Jump to content
Българският форум за музиканти

Самообучението


ultramega

Recommended Posts

Относно натиска - веднъж бях видял от един пич, с който се запознах, един малък уред за стискане и човека си го носеше заедно с него, и се упражняваше. Тази джунджорийка представляваше следното: един извит метален прът, така че да стои натегнат, и да образува някакъв градус с двете си страни, за да е възможно захващането и стискането с пръстите към дланта. Подобни неща ги има по фитнес залите, където се слагат отстрани на щангите, за да не падат тежестите при наклон. Е, аз търсих такова нещо ама не можах да намеря в Бургас. :music336:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Едно време имаше едни такива гуми за стискане, аз сега се набирам на една такава. Иначе това с палеца май си е строго индивидуално относно физиката на човек, аз пък не мога да свиря с палец качен през грифа до 5-та струна :hysterical: и се загледах по ръцете на прителите ми, на някои от тях ставите на палците са им някак по отделени от ръката, а и при разпъване имат повече мръвка между палеца и показалеца, та сигурно това е причината. Като ги видиш как хващат нещо дебело като франзела примерно и все едно държат гриф и палеца им стърчи 10 санта нагоре :thumbs_up:. Също така май ползването на градси транспорт от малък спомага за увеличаването на това разстояние между двата пръста, щото като прегърнеш тръбата и автобуса се залашка си правиш супер упражнения... Та мисълта ми беше, че в това отношение май няма добро или лошо, само зависи от това как ти е устроена ръката (че е гъзарско да ти стърчи палеца, ясно ама то тука няма и кой толкова да ти се радва :thumbdown: ).

Редактирано от Fanatik_Priest
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, все пак се предполага че не сме с рахит на ставите :-)

Имах предвид, че май правилната постановка изключва пълното обгръщане на грифа,дори някой хора могат да си държат палеца отпред и пак си свират.

Аз без опорна точка не мога.Как ли го правят.Ами ако все пак това е възможно на някоя глезена YAMAHA как ли ще стане на китара Пълдин примерно?

 

Иначе по темата мисля, че самообучението в началото може да помага (като свобода и себеоткриване), но винаги идва един момент в който китариста е принуден да се върне в първи клас и да навакса някой подценявани преди неща.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да споделя моят проблем : (знам че е тъпо)

 

Като почнах да свиря (при учителя ми) незнаех че е препоръчително да се свири и в двете страни с перцето ама аз откъде да знам . Чак като минаха 4-5 месеца свирине при него той ме пита :"ама ти що свириш само надоло "и аз гледам - "КВО" и почнах да заглеждам как свирят другите и тфа може да се каже че ме депресира и сега гледам един пич който почна когато и аз свири някви ненормални солота . Пробвам се да свиря и в на двете страни (alternative) ама съм мега зле. (неми се смейте :))

Редактирано от El`ToRo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никой няма да ти се смее, все пак и ние не сме се родили научени. Аз самият не съм ходил на уроци по електрическа китара, а само по класическа, и преди няколко години установих, че съм свикнал точно при Alternate Picking част от движението на дясната ръка да идва от пръстите. Много зор видях докато го премахна ОТЧАСТИ, защото и до ден днешен не успях да го махна изцяло, но поне по - голямата част от движението идва от китката. Така че моят съвет е - задължително наблюдавай и се старай движението нагоре - надолу да идва от КИТКАТА!.

:) Само да спомена, че съм гледал бая клипчета с Ингви Малмстийн ( не, не съм му фен, просто гледам всякакви клипове за китара, които намеря) и ми направи впеталение, че и при него част от движението идва от палеца и показалеца, пък гледам не му пречи особено :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Основно е вреда . В повечето случаи ( според мен ) самоубочението не води до музикална образованост или дори елементарни нотни познания . Има много случаи пук , когато човек се е научил и сам , но не мисля че може да се разчита ! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен самообучението не е лошо нещо, стига да си поставиш ясно целите. В смисъл ако ти стига само да дрънчиш някакви известни песни по купони и да хващаш китарата по 2-3 пъти в седмицата за малко, защо ти е да стигаш по-далеч от табулатурите. На мен лично не ми стига и понеже нямам особено много свободно време за уроци (поне в нормалните часове на деня), съм решил да се самообучавам както мисля, че е най-добре. Взел съм си школи за китара, елементарната теория на музиката и съм се захванал да ги чета и да ги следвам. Табулатурите много бързо видях, че след време адски ограничават развитието, и започнах да уча теория и толкова многоспоменатите ноти.

Вярно е, че е по-бавно отколкото с учител, понеже сам си определяш колко време да свириш и да се упражняваш (всеки в една или друга степен е доста милостив към себе си, което предразполага към скатавки ;)), но това не би трябвало да пречи на развитието. По-скоро ще отнеме повече време. Стига да имаш достатъчно добри ресурси, откъдето да черпиш знание.

