Jump to content
Българският форум за музиканти

Конфигурация за професионално звукозаписно студио


Recommended Posts

Ако има нещо сигурно на този свят то е, че след 2-3 години цената на паметта ще падне. Демек малко ми е странна инвестиция в такова нещо B)

 

@Baby Thomas - е аз казах, че Вистата само ги вижда де :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз пък не разбрах какво ще записваш предимно (прочетох цигулки, акордиони, етц) ?

Т.е. акустични инструменти и глас така ли? И 5-6000 Евра е бюджета за микрофони?

Броят на микрофоните зависи най-вече от това колко инструмента (и инструменталиста/вокали :thumbs_up: )планираш да записваш едновременно, какъв тип музика основно и т.н. Ам' кажи за музиката, че да видим дет се вика B)

Има няколко варианта за звукозапис

 

1) Просто глас + Midi истории, но за тях без микрофони (поп, хип-хоп, поп-фолк ....

2) Jazz Combo от 3 до 6, 7 инструмента (Саксофон, Трумпет, Контрабас, Дръмсет, Китара ....)

3) Соло класически инстр. или ансамбли (максимум секстет, съмнявам се, че ще взема по-голяма репетиционна от 40 квадрата)

4) Рок групи, Фънк .... (предполагам отново максимум 5, 6 души, но то особено по-големи няма)

5) Ромски състави (те имат пари, пък и познати имам и като плащат няма как - отново до 5, 6 души - кларинет, сакс, клавир, дръм сет, глас ...)

Както преди малко казах ... всичко що дава пари, трябва да мога да угодя на всички, стига да не са повече от 6, 7 инструмента/гласа наведнъж, защото и помещението няма да е особено огромно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

абе специално за ромските състави бих ти препоръчал да си вкараш ел.барабани, няква ямаха и роланд . умират си циганетата да знаеш.. па и имат звуци дето трудно ша ги изкараш с друг инструмент.

 

приятелю, аз не разбирам изобщо нито от звукозапис,нито от тонрежисура , нито толкова от техника, половината марки дето сте ги изброили тука само по списания и форуми ги виждам. но ако бях на твое място нямаше да се хабя да питам тук. без да умаловажавам знанията и уменията на членовете на този форум, си мисля ,че тук няма да намериш хора които да ти дадат 100% добър съвет. нап ръстите на едната ръка са тези които са имали явен досег с техникакта която ти искаш. в крайна сметка ти си в Германия ,страна с много по големи възможности, учиш в университет с голяма традиция и отлични преподаватели. търси съвети там.. от истински професионалисти, бачкали в такива студия с години и барали тонове техника. пожелавам ти да си реализираш студиото и да подбиваш цените яко, това ще даде възможност на такива като мен, на хора от този форум и не само, някой ден да записват с по малко вложени пари. :) успех

Редактирано от kukls
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аиде разни самоуци музиканти, недорасли пубери и отворените софиянчета първо да научат това, което аз съм учил и тогава да се месят по толкова груб начин.

Скромно съм завършил икономика в LMU Мuenchen и имам 4 семестъра в Лондон .. та чак до MBA го докарах ... имам доста годинки работа в тая област зад гърба си. Имам 2 деца и отдавна съм излязъл от пубертета.

 

.... та като писах за Русе не исках да обидя русенци или града, нито твоето решение там да правиш студио - обикновенно човек като е стартира бизнес гледа да е колкото се може по-близо до пазара .. това поне е моето скромно наблюдение върху нещата.

 

успехи в начинанието

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аиде разни самоуци музиканти, недорасли пубери и отворените софиянчета първо да научат това, което аз съм учил и тогава да се месят по толкова груб начин.

Скромно съм завършил икономика в LMU Мuenchen и имам 4 семестъра в Лондон .. та чак до MBA го докарах ... имам доста годинки работа в тая област зад гърба си. Имам 2 деца и отдавна съм излязъл от пубертета.

 

.... та като писах за Русе не исках да обидя русенци или града, нито твоето решение там да правиш студио - обикновенно човек като е стартира бизнес гледа да е колкото се може по-близо до пазара .. това поне е моето скромно наблюдение върху нещата.

 

успехи в начинанието

Не се засягаи, това не беше предвидено за теб. Имаше един тип (тои си знае кои е) подхвърли доста неприятни обиди за села и т.н.

