Jump to content
Българският форум за музиканти

Самообучението


ultramega

Recommended Posts

С класика не съм се занимавал не знам. Може би си прав че сам е трудно , не го успорвам.

Имам един приятел, от малък ходи на уроци по класическа китара . много е добър. Обаче само с класическата китара...

Хване ли нещо различно от найлонови стуни е трагедия според мен.

Друг е въпроса че свири всичко квото му се поднесе на ноти. Не съм го чул да прави и опити за композиране, а и не е на лице такова желание.

При него е наблегнато на извучване на класически произведения и възможно най прецизното им изсвирване, предполагам е имало и анализ, но определено не му е помогнал с нищо за да може да свири Блус да речем ...

 

 

едит: бая се чудих дали Оспорвам или Успорвам...:greenball:

много е вероятно на човека да са му поставили граници в свиренето и да са му разписвали пиесите.Това обикновено води до такива резултати-да можеш само класика да свириш.Първите ми 4 месеца,между другото,бяха на метални струни.Пробвал съм и на ел.китара да свиря и не ми е било никакъв проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

айде пак почваме да се бием в гърдите че сме най-най-по-по-най

защо ли не мога да се сетя за някой наш музикант от последните 20тина години

който да е от ранга, да речем Стинг,Пинк Флойд, Металика, Пантера ,Майкъл Джексън и още хляди да не изброявам :greenball:

добри изпълнители имаме ,но композитори нещо ни се губят!

Може би нямаме световни поп/рок "звезди",но могат да се намерят световни оперни певци,цигулари и примерно китаристи свирещи с Били Кобъм които са българи.Тук вирее само простотия/чалга и доста талантливи хора се отказват от музиката ако не са достатъчно упорити да излезнат навън.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мене положението е такова - от някъде 9 месеца ходя на уроци по класическа китара при страшен даскал, а вкъщи с рока и електрическата китара съм напълно самоук. Той даскала ми даде една школа за електрическа китара и ми даде някои съвето относно свиренето на електрическа китара и оттам нататък сам се занимавах с електричката. ;) Минах вече 3 школи с класически упражнения - Карули, Каркаси, Сор, Бах, Джулиани и т.н. Свиря и доста испански парчета, доста технически упражнения и много гами и арпежи, понеже те най-много ми развиват техниката. И всичко това ми е много полезно в електрическата китара, понеже там нещата са горе-долу подобни. Само проблема ми е, че не боравя много чевръсто с перцето, понеже съм свикнал да си свиря с пръсти, но вече му хванах цаката :P:( По едно време (не знам как ми хрумна тази глупост) взех да свиря без перце, като използвах ноктите си вместо него, но бързо разбрах, че така доникъде няма да стигна :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
и аз като вас вече около 17г се само обучавам, разбира се с големи периоди на цялостно зарязване на музиката

но мисля че най добре би било да се съчетават и двете, само обучение и ходене на уроци

лошото е че в бг няма все още добра школовка ,добър вариант е според мен съкратено обучение в англия ,период от 1-2г

един познат ходи за 6 м и дръпна бая напред,там просто знаят как да ти поднесат матеряла за да напреднеш бързо

минуса на самообучението за мен специално винаги е бил ,че се мъча да свиря сложни неща, без да знам изобщо какво представляват

и на какви принципи се градят,и затова все нещо не се получава

 

но май нещата са доста сложни,и от много неща зависят

 

Пожелавам на всички да постигнат целите си в най скоро време :bravo:

 

Здравей. Това, че в БГ няма добра школовка е пълна глупост, сори. То сега като всички плюят БГ, дай и ние... Аз съм от Пловдив. Първият ми учител по китара има знания как да те докара за 1 година до ниво, достатъчно за кандидатстване в Академия. Той има и ученици в чужбина... Който познава достатъчно добре китарните традиции у нас няма да каже такова нещо. Освен това бързото напредване има както плюсове, така и минуси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При мене положението е такова - от някъде 9 месеца ходя на уроци по класическа китара при страшен даскал, а вкъщи с рока и електрическата китара съм напълно самоук. Той даскала ми даде една школа за електрическа китара и ми даде някои съвето относно свиренето на електрическа китара и оттам нататък сам се занимавах с електричката. :) Минах вече 3 школи с класически упражнения - Карули, Каркаси, Сор, Бах, Джулиани и т.н. Свиря и доста испански парчета, доста технически упражнения и много гами и арпежи, понеже те най-много ми развиват техниката. И всичко това ми е много полезно в електрическата китара, понеже там нещата са горе-долу подобни. Само проблема ми е, че не боравя много чевръсто с перцето, понеже съм свикнал да си свиря с пръсти, но вече му хванах цаката ;):bravo: По едно време (не знам как ми хрумна тази глупост) взех да свиря без перце, като използвах ноктите си вместо него, но бързо разбрах, че така доникъде няма да стигна ;)

 

Здравей, Slav. Поздравления, че си толкова сериозен с инструмента. Пожелавам ти да си така и занапред.

