Jump to content
Българският форум за музиканти

Настройване на барабани


Recommended Posts

Dave Weckl си ги настройва по следния начин (или поне така казва):

Слага кожата и навива винтовете колкото да опрат до обръча,

след което натиска силно с пръст в средата и продължава да

затяга по диагонал докато се махнат гънките.След това с ръба

на ключа почуква кожата пред всеки винт и изравнява тоновете

внимателно.След целия този труд разхлабва два произволни

винта, за да не му кънти много.Това е за озвучени барабани.

Без последната процедура, по същия начин действа и Simon Phillips...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Seat-ването на кожите, т.е. наместването им върху ръба чрез натискане, се прави само когато са нови, за да се разчупят малко по края и да станат по-еластични, за да могат да заемат наклона на водещия ръб на корпуса. Саймън Филипс, бидейки висок, снажен и тежък, даже се качва с двата крака върху кожата на касата, когато иска да я seat-не. Иначе според досегашния ми опит, по-добре процесът да се изпълнява с длан, като преди това върху кожата се постави кърпа. Пак повтарям, това се прави само с нови кожи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Саймън Филипс, бидейки висок, снажен и тежък, даже се качва с двата крака върху кожата на касата, когато иска да я seat-не.
- и не само той.......... :)

Не е зле,когата настряйваш,да не сладаш барабана на земята,а на коляното си(примерно),за да можеш да заглушиш резонанса,когато проверяваш с удар кожата,която настройваш ! За соло барабан- сордината е почти задължителна,а за томове - не съвсем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Seat-ването на кожите, т.е. наместването им върху ръба чрез натискане, се прави само когато са нови, за да се разчупят малко по края и да станат по-еластични, за да могат да заемат наклона на водещия ръб на корпуса. Саймън Филипс, бидейки висок, снажен и тежък, даже се качва с двата крака върху кожата на касата, когато иска да я seat-не. Иначе според досегашния ми опит, по-добре процесът да се изпълнява с длан, като преди това върху кожата се постави кърпа. Пак повтарям, това се прави само с нови кожи.

Кърпата се слага като стъпваш върху кожата за да не я прецакаш с някое камъче от подметките си...ама както и да е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Така.. Търсих и намерих тема за този проблем, само че доколкото успях да разбера от урока на Цецо барабаните трябва да се натрйват с тунер за барабани, което аз нямам, а и нямам намерение да си купувам(аз не съм барабанист, просто се сдобих с едни барабани за известен период от време). Та да питам има ли начин да се настроят без тунер, което не ми се вярва, защото ще нужен доста развит слух. Все пак дайте някакъв съвет. Мерси предварително :)

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти !

Не си ме много добре разбрал ! Не е задължително да имаш тунер. Просто с него е по-лесно. Иначе аз се справям не зле и без тунера, като си удрям на пианото един тон и по него опитвам да заравня всички болтове ! Много важно в случая е другата кожа(тази която не се настройва) да е запушена с ръка или върху килима ! Така имаш реалния тон на настройваната кожа ! Друго важно е да избереш как искаш да настроиш помежду си двете кожи (резонаторна и бойна) ! Предлагам ти да пробваш в начало да са на един и същи тон ! После ако съвсем не ти допада звука пробвай да опънеш едната повече от другата ! Изобщо всичко е играчка докато си намериш звука който най- много ти допада ! Кожите също са от значение както естествено и барабана, но останалото в детайли го има в статията !

Успех ! :)

Редактирано от makedonetsa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мерси много :) За малко щях да кажа че нямам пияно в нас и щях да излужа :). Имам един стар синтезатор дето бърше прах а и китарата не е лош вариант въпреки че ще се поозоря с няколко октави надолу... Мерси, само да питам има ли някакъв уноверсален интервал между соло барабана алт каса итн и тн или е въпрос на вкус. Аз не съм барабанист пак казвам и незнам как трява да звучат като цяло. Ако се хвана обаче ще успея да ги настроя...надявам се :)

 

Поздрави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така... Касата я оправих, ама останалите са с някакви правоъгълни ключета, които нямам... Откъде мога да намеря такива? Предполагам са стандарти. Мерси преварително :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Със сигурност там където има продукти на Stagg ще намериш,а иначе във всеки един музикален магазин би трябвало да има.Успех :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Варианта с клещите ме кефи :recourse: А иначе някакви суми можете ли да споделите? Да знам да се разкарвам ли изобщо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В xxxx, оригинални ключета на Sonor има за по 10-15 лв., аз лично съм доволен.

Из другите музикални магазини също има със сигурност. Само трябва обикаляне малко :greenball:

 

П.П. Никога не ползвай клещи с такава цел, освен ако не е наложително и сто процента неизбежно! Винтчетата стават на гъз!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.