

Полезна е със сигурност.

E? ;) Какво правим?! ;)

Редактирано от CorvusCorax
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разчистваме темата и я пинваме!

ЧЕСТИТО, УВАЖАЕМИ СЪФОРУМЦИ ВОКАЛИ! :greenball:

Имам няколко неща за казване:

1. понеже темата се развива във формата на дебат, за указание ще добавя едно предупреждение в първото мнение на Евтим, за да знаят хората как се развива темата. Точки които смятам за важни, ще удебелявам като отправни. Ако някой може да стовари и една страница полезна и доказана информация на веднъж, аз ще съм последния който ще го спира.:godbless:

2. ще ви помоля да се въздържате от офтопика, или поне да е по-малката част от вашето мнение. Темата беше 8 страници в началото стопих ги до 4 сега.:metalist:

Пример: имаше нещо за Фреди Меркюри, но беше офф. Добре че се спомена че е измислил някакъв на мен непонятен трик, иначе щях да го броя за спам.

А който е запоснат със самото нещо което е измислил да заповяда да го разясни и на нас, ще е полезно.:metalist:.

3.Тук таме съм махнал цитирането на предното(те) мнение(я) за улеснение при четенето. Иначе човек се отегчава да чете неща които е видял вече, и дори понякога 5-6 пъти.

Та така. Свободни сте да развивате темата.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След като поблагодаря на MDFk минавам по темата...

 

Искам да попитам колегите как гледат на стягането на гърлото, с оглед "оплътняване" на звука - грешно ли е (и при какви условия) да ползвам този начин, за да разреша най-големия си вокален проблем, за който вече всички знаете, а именно - твърде мекия и чист тембър. Харесвам гласа си, когато пея по този начин, че и успявам да миксирам така, което е напредък. Чувствам много по-малко умора след повече пеене. Но всяко стягане е нож с две остриета... Вредя ли си? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако прекаляваш - да! ЗАвиси дали те дразни гърлото. По принцип не е добре да стягаш твърде често.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпрос на лично усещане. По принцип мен са ме учили че пеене със каквото и да било стегнато нещо участващо в процеса е вредно. Ама нали знаеш че всяко правило си има изключение. Може при теб да е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

sorry че ви прекъсвам разговора на всички, ас съм барабанищ по принцип , но от около година ходя на солфеж уча и пея онези неща дето ги пеят първокласниците-начални солфежи ииии както и да е , ще ви върна назад малко , значи много го ползвате това терминче микс , какво значи това "микс" и какво го отличава от фалцета и от пеенето на високите с глас ???( може и да не си задавам правилно въпроса - не е изключено...)

 

 

Кирилицата е задължителна във този форум! (1)

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

къф сам селянин -много се извинявам за това, ако иска шефа да го изтрие , аз ще си напиша пак въпроса тоз път на кирилица( направи ви дотегнах вярвям - та искам да попитам какво озна4ава това микс , ако има някой (сигурно има доста ),който може да обясни моля нека го направи :metalist: и каква е разликата между микс, фалцет и пеене с глас ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

каква е разликата между микс, фалцет и пеене с глас ?

Подреждам ги ето така-1.пеене с глас,2.микс,3.фалцет.

Извод от 1,2 и 3 би тябвало всеки да може сам да си направи.

 

@Evtim Djerekarov

"Като пея някъде на ми на първа октава гласа ми естествено си преминава в микс, ако не се стягам(особено на Е). Това ли е правилният начин на пеене, или трябва да се опитвам да пея с глас?"

 

Всеки глас си има характеристика(теситура)...и независимо какъв глас си(според мен бас-баритон) има регистри,които трябва да използваш..те също имат наименования,но трябва сам да се поинтересуваш.

Един тенор спокойно би пял Е на първа на гърди(ето малко жокер)...при теб обаче това е преходен момент към главово пеене(регистър),там трябва да "прикриваш"...това е техниката,която всеки вокал трябва да умее,тя е най,Най съществената част от пеенето,класически метод използван от всички голями вокали,rock,pop,jazz i t.n-ето това е единствения начин да си запазиш гласа и да го развиеш до предел.

...за жужнененто зад и около носа.....крайната цел са предните зъби...забиеш ли там правилно докарания вече въздушен поток,всичко почва да кънти,дори самия ти,...трябва да излизам,до скоро .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Evtim Djerekarov

...прегледах първия ти пост,той мисля че отговаря на въпроса ти!

..и си баритон,видях...и да,D-E-F...смяна на регистрите в зависимост от гласа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Все се каня да те попитам за това упражнение, basistka. Каква по-конкретно е идеята? Да задържиш листчето на стената с максимално дълга единична въздушна струя, разпределяйки я съвсем равномерно, или да го направиш "накъсано", подобно на кучешкото дишане? И двата варианта ми се струват логични и полезни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ето още едно упражнение: задържаш листче на стената с духане.

Могат така с духане да се държат вирнати и някои други работи :hello: :inlove:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.