Искам да ти кажа че прикласическата и електрическата китара нещата са подобни, ама съвсем не толкова, а само до някъде. Това са два коренно различни инструмента. Има определени видове техники с перцето, техники и с двете ръце и т.н. при електрическата китара, които са наистина трудни и колкото и да си напреднал на класическа китара без да си свирил на електрическа нищо няма да излезе...С времето ще напредваш все повече. Успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей. Това, че в БГ няма добра школовка е пълна глупост, сори. То сега като всички плюят БГ, дай и ние... Аз съм от Пловдив. Първият ми учител по китара има знания как да те докара за 1 година до ниво, достатъчно за кандидатстване в Академия. Той има и ученици в чужбина... Който познава достатъчно добре китарните традиции у нас няма да каже такова нещо. Освен това бързото напредване има както плюсове, така и минуси.

Даскалът може и да има знания за това, но то не зависи от него (а и друг е въпросът, че е невъзможно).

 

 

Самообучението е от полза. Сигурно ще ме оплюят, но всякакви такива работи като постановки и тем подобни, които се преподават от учителите, са напълно излишни. Това е нещо, което е строго индивидуално. Не можеш казваш на хората, че така е правилното, само защото на теб ти е най-удобно така.

 

Когато си самоук, много повече гледаш да експериментираш и да изсвирваш това, което чуваш (разбира се, това изключва всякакви самоуки "гении", които без тунер и таблатура не могат да отлепят и два тона на китарата).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз напълно съгласен с теб , що се отнася до постановката на електрическа китара. Това е един доста нов инструмент и общо взето има толкова много различни техники и начини да се свири на него, че в края на краищата, кое е правилно е въпрос на индивидуална преценка според случая. Опитите да се правят заемки от класическата китара (както много учители правят) са почти безполезни, поради различните техники, които се използват (свирене с перо, различно вибрато, бендове, заглушаване при свирене с драйв), а също и различните конструкции на инструментите.

Единственото за което учителя наистина би трябвало да следи (ако има такъв) е уччещите се да не свирят с постановка, която може да доведе до здравословни проблеми. Иначе що се отнася до музикални резултати, ученик и учител трябва да работят заедно за намиране оптималната за всеки постановка (която в края на краищата е сходна в подобни ситуации), за постигане на максимални резултати.

 

Що се отнася до теория обаче, един добър учител е много нужен, стига учащите се да имат по сериозни намерения от това да свирят по табове известни парчета

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурно ще ме оплюят, но всякакви такива работи като постановки и тем подобни, които се преподават от учителите, са напълно излишни. Това е нещо, което е строго индивидуално. Не можеш казваш на хората, че така е правилното, само защото на теб ти е най-удобно така.
Това не е правилно, не пропагандирай тази теза. Трябва да си дойдат естествено? Колко време след като оставиш интрумента? А другите като ти покажат 1-2 основни неща, с които разликата между естествено и научено става грамадна?

Прав си, нещата идват естествено, но трябва да ги търсиш. Трябва да ги видиш от някъде, някой да ти ги покаже. Ако този някой не е правилният човек, тогава рискуваш да имаш сериозни проблеми.

 

Никой няма да ви учи на някакви правила, които трябва да спазвате при композиране. Никой няма да ви поставя окови. Само вие можете да си поставите окови и със сигурност се лишавате от невероятна панорама, като се отказвате от учителите, и се задоволявате с бърз поглед само към едно място. Това може да е напълно достатъчно, за да създадете невероятни неща, но фактът си е факт - ограничавате се и то адски много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

lizardmen :)

поста преди твоя прочете ли го?

Мисля си че нито опита ти, нито познанията ти са достатъчни да говориш така наставнически.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А? Аз не съм съгласен с поста на kolio_k. За калпави учители няма да коментирам, щото няма смисъл. А заслуша ли се в моите думи, макар и да противоречат до известна степен с тези на Кольо?