Изисква се доста постоянство и мотивация, но пък удоволствието да свириш музика е несравнимо

Редактирано от sasoh
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Аз сам се научих и съм супер доволен...Щото всяка нота която изсвиря на китарата минава през сърцето и се кефя...Никога не съм си и помислял да кажа "Оф не ми се свири"..Просто няма такъв вариант...

 

Плюс това учителите в България обикновено са клонинги на Ричи Блекмур или Стив Вай....

 

Признавам ,че някой технически неща като арпежи/изкуствени хармонии съм научил от интернет помагала,но съм доволен ,че мога да кажа ,че имам някакъв изграден стил на свирене ..Принципно не съм фен на роботите , които свирят на китара чисто технически...Това е инструмент на който всеки може да свири , малко хора могат да го усетят :) .

 

 

Мнението ми обаче не изцяло компетентно , защото съм в музикално училище и от чисто музикална гледна точка съм запознат с цялата далавера :) .

 

 

Но няма лошо.

Редактирано от Zero Tolerance
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Гледни точки много.. принципи много.. китаристи малко!

Всеки има право на мнение, но недейте да подценявате обучението. Признак на ниска култура е. :)

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Реално да се учиш сам е малко относително понятие, защото гледането , слушането и анализирането(когато е възможно :) ) свиренето на любими(или не чак толкова) изпълнители е един вид урок... Самообучаващия се, не открива нещата съвсем сам, особено сега , когато в интернет е толкова лесно достъпен за много хора.

 

Според мен обаче има едно ниво , което ако се учиш сам не можеш да надхвърлиш и тогава вече е неизбежно да потърсиш някой да те учи... Тази граница предполагам за всеки идва в различен момент

Друго ,което съм наблюдавал лично е , че ходенето на уроци, не гарантира да си по добър от някой , който не ходи :)

 

Чувал съм една история за един самоук тромпетист(мисля че е известен) , който достигнал завидно виртуозно ниво, но по някое време се почувствал спънат да прогресира още нататък и се обърнал към някой да го обучава. Когато започнал да посещава уроци се оказало че има грешна постановка и куп други неща били неправилни в техниките му. Това го "върнало в първи клас" :) Отказал се от свиренето.

Извинявам се че не мога да назова име на тоя човек и да дам някое линкче с подробности, защото го забравих :) Някой ако се сеща да каже

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен, е добре човек преди да тръгне на уроци да побъхта малко сам.

Да се потруди да направи нещо сам, да се понаучи тук таме от интернет и като

се убеди, че е чак толко проста работата да тръгне на уроци.

Така поне ще цени уроците.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам че се все повече се налага мнението, че без учител работата е осъдена и не може да се прогресира. Аз съм и съгласен и не с тази гледна точка.

Съгласен съм, защото наистина на тема теория има неща, които човек трудно ще открие сам или ако го направи, ше му отнеме много дълго време, а един добър учител може да му помогне и драстично да съкрати пътя.

 

Но що се отнася до техническата страна на свиренето, то искам само да спомена, че всички учители (поне в Пловдив и които аз познавам) са самоуки на тема електрическа китара. През последните 20тина години(..ама как звучи само) се сещам за Митьо Гюров-напълно самоук, Здраво Гулов -напълно самоук, но свиреше страшно, Светльо който сега дава уроци в профсъюзния-самоук на китара, по образование виолист, Весо Койчев(китариста на Бели Зелени и Червени)-самоук на китара, по образование валдхорнист, Диката -за една година в профсъюзния преди около 13-14 години- самоук отвсякъде, по образование инженер, аз самия-също давах уроци в профсъюзния дом за около година преди 15тина години- по образование цигулар. В момент имам образование за учител по електрическа китара ,специалност джаз импровизация, но го взех миналата година и то не в България.

Не знам как е по други места в България, но подозирам, че е точно същата работа. Веднага се сещам за Лечев примерно, който е също цигулар и тн. Също знам че много хора завършиха естрадния отдел с китара, нямам идея как е нивото сега ,но преди 15тина години, когато аз исках да ходя за преподаване на електрическа китара и дума не ставаше.

 

Та това, което искам да кажа с цялата тирада е, че всички тези хора някак са се научиле да свирят сами, защото са били мераклии и са се занимавали, сега всъщност е много по лесно, защото материалите и възможностите са много повече и ако човек иска да се научи на някакво що годе прилично ниво, то това е въпрос на талант и мерак най вече. Ако щете и тук във форума си имаме много добри китаристи и повечето от тях са самоуки, да не говорим за факта , че същото се отнася и до голяма степен за повечето световни величини в китарата.

 

Ползата от учителя е ,че същия съкращава пътя и дава на готово много неща, за които иначе човек трябва сам да се бори да открива.Тъй, че с него определено е много по лесно и удобно(както и разбира се по скъпо), но все пак и без него не е невъзможно

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.