Jump to content
Българският форум за музиканти

Компютър за студиото?


q-tip

Recommended Posts

Здравейте,

въпросът ми е свързан с избора на подходящ компютър за звукозаписно студио. Следния вариант удачен ли е според вас:

 

CPU - AMD Athlon 2500+ (работи реално на 1,84 Mhz)

RAM - Kingston 2GB DDR400

Sound Card - M-Audio Delta 1010LT

Video - Sapphire 9550 128MB

HDD - 500GB/16MB Cache

Захранване: Seasonic 400W

DVD Writer - LG

 

P.S. Дали няма да има нужда от още RAM или по-мощен процесор, а също и видео карта?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 35
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Видеокарта- не мисля. Ако смяташ да ползваш два монитора, тогава- естествено да има два изхода.

 

РАМ- зависи- колкото повече, толкова по-добре. Бих ти препоръчал да вземеш тия 2ГБ на една единствена плочка, за да можеш да ъпгрейдваш в/у нея

 

Процесорчето не е много силно, но ще свърши работа за база. Ако обаче смяташ да си оставяш вратичка за ъпгрейди, не е много разумна идея.

 

По-важния въпрос, за да можем да ти отговорим е какво точно възнамеряваш да правиш на този комп- ако е просто рекордер, нямаш много нужда от скъпа техника. Ако ще правиш мастеринг, трябва много РАМ и евентуално процесор. Ако ти трябва за обработка в реално време- ефекти, dj... тогава процесор. Та реши първо какво ще правиш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще използвам компътъра основно за мастеринг и запис на инструменти и вокали, и се стремя към по-добро ниво на качеството. Ще уча тонрежисура и сега лека-полека "сглобявам" студиото :jazzband:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абсолютно НЕУДАЧЕН! С тоя DDR 400 и котлон на 2500+ си взимаш прекрасна офис машинка, но нищо общо със съвременен компютър за студио.

Общо взето като нормална студийна конфигурация се е утвърдило нещо като

Дъно - на чипсет Р35 (за предпочитане Асус, но не е чак толкова фатално)

Процесор - Intel (никакво AMD, заради проблеми със съвместимостта на някои плъгини и хостове) QuadCore, поне Q6600, а по-добре Q9450

Памет - 3 гиги, на четири планки, за да тръгне нормално двуканалния режим (реално ХР-то повече не вижда)

Хардове - поне два в RAID0, по-добре три - един, без РАЙД - за ОС, двата РАЙД-вани - за семпли, библиотеки и записи.

Видеокарта - за предпочитане БЕЗвентилаторна - 3D производителността хич не ни интересува за нашите приложения, но изхода за два монитора е мъст.

Захранване - поне 550 W, за предпочитане марково. Без вентилаторно - супер, но много кинти (по желание)

И Делтата да не е LT.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рамчето би могло да бъде Kingston HyperX Dual-channel на 1066/800, 2х2, ще е най-добре :).

Подходящи дънца- http://uk.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=534

За процесор Интел- подкрепям.

;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

какво и е на delta Lt-то ? мислех да взимам такава...

 

колкото до това какъв ще е компютъра, то е до финанси най вече. presly е представил една добра картина на това какво е подходящо в момента. аз само ще добавя да не се взимат 4 платки памет, а да са 2х2ГБ. ХР-то наистина невижда повече от 3.25ГБ рам , но тепърва ще излиза софтуер за виста64 ,а там се вижда цялата памет. като процесор интелски двуядрен/четириядрен с коре архитектура.

 

аз за записи и обработка си боцнах една стара машинка п4-3200мхз/2ГБ рам ддр400/6000ГТ/2х160ГБ в райд0 и едно хитачи 250 за бекъп/асус делукс 865РЕ/фортрон блустрорм 500вата. ми доволен съм, машинката си върви и ми излезе доста евтино(300лв с монитора компак920). не е бърз като домашният кордуо, ама аз чак толкова реална разлика не усещам. все пак зависи с какви приложения работи

Редактирано от kukls
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За Глиста нищо няма да излезе, всички отдавна са заебали това пръдливо създание. 2 години се чакат я драйвери, я съвместим софт, я някой сървис пак, я (най-вече) всичко. Над 90% от продаващите РС-та в света ОТКАЗВАТ по възможност да слагат Виста. Всичко живо чака Уин 7. Ше бъде голям екшън! :)

 

А повече от 3ГБ РАМ се вижда, но от 64-бит ОС-ите. Ако машината ще се ползва само за музициране (студио все пак) и има читави драйвери може да се пробва и с 64-бит ХР (новите DAW софтове си вървят ОК там)...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да поясня, че виждането на 4-те гиги рам не зависи от операционната система. Просто всичко над 3гб не се индексира. Иначе може и 50Г да сложиш :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен компютърчето си го бива като за начало. Моят домашен компютър е Athlon 3000+, Ram 1024MB + 512MB и двете на 400 MHz, GeForse 6100, 80GB SATA. Cubase SX3, Reason 4.0 взрвят безотказно с миди. С аудио повече от 2 канала не съм пробвал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пич, МИДИто ще върви и на много по-скапана машинка. Въпроса е като набримчиш десетина трака, записани на високо качество, с по 2-3 ефекта в реално време и още 5-6 за мастеринг накрая, и няколко синта отдолу... работата увисва :)

 

И забравете видеокартата. Трябва да е нелоша, но изобщо не ни касае- дори е кофти да е с вентилатор, тъй като- един шум повече. Примерно нещо със 128мб памет, и два изхода за монитори е напълно резонно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.