 

Електрическата китара, сравнена с класическата или пък с цигулката е нов инструмент, но все пак се използва съвсем не от скоро. Има я от предостатъчно време, за да се изработят подходящи техники. Не знам дали сте гледали видео-уроци на Frank Gambale, но може да го направите, наистина мисля, че ще си промените мнението относно свиренето на електрическа китара. Особено Monster Licks and Speed Picking.

 

А обърна ли внимание на тази част: "учителя наистина би трябвало да следи (ако има такъв) е уччещите се да не свирят с постановка, която може да доведе до здравословни проблеми. Иначе що се отнася до музикални резултати, ученик и учител трябва да работят заедно за намиране оптималната за всеки постановка (която в края на краищата е сходна в подобни ситуации), за постигане на максимални резултати"

 

Разбира се, че за всеки постановката е малко или много индивидуална. Няма изчислени еди-колко си градуса наклон на дясната ръка при достигане на първа струна или нещо такова. Има основни неща, които трябва да се осъзнаят от ученика.

 

Пак казвам - човек хваща електрическа(или пък класическа) китара за пръв път. Това му е първият музикален инструмент. Няма никой от никъде, който да му покаже нещо. Има достъп до таблатури, научава се да ги разбира, но само до там. Човекът е обречен.

Ако вече има опит в музиката, то тогава нещата са съвсем различни. Един развит музикант би гледал по съвсем различен начин на въпроса с техниката. И най-вероятно би започнал уроци.

 

Ех, как наставнически говоря само...и думите ми са едни такива...наставнически. В никакъв случай не съдържат съвети, в никакъв случай не съдържат различен начин на мислене и никога не показват съгласяване с определени аспекти от, като цяло, противоречиви мнения, защото никога не си правя труда да ги прочитам и осъзнавам.

Редактирано от lizardman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Това не е правилно, не пропагандирай тази теза.

 

 

Никой няма да ви учи на някакви правила, ...

 

Това пък ако не е наставничаски тон не знам....

Иначе имаш право да изразяваш своето си мнение както всеки друг. Имаш правото да не се съгласиш с който си пожелаеш,

но друг е въпроса , тея "тежки" думи дето ги редиш на базата на к'во ги казваш. Да не би да си преподавател по китара? Дане би да си свирил 10-ки години или си свирил малко, но пък си дете-чудо и си надминал учителите си? Имаш ли музикално образование? ....и т.н. въпроси все от от тоя тип.

Бих се радвал, ако имаш такива познания и опит, които да ти дават основа да говориш така, но се съмнявам...

По-добре е ти да се зачиташ и да слушаш , к'во ти пеят , а не все да недоволстваш че си недоразбран и отритнат(роля, която май много ти допада, присъща на тийновете в пубертетска и малко след това възраст- вечно неразбрани)

 

 

Когато не опира до писане , а до свирене всичко става ясно, нали се сещаш...

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много си як...

 

Замисли се какво означават тези думи. Точно ти се държиш пубертетски в момента.

 

Супер яко, чувствам се изследван. Жалко, че не можеш да осъзнаеш значението на думите.

 

Има няколко момента:

1. Никой, по никакъв начин, с каквито и да било познания, няма право да се държи наставнически спрямо друг. Тук не опира до знания, а до отношения между хора. Според мен, аз не се държа наставнически, напротив, опитвам се да покажа едно нещо - хора, които в момента започвате, не слушайте тези приказки, ами си намерете учител. Тъй като много пъти съм се придържал към това си мнение, съвсем нормално е сега да използвам малко по-остър тон. Ако някой толкова се е обидил - съжалявам. Е, да, като няма за какво друго да се хванеш....

2. Аз излагам идеи във форума, които, може би, се възприемат като еретични, защото хората имат старо соц виждане за нещата (не визирам тази тема). Не виждам някой да ги оспорва. Например, ти много пъти (както и сега) си оспорвал факта, че аз ги казвам. Никога не си могъл да обориш самите ми думи. Какъвто е моментът сега.

3. Нивото ми на музикант си го знам само аз. Нивото ми като човек - също. Надявам се, осъзнаваш колко е сложно да се направи определение за нещо такова. Ти имаш своето мнение за мен - разбира се. Това е съвсем естествено. Но при преценяването на нещата (музикант, човек) трябва ти, самият, да прецениш какви пречки имаш и колко е възможно да сгрешиш (в преценката си за мен). Неосъзнаването на тази част може само да говори отрицателно за теб. Имай го предвид. Макар и да не си го казал буквално, то контекстът ти ми се изходи на китарата.

4. Свирене...ами освен да прасна няколко кавъра и да приключим с нещата?

