Jump to content
Българският форум за музиканти

Bass Overdrive


Nikifena

Recommended Posts

А иначе за басовите ефекти на новите групи дето споменахме, изразявам малко несъгласие, защото там просто търсят некъв як саунд, а не идеята баса да е дисторшнът като китара...

 

Всеки търси як саунд и представата за него е доста субективна. Изкривения бас (все едно дали с драйв или с дисторшън) е част от тези опити, никой не се опитва да "навакса" липсата на втори китарист (ако съм те разбрал правилно) и това не прави кривия бас излишен в групи с двама китаристи.

 

 

преди диста сигнала се разделя на честотни зони и всяка от тях се диства по отделно... мисля, че това принципно е най-правилният начин за дистване на бас... идеята е така да се запазят ниските (с дист направен за тях) и в същото време да има резачка на по-високите

 

Всички ефекти за изкривявяне на баса пускат чисти ниски т.е. не ги кривят. Не коментирам дали е правилно или не, просто това е начина , по който работят.

(разбира се, да не забравяме, че сигнала на баса е доста плътен...)...

 

Не знам какво разбираш под "плътен", но сигналът 5 стр. бас е в диапазона от 30 Hz до около 20 kHz (за активни инстр.). Първите хармоници доминират винаги с няколко децибела над основния тон. Липсата на хармониците над 7-9 kHz не променят звученето кой знае колко. Основната енергия, грубо казано е събрана в диапазона от 60 до 1000 Hz.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 6 years later...

На мене ми харесва как се случва това при White Lies, KUMM, Muse - понякога се чудиш дали е драйв на баса или си е допълнителен синт, на запис става както беше написал Разбойник с разделяне и смесване на кривия и основния сигнал....иначе най-близо до това което описваш, колкото и странно или като реклама да звучи за мен лично беше пробата с Firesound, мисля че 2 версия, който бях взел временно от твоя германски приятел Алекс :) пробвах го и с hollow body бас-а ми който ползвам в някои песни с драйв и с Fender J-а - много цветен, леко изкривен, супер приятен, точно за моменти в които няма много други други инструменти и може да се чуе красотата на кривия бас, естествено особено със синглите на фендер-а (между другото като и при всички други изкривители които съм ползвал) брума е доста силен при вкл., така, че пуснеш ли звяра, тишината е недопустима - само бой :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз си признавам карам на един скромен Behringer BOD100 и да си кажа честно съм много доволен. Трябва малко играчка в началото докато се наместят високи-ниски от ефекта, после на пулта/кубето корекция на средните, и докато си харесаш бленда за чисто и готино свирене. Трябва да подчертая, че съм запален фен на Клиф Бъртън, Били Шийхан, Джон Мюнг и Дейв ЛаРю, затова и свиренето с тежък дистър, както и с почти дублиращ китарата звук, ме радва искрено.

 

Темата верно е от 2004та ама си е готина за long-running. Моето мнение е, че извън джаза стил Майлс Дейвис и биг бендовете звука на баса си върви много, ама много, с овърдрайв, даже да е малко, за да го направи по-зърнист звука. Ексцесии има естествено, но кой не иска да свири траш ;) А който дойде на концерт на група Zov ще разбере за какво говоря

 

Rock on!

Крис Георгиев

 

P.S. такъв концерт ще има първия ден на Генерал Тошево феста

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубава тема тамън се чудех какво ми трябва дист или ОД!А, nikifena, какво ще кажеш за твоя С-амп?Беше ми казал, че става и за бас и за китара? :)

Какво ще кажете за MXR M80 Bass DI PLUS?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Изкривителят в MXR M80 Bass DI PLUS е доста твърд. Ако ти трябва мек овердрайв тип лампово усилване, това определено няма да свърши работа. Поясни какъв звук търсиш.

 

S-Amp е много гъвкав ефект. Има огромно разнообразие от звуци, които могат да се постигнат при различни ампове, честотни настройки и кабинетни симулации. Не забравяй обаче, че усилвателите, които емулира са китарни.

Редактирано от blr
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.