Извинявам се ако съм засегнал невинни :greenball:

А колкото до Русе, мислил съм доста време и за София, и за Плевен и за Германия. Наи-слабата конкуренция като за сравнително голям град е Русе, а и аъ се надявам и доста на Румънците. Имам и познати (музиканти) в Букурещ, с които като говори последно ми разказаха, че в букурещките студиа цените са поне четворни от тези в България и дори и за румънците е малко скъпичко да си го позволят. А и като ги гледам как се смазват да патува до Русе да си напазаруват примерно от Метро .... Ако не бяхме в EU и нямаше такъв наплив на чужденци в България нямаше и да се замисля да правя каквото и да е било, но сега .... Надявам се за около 25, 26 000 Евро да направя нещо доста конкурентноспособно и както казах по-рано имам си доста хора, на които мога да се доверя, и които са много вътре в нещата. Просто не ми е излишно да чуя няколко мнения и на българи занимаващи се с звукозапис, поп музика и т.н. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колкото до Русе, мислил съм доста време и за София, и за Плевен и за Германия. Наи-слабата конкуренция като за сравнително голям град е Русе, а и аъ се надявам и доста на Румънците. Имам и познати (музиканти) в Букурещ, с които като говори последно ми разказаха, че в букурещките студиа цените са поне четворни от тези в България и дори и за румънците е малко скъпичко да си го позволят. А и като ги гледам как се смазват да патува до Русе да си напазаруват примерно от Метро .... Ако не бяхме в EU и нямаше такъв наплив на чужденци в България нямаше и да се замисля да правя каквото и да е било, но сега .... Надявам се за около 25, 26 000 Евро да направя нещо доста конкурентноспособно и както казах по-рано имам си доста хора, на които мога да се доверя, и които са много вътре в нещата. Просто не ми е излишно да чуя няколко мнения и на българи занимаващи се с звукозапис, поп музика и т.н. :)

Нямам много информация колко и какви работещи студия има в Русе, но предполагам, че все пак има поне 2-3. Като изключим ежегодните русенски музикални дни през март, не знам за други по-мащабни културни прояви в сферата на музиката.

Наистина ако разчиташ единствено на местната музикална гилдия, едва ли скоро ще имаш възвръщаемост на първоначално вложените средства.....Щом обаче се целиш и в румънците, нещата придобиват по-друг смисъл. Ако успееш да използваш връзките си там и да предложиш разумно конкурентни цени, мисля че след кратко време ще станеш популярен....и работи винаги качествено - не претупвай поръчка само защото е платена на по-ниска цена. В този случай по-добре не я поемай ако не ти е изгодна, защото работата ти остава на носителя и никой впоследствие няма да знае защо не е доизпипан съответният продукт и има риск да ти се пусне приказка, че не работиш добре. Казвам ти го от личен опит, който ме е научил винаги да работя по един и същи начин, без значение дали съм се набутал без да искам с някоя неизгодна поръчка - клиентите оценяват това, повярвай ми...

Пожелавам ти успех в начинанието! :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А колкото до Русе, мислил съм доста време и за София, и за Плевен и за Германия. Наи-слабата конкуренция като за сравнително голям град е Русе, а и аъ се надявам и доста на Румънците. Имам и познати (музиканти) в Букурещ, с които като говори последно ми разказаха, че в букурещките студиа цените са поне четворни от тези в България и дори и за румънците е малко скъпичко да си го позволят. А и като ги гледам как се смазват да патува до Русе да си напазаруват примерно от Метро .... Ако не бяхме в EU и нямаше такъв наплив на чужденци в България нямаше и да се замисля да правя каквото и да е било, но сега .... Надявам се за около 25, 26 000 Евро да направя нещо доста конкурентноспособно и както казах по-рано имам си доста хора, на които мога да се доверя, и които са много вътре в нещата. Просто не ми е излишно да чуя няколко мнения и на българи занимаващи се с звукозапис, поп музика и т.н. :)

Нямам много информация колко и какви работещи студия има в Русе, но предполагам, че все пак има поне 2-3. Като изключим ежегодните русенски музикални дни през март, не знам за други по-мащабни културни прояви в сферата на музиката.