 

Още нещо - мизиката не е област, в която можеш да си чешеш езика. Едно е да говориш колко яко можеш да свириш, друго е да дискутираш по същество. Просто няма как да стане, не можеш да си го измислиш отнякъде.

 

Наистина бих се радвал да коментираме темата за техниката на електрическа китара. Аз, като човек силно интересуващ се от тази тема, изложих своето мнение. Моля, който не е съгласен с него, да си каже. "Тук не си прав, така и така." Както е нормално да се водят спорове.

Редактирано от lizardman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

2. Аз излагам идеи във форума, които, може би, се възприемат като еретични, защото хората имат старо соц виждане за нещата (не визирам тази тема). Не

 

Можем да продължим безконечно, но аз след тоя отговор спирам, защото става като лафче на пазара....

Малко по директен ще бъда.

В точка 1 нищо не каза

2Никакви идеи не излагаш във форума , бъди сигурен...

Също така си направих труда да видя че си на 19 години и хабер си нямаш от старото соц. виждане както си го написал, защото още те е нямало тогава .Това е ясен показател че пишеш глупости без изобщо да си нясно.

3 Нивата ти като човек и музикант, не са предмет на този разговор , но за мене и за двете не е оправдано да се отделя голямо внимание(не го приемай лично, хора много - не може всеки да е център на внимание)

За точка 4 ами Ок никой не те спира изсвири нещо , затвори ми устата, к'во ме бавиш?

 

 

подозирам че отново ще кажеш че не те разбирам и не осъзнавам кво ми говориш, че не се замислям над думите ти и това е само в моя вреда.... понеже няма да ти отговарям, препрочитай ми последните постове те винаги са в сила за теб ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имали сме леки противоречия с lizardman, но това не ми пречи да го подкрепя тук, просто защото съм на неговото мнение. Сега ще обясня какво имам предвид.

 

Постановката е индивидуално нещо, спор не може и да има за това. Но, за един начинаещ това е тъмна Индия - не знае откъде да започне и как. Може дълги години да се мъчи с много неща, които някой с повече опит (преподавател) да му каже за няколко минути. Говоря буквално, и то от горчив личен опит! Както и да е, при положение, че постановката е индивидуално нещо, според мен е най-добре човек да отиде при един учител в абсолютното си начало, а след няколко месеца/година да започне да прави по 4-5 урока при различни преподаватели. Така ще има възможноста да срещне много и различни гледни точки (говоря за постановка), като най-вероятно всичките са вярни за човека, който ги изразява. Ученикът сам ще прецени кое може да му е от полза, кое му харесва и т.н.

 

На мнение съм, че всеки преподавател трябва да говори за постановка и звукоизвличане с учениците си. Това най-често е да се демонстрират различните видове техники, щрихи и похвати. Ученикът на базата на видяното и личния си опит ще изгради своята постановка, която отново казвам е индивидуална. За времето на съществуване на инструмента електрическа китара (защото се говори предимно за това в темата) сме били свидетели на изпълнители с много и различни видове постановка. Ролята на добрия преподавател по електрическа китара е да има максимално количество информация по тези въпроси, като дори и да не използва някоя техника, то да е готов да говори за нея, или поне да обясни с какво е различна и специфична. Например аз, в преподавателската си дейност, съм имал случаи на ученици, които се интересуват от дабъл хенд техниката. Тъй като аз не владея въпросната техника, единственото, с което мога да им помогна по този въпрос е да им обясня каква е основната идея и да им препоръчам да потърсят услугите на друг преподавател, който може да им покаже различните аспекти на тази техника. И в това няма нищо лошо - няма универсални роботи в музиката. И точно това идва, за да обясни това, което казах по-нагоре.

 

Темата е доста обширна и може да се изпише много. Дори не помня дали не съм писал вече в нея ;)

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като начинаещ свирех с много странно разположение на китката.

Незнам как съм го привикнал.Аз си го обеснявам че просто кухарката на баща ми ми е била твърде голяма и ръката ми понеже съм почнал седнал е свикнала в грешното положение.

Понеже не мога да обясна по-конкретно - така свири Дейв Мъстейн,което явно не му пречи.

След това с воля и самоконтрол си смених постановката на дясната ръка с нормална, въпреки че вече бях така свикнал,че това ми се струваше невъзможно.

Сега, като ме подсетихте, пробвах старият начин и вече не мога.Сега ми е останал проблемът с лявата ръка - прегръщам грифа с палец, както свирят блусарите.

Иначе нямам сила на натиск и не се получава.

При вас как е?

А кви травми се получават от такива изпълнения...затова насоките не са за подценяване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.