Jump to content
Българският форум за музиканти

Направа на чинели


Recommended Posts

След разговори с хора които разбират от леене и сплави се заинтересувах дали пък не могат да се направят ей така за спорта. Има хора които могат да отлеят калъпите, да се струговат и т.н.

Искам помощ от всички които имат информация за такива неща ако искат да споделят. Освен B20, B12, B8, FX9, MS63 някой да знае други сплави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами това са си основните сплави за чинели доколкото знам, обаче едвали ще се получи нещо като хората защотот технологията не е толкова проста, все пак като е за спорта опитай.. успех и да кажеш какво се е получило

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се сещам само за един чинел, който си е "правил" и той беше китаец, изкован от един стар голям Trowa, т.е. само му е сменил формата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не познавате ли други , чудно как още никой се е пробвал да направи. Не може аз да съм първия желаещ.

Редактирано от Fortissimo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами то с тези цени на хубавите чинели всеки е искал да може да си направи, но това не е толкова лесно, хората правят чинели повече от 300г за да стигнат до шегашните технологии за леене на метала. леенето и струговането на един чинел е сложен процес, нме е като да си направиш ключодържател в час по трудово обучение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Честно да ти кажа братко, малко съм озадачен, ама и ти свалям шапка за ентусиазма. Това е все едно да си направиш кока-кола. Сестра ми е неорганичен химик и бачка в "Тексас Инструментс" и по повдигнатия от тебе въпрос рече следното: "Дори да си наясно със всички компоненти на сплавта, остават неясни три основни неща: 1/ Не знаеш колко граммол от дадения компонент са използвани (т.е. има мед, ама колко грама или килограма?). 2/Не знаеш при каква температура се получава заготовката. 3/ Не знаеш кой компонент след кой следва при сплавяването и дали при добавянето на всеки от компонентите не се променя температурата, защото при някои сплави и 5 градуса имат огромно значение." После се засмя и каза: "Брат ми, що не си свириш там, ами ме питаш за неща 'дето и да ти ги обяснявам, няма да ги разбереш?" Така че, братко, положението е сложно, но все пак ти желая успех. Повечето открития се правят от хора, които не са специалисти в дадената област. Дерзай! :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трудна работа е това. Наскоро гледах Sabian като доидоха в LA и на място хората показаха "hand-hammering", "lathing" и сиакви такива хави. Голяма игра4ка е, направо се фанах за главата... и трябва да имаш подходящите машини, и метал саответно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

засега знам количествено и процентно съдържание на 4 вида основни сплави използвани предимно за cast cymbals, машина за ротационно леене използва се от UFIP i Ziljian, знаят се и температурите на леене (имам си приятели които са ги учили тези работи и даже са лели доста работи) . Чакам съвети .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам как се казва на български, ама lathe, както и машина за коване, са двете неща, които много ти трябват. Коването на ръка го забрави, освен ако не си с мустак, арменски произход и не се занимаваш с това от 40 години. :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Lathe-то е по-важно според мен. С него се изстъргва под формата на стружки ненужното от излятата форма и се достига до истинския профил на чинела. Натам коването е вече само за постигане на едикакъв си звук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.