Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се прави мастеринг ?


Boyan

Recommended Posts

То за WaveLab хубаво - много яка програма е, ама...

 

само че не си прав ама никак - погледни цените и ще разбереш. Нуендо струва към 1800 евро а WaveLab е към 350. То ясно че в нуендото са набутали всичко накуп ама и цената е друга

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми именно за това говоря - можеш да дадеш само 1800, вместо 2150 :)

 

А с тия 350 дето остават можеш да си купиш някви нелоши монитори промерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...
Отговорено (Редактирано)

Хора, моля ви дайте ликове към разните тутотиали и книги на тези дето са правили изадания за миксиране и мастеринг Ако не някак да се разберем да ми праите каквото имате ще съм ви много благодарен! - според мен най важното е да се чете - слуха или го имаш или го нямаш- ако го имаш имаш шанса да го развиеш ама с много отделено време. Аз лично го нямам защото трябва да се работи! Ето ви нещо над което се мъча доста време и се чудя как да му извадя по добър и здрав саунд- песента е специфична защото е бавен тежък биит но е и някакъв вид поп с тежки елементи тук таме! Слагам линк на последното което успях да направя! Искам мнения- какво мислите за звука и ако нешо фрапантно ви се чува че не е наред ми кажете - за мен е важно да чуя мнението ви!

 

 

skype ivailo-balerinka

icq 484099217

 

http://www.betinamusic.com/betinamusic_fil....5.2008%20W.mp3

Редактирано от ikoo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...

 

 

П.П. Най-големите гъзари не ползват софтове ;)

 

 

...ам кво ползват Гъзарите?! ;):bravo:

...освен устата си и онова на ,което закачат гащите си ?

...сега следва да дадеш дефиниция , какво е това "Най-голям Гъзар" и откъде ти знаеш кво Той ползва ...

...или си чул някой, някъде, нещо да казва ...?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

толкова мн постове и нито един систематизиран и смислен,кви хора влизат тук и за кво вобще драскат .....и това ако е помощ абе зарежи,затва ни е такова нивото

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл? Този пост ще трябва да е доста дълъг, май, а?

 

Боб Кац има няколко книги по тематиката. Други автори също имат книги издадени по темата. Какво искаш да пише в поста - как се прави мастеринг ли? Ние просто си дискутираме.

 

Ти до момента и в момента не си написал нищо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

 

За любителски нужди такова нещо може да е достатъчно, но аз не бих го нарекъл мастеринг. Първо, качеството на вътрешните модули, които правят обработките, няма начин да е близо до професионалните компресори и лимитери, честотни коректори, панорамни и фазови регулатори, преобразуватлеи на разрядност, спектрални анализатори, дитър процесори.. и Бог знае какво още може да потрябва в даден проект. Дори при 'ръчен' режим няма да дадат сериозно качество, а ще внесат изкривявания и артефакти. И второ, идеята за автоматизация противоречи на интелигентните и творчески принципи на мастеринга.

 

Нямам намерение да пробвам такива неща, но за някой, който само си записва в къщи за себе си и за приятели, и не му се учи наука (вкл. науката 'слушане') - може и да свърши работа.

 

^^

 

Подкрепям с две ръце Сънчу да се чете! Боб Кац е институция, има и десетки по-нови автори, има статии, Интрнет. Всеки момент ще излезе и интересна книга за мастеринга на български.

 

И много да се слуша!!! По възможност не на iPod и не на компютърни колонки. Да се слуша най-добрата музика, мастерирана от... мастъри (майстори) и да се мисли като се слуша.

 

Моите 5ст, не споря с нищо, казано от други.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано, според мен, освен от интерес и с общообразователна цел (две мотивации, които аз много уважавам и често се движа воден от тях) или ако наистина не гориш да се занимаваш с това и да се развиваш в тази област, аз не виждам смисъл от въпроси и дискусии на темата "10 практически стъпки да достигнем Боб Лудвиг или Масенбург, с Берингер колонки в ъгъла на стаичката и Уейвлаб".

 

В момента включително и Abbey Road започнаха да предлагат онлайн услуга по мастериране на относително достъпни цени,. По една или друга причина бях включен в бета тестовете и резултата от един приличен микс (или поне не ми изпратиха бележки :girl_cray2: ) беше, според мен, много много добър. Просто пъхаш ЦД-то в уредбата/колата и звучи като продукт от лавицата на магазина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

За любителски нужди такова нещо може да е достатъчно...

