Jump to content
Българският форум за музиканти

Как разсвирвате?


Recommended Posts

Yiwigi,значи-за електронни версии немога да кажа! За най-разпространените и тъй наречени кратки или малки арпежи-ще ти обясня сега: Дясна ръка свири последователно със съответните пръсти в скобите (в C dur,да речем)-До Ми Сол До ( 1 2 3 5 ), Ми Сол До Ми (1 2 4 5 ), Сол До Ми Сол (1 2 4 5 ) и пак До Ми Сол До ( 1 2 3 5 ) ! И така до До на пета октавова група, след което се връщаш надолу- До Сол Ми До ( 5 3 2 1 ), Сол Ми До Сол ( 5 4 2 1 ) Ми До Сол Ми ( 5 4 2 1 ) и пак До Сол Ми До ( 5 3 2 1 ) и така до До от Голяма октава ! Лява ръка-свири октава под дясна- До Ми Сол До ( 5 4 2 1 ), Ми Сол До Ми ( 5 4 2 1 ), Сол До Ми Сол ( 5 3 2 1 ) и пак До Ми Сол До ( 5 4 2 1 ) !!! Надявам се, че добре съм ги обяснила и че ще са ти от полза ! Другите-широки арпежи мога да ти обясня също, ако искаш! А ти ги обяснявам така, защото имам школа с тях,но...съм я потурчила някъде и немога да я намеря! Иначе имам 3 школи-невероятни, със страхотни технически упражнения-гамовидни, арпежовидни, Октавови ( което също е задължително да се свири ), но съм ги снимала от учителката си, не ми е ясно къде можеш да ги намериш, мисля че дори в книжарницата на С.Б.К. ги няма!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 33
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Упс-това ми се случва за 2-ри път!!! Извинявам се , но пак съм забравила да сменя потребителското име на приятеля ми!!! :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Yiwigi,значи-за електронни версии немога да кажа! За най-разпространените и тъй наречени кратки или малки арпежи-ще ти обясня сега: Дясна ръка свири последователно със съответните пръсти в скобите (в C dur,да речем)-До Ми Сол До ( 1 2 3 5 ), Ми Сол До Ми (1 2 4 5 ), Сол До Ми Сол (1 2 4 5 ) и пак До Ми Сол До ( 1 2 3 5 ) ! И така до До на пета октавова група, след което се връщаш надолу- До Сол Ми До ( 5 3 2 1 ), Сол Ми До Сол ( 5 4 2 1 ) Ми До Сол Ми ( 5 4 2 1 ) и пак До Сол Ми До ( 5 3 2 1 ) и така до До от Голяма октава ! Лява ръка-свири октава под дясна- До Ми Сол До ( 5 4 2 1 ), Ми Сол До Ми ( 5 4 2 1 ), Сол До Ми Сол ( 5 3 2 1 ) и пак До Ми Сол До ( 5 4 2 1 ) !!! Надявам се, че добре съм ги обяснила и че ще са ти от полза ! Другите-широки арпежи мога да ти обясня също, ако искаш! А ти ги обяснявам така, защото имам школа с тях,но...съм я потурчила някъде и немога да я намеря! Иначе имам 3 школи-невероятни, със страхотни технически упражнения-гамовидни, арпежовидни, Октавови ( което също е задължително да се свири ), но съм ги снимала от учителката си, не ми е ясно къде можеш да ги намериш, мисля че дори в книжарницата на С.Б.К. ги няма!

Благодаря за инфото...имам едно въпросче: след като съм изсвирил първата групичка от 4 ноти (до ми сол до) втората групичка която следва е от "ми"! Но, за кое ми става дума? Това което вече съм изсвирил веднъж (така упражнението добива вид и на секвенция :) ) или "ми"-то което следва след второто "до" което съм изсвирил? Така си става съвсем като арпеж... ;)

 

П.С. Така и така си тръгнала да обясняваш:P кажи и за широките арпежи :)

 

П.П.С. :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда, става въпрос за Ми-то, което вече си изсвирил ( за това се наричат кратки арпежите ), и това нещо се свири едновременно с 2-те ръце, като лява свири една октава под дясна ! Още нещо за тези арпежчета, преди да ти кажа за широките: можеш да го започваш един път от До, един път от Ми и един път от Сол ( като горе завършваш пак съответно на До, на Ми или на Сол !!! Оф, незнам дали ще ме разбереш, много ми е тъпо така като го обяснявам, на гледно е много лесно,ама... :think: Та сега за широките, те са по-лесни за обяснение, но са по-кофти за свирене ( особено като се има предвид,че всичко това трябва да се свири в бързо темпо,но да звучи РАВНО ) !!! Дясна свири- До Ми Сол ( 1 2 3 ) и този модел продължава нагоре по клавиатурата в следващите октавови групи пак с тези пръсти-та до единственото До на пета! Лява свири същите тонове, но с тези пръсти: До Ми Сол До ( второто До в следвашата октава нали ) ( 5 4 2 1 ) ! И така палците на двете ръце се засичат на всяко следващо ДООООООО!!! Айде пробвай и кажи как е, а ако имаш въпроси, насреща съм!!! Само да знаеш, че тези пръсти се отнасят за До мажор, при някои други тоналности пръстите се променят малко :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.