Наистина ако разчиташ единствено на местната музикална гилдия, едва ли скоро ще имаш възвръщаемост на първоначално вложените средства.....Щом обаче се целиш и в румънците, нещата придобиват по-друг смисъл. Ако успееш да използваш връзките си там и да предложиш разумно конкурентни цени, мисля че след кратко време ще станеш популярен....и работи винаги качествено - не претупвай поръчка само защото е платена на по-ниска цена. В този случай по-добре не я поемай ако не ти е изгодна, защото работата ти остава на носителя и никой впоследствие няма да знае защо не е доизпипан съответният продукт и има риск да ти се пусне приказка, че не работиш добре. Казвам ти го от личен опит, който ме е научил винаги да работя по един и същи начин, без значение дали съм се набутал без да искам с някоя неизгодна поръчка - клиентите оценяват това, повярвай ми...

Пожелавам ти успех в начинанието! ^_^

100% съм съгласен с теб ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Ха да ви се похваля. В петък пътувах до Оснабрук в Music Productiv (за тези, които не знаят това е един от наи-големите музикални магазини в европа) с един мои колега и слушахме различни видове колони. От Dynaudio до Genelec и за цена до 2000 евро наи-ни хареса и на двамата KRK VXT 8. Просто тях слушахме последно и бяхме и двамата смаяни. Определено ще си купя тях. Струват по 700 евро парчето, но си беше любоффффф от пръф поглиет :)

Момчета, въпреки това ви благодаря за усилията да ме вкарате в правия път, оценявам го. Дано някога се срещнем и в по-професионални условия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В сряда говорих и с един от наи-добрите тонрежисиори в даскало (преди година спечели второ място в световен конкурс за такива в Барселона) и с още няколко души та това е последната и окончателна конфигурация. Тази седмица ще поръчам всичко, говорих и с шефа на едно магазинче тук в Детмолд. Та -

 

1) Tascam - DM 4800 Digitalmischpult 24Bit/96kHz bis 64-Kanal,12Aux

5200€

2) Tascam – IF-FW/DM MKII Firewire-IF за DM 3200/DM4800

450€

3) Soundcraft Spirit M 12 Live Mixer (това ще стои в звукозаписната за по-претенциозни клиенти, да могат и сами да бъзикат по парчетата)

600€

4) Lexicon MX 400 Dual Reverb/Effect Prozessor (маи си е наи-доброто за цената)

400€

5) 2x Monitor – KRK VXT 8

2x 650€

6) Beyerdynamic DT 990 Pro Studio 250 Ohm (слушалките смазват)

140€

7) 4x AKG K 271 Studio, geschlossen, 55 ohm (пробвах ги в магазина ... това е истината, невероятно обващат ухото и са достатъчно затворени)

4x 115€

8) Behringer – HA 4700 XL Powreplay Kopfhörerverstärker 4-Kanal

110€

9) Mikrofone

- 2x Neumann TLM 127 + държач

2x 1000€

- AKG C 414 B-XL II Kond. Mikrophon (инклузивно еластичен държач) 5 Charakt.

950€

- 2x Neumann KM184 mt Stereo Set (2 KM 184 in Holzetui) (Общо 4 броя микрофони)

2x 1100

- AKG D112 BassDrum Mikrophon

160€

- 6x AKG C519ML Miniatur-Clipmikrophon

6x 170€

- 2x Fame PF 160 Poppschutz Nylon 160mm

2x 20€

10) Софтуеар - основно

- Steinberg Cubase 4

770€

- Melodyne 3

600€

Reason 4.0

11) Drumset Yamaha standart (е, сега вече ще е акустичен имах честта да ми свирят двама доста добри удърняци на 5, 6 електронни барабани и на няколко акустични - отказах се от електронните окончателно)

~700€

12) 3 Китари (тук не разбирам особено много, а и всеки по-нормален китарист си има собствен инструмент, това си е чиста проба реклама. Имам си хора да ми изберат по-стандартни инструменти за по-ниски цени)

- Akustik

~150€

- E-Gitarre

~150€

- Bass

~150€

- 2x Combos за Китари

~2x 200€

13) 2x Multicore XLR 16/4, Stagebox SKAH 104

2x 130€

14) Multicore XLR 8/0, 5m, Stagebox SKAH 401

40€

15) Компютър - Intel Core 2 Quad 6600 с дънна платка ASUS

4GB RAM 800 MHz, 3x 200 GB Harddisk (не питаите защо, просто така съм решил), 3 монитора 22 инча Acer