 

Не си нито първият нито последният скептик относно AAMS, на форумът и неведнъж множество от юзерите и са споделяли подобни гледни точки първоначално (в това число и себе си бих сложил до преди известно време!) в последствие обаче винаги се е оказвало че програмата наистина върши сериозно добра работа за тези които разбират процеса за който е предназначена, а качеството и зависи изцяло от качеството на аудио-интерфейса с който и е зададено да оперира (естествено не се предпочита тука употреба на неща като Audigy и Realtek!!!!) ! На който както му харесва така си прави нещата, никак и никога няма да отрека че работите са по стойностни когато са направени от човек (досущ като разликата между това да програмираш китара или сам да я свириш) :)! Само искам да изясня че така наречения automation mode не е съвсем автоматизиран, в смисъл че програмата действително изпълнява вместо теб но го прави по reference файл който ти и дадеш, него можеш да си го направиш пак с нея а можеш да си го правиш и напълно сам или спрямо друг запис! Също така програмата може да се ползва напълно ръчно във всяка една от фазите и (не може дасе ползва като плъгин обаче... все още!) Искам също да подчертая дебело че това за което всъщност е предназначена тази програма е премастеринг на суров аудио материал, индивидуалната му подготовка за качване на носител, с мастеринг на мидии ака CD, Tape, Record тази програма не се занимава (Така както примерно WaveLab, SoundForge или дори Samplitude!), няма никакви опции за работа с маркери, задаване на паузи, фейдове и прочие и не пече дискове!!! Въпреки това човек може много да научи от нея за самия микс поради факта че след завършване на всяка операция програмата създава текстов документ със записани в него всички операции и промени които са извършени и човек може да си ги преглежда и да си вади заключения в последствие слушайки свойт файл и мастерираният такъв! Бих ти препоръчал въпреки всичко да я опиташ (безплатно за 20 дена!), нямаш какво да губиш, пък ако не те кефи винаги може да я изхвърлиш ;)!

Поздрави ;)!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, Бицев спомена че скоро ще излиза книга на български за мастеринг. Може ли малко повече информация ако имаш , кога по точно се очаква да излезе , на кое издателство или други подробности , за да я намерим и си купим книгата по лесно :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Еееееееее никой ли няма желание да ми отговори на въпроса относно споменатата книга :thumbdown:

Редактирано от Neven
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз се ослушвам за тази книга...само да не е нещо разочароващо...другата седмица мисля да пообиколя спец.книжарниците.Относно AAMS..преди няколко дни и дадох да направи процесите на 3 мой неща.Една балада,едно по-хеви , и едно което е " филмова музика" . За всяко от парчетата използвах различна настройка от готовите.Резултата: Баладата звучна по-добре от моето постижение..много добре изравнен,доста добра работа с EQ. Другите неща по същия начин. Единственото което се размина с очакванията..не голямо "напомпване" , или аз съм се справил прилично като съм ги правил ръчно.За съжаление в момента не мога да сравня това,защото са на друг комп. С други думи съм по скоро приятно , от колкото неприятно изненадан.Всеки може да си прави нещата ръчно и после при желание да види как ще го направи програмата и да чуе кое е по-добро за слушане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо мисля че страхотното напомпване не е нищо близко до добър мастеринг, това е най-прекия път до размазването на добрия микс и всичките му динамики, и генерално "мастеринг" и "напомпване" не винаги са едно и също нещо! Ако това е необходимо на съответния материал за окончателното му завършване - да прави се, но е винаги под въпрос първо "необходимо ли е наистина" - това зависи от множество фактори като конкретен жанр (в никакъв случай компресия не се прилага в еднакви дози на всеки жанр, как би звучал например Моцарт мастериран така както Atari Teenage Riot или Metallica ?!?!!!!), конкретен набор от звуци/инструменти които са ползвани при запис/смесване, също и как точно са смесени и прочие! Често нещата зависят и от доста по прозаични неща като крайната цел с която се прави мастеринг - за качване на носител, за радио-броадкаст (и на какво - Христо Ботев и Тангра по един и същи начин ли звучат?) или за излъчване на живо (и ако е така къде, в затворено помещение или на открито, със или без съраунд и т.н.?)

Моят съвет е да не се прибързва с фазата на компресирането, това е нещо което се прави много лесно а при неправилно приложение (и неправилно предназначение!) се поправя много трудно а овъркомпресиран файл винаги говори за липса на вкус и опит (или за липса на подобаващи условия и база за слушане с цел мастеринг!) Според мен а и според доста други хора много по важно е да се запазят динамиките на оригиналния микс колкото е възможно повече и по възможност докрай! Както казах и преди AAMS се занимава с оптимизирането на нивата в индивидуален файл до границата на допустимото, именно с цел всичко да зазвучи колкото е възможно силно но без никакви артефакти и изкривявания на честоти (поради което и авторът на програмата винаги препоръчва генерално да се избягва употребата на каквито и да било пресети, програмата върши най-добра работа когато калкулира индивидуално нивата за всеки отделен файл вместо те да и бъдат задавани от предварително направен пресет!) а не на общото ниво на подбрана група от такива с цел качването им на носител и общото им убединено звучене.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.