 

Другите дерболии (кабели, софтуеари, стоики ....) не са написани тук, но са сметнати и всичко стъпва около 20 000 евро

 

Ми това е всичко, ако имате забележки ще ми е интересно да ги изслушам, благодаря ви.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12) 3 Китари (тук не разбирам особено много, а и всеки по-нормален китарист си има собствен инструмент, това си е чиста проба реклама. Имам си хора да ми изберат по-стандартни инструменти за по-ниски цени)

- Akustik

~150€

- E-Gitarre

~150€

- Bass

~150€

- 2x Combos за Китари

~2x 200€

 

На съвсем бърз преглед:

-Китари и китарни усилватели за тези пари са, ако не абсолютни боклуци, то поне много близо до тях. Не виждам позитивна "реклама" в това. По-добре събери пари и се посъветвай с някой от познатите ти за нещо по-читаво. Цифрата за така изброените инструменти и усилватели, за да си около средния клас е между 2-3000 евро.

 

-Свестни динамични микрофони за запис на китарни усилватели, соло барабанче етц, т.е. нещо от типа на Shure SM57, Sennheiser e906, Audix i5, Beyerdynamic M88???

-Аз бих се замислил и за по-добри микрофонни предусилватели, но това по-нататък...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^

- Както казах от китари не разбирам, а и изчерпах ресурсите. Ако ще купувам хубави трябва да се лиша от други жизнено важни нещица. Тез китари са за "всеки случаи", общо взето може и без тях да мина.

- Микрофони? Аз не виждам с какво ноиманите или акг 414 отстъпват на тези, които ти си изредил. За мен Neumann си остава една о наи, наи, наи фирмите за целта

- По-добри микрофонни предусилватели? Мишпулта ще си свърши достатъчно добре работата http://www.tascam.com/products/dm-4800.html

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Китари за тези цифри - не само са за "всеки случай", ами са за съвсем краен случай. Като основни инструменти в трак, ще си личи класа на инструмента.

2. Мисля, че говорим за различни неща - надявам се, че на това ниво на обучение/познание, изследване на тематиката и инвестиране - разликата в звука между кондензаторен микрофон и динамичен такъв ти е ясна, както и значението на SM57 (и подобните изброени от мен) за записа на китарни колони/усилватели/. Ако не е, тогава следва да се навакса :greenball: Свестни китарни тракове с кондензаторни микрофони не са невъзможни, но са по-трудни за постигане, а за определени стилове музика си е едно здраво копане в посока невъзможното...

3. Качеството на Таскам предусилвателите трудно може да се постави на едно ниво с тези на API, Neve, Millenia, A-Design, Hardy, Forsell, Gordon, Buzz и да не продължавам, а разлика в звука категорично има...

 

Не твърдя да разбирам кой знае колко, но по записите на всякакви видове китари и още някои неща - имам известен опит :blush:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ха да ви се похваля. В петък пътувах до Оснабрук в Music Productiv (за тези, които не знаят това е един от наи-големите музикални магазини в европа) с един мои колега и слушахме различни видове колони. От Dynaudio до Genelec и за цена до 2000 евро наи-ни хареса и на двамата KRK VXT 8. Просто тях слушахме последно и бяхме и двамата смаяни. Определено ще си купя тях. Струват по 700 евро парчето, но си беше любоффффф от пръф поглиет :recourse:

Момчета, въпреки това ви благодаря за усилията да ме вкарате в правия път, оценявам го. Дано някога се срещнем и в по-професионални условия.

Интересно, в Динакорд тука им дават цена 586,00 EUR за бройка. Проверете, за да не се набутате- разликата е доста, все пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре да ама аз не видях или пропускам неволно :tomato: наличието поне на един читав, повтарям един читав микрофонен предусилвател,

под читав разбирай не че на таскам са лоши ама не са нещо смазващо, а пък според мен можеш да се лишиш от някои неща , за сметка

примерно на Миления, /обожавам тази марка или на Фокусрайт поне някъква Исичка, ако ме разбираш кво имим предвид ISA /, ако не много по скъпите

модели които е описал Сънчо по горе :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.