Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за бас каси с 15''


izi

Recommended Posts

Здравеите!Искам да попитам,имам две бас каси с 15'' В450W на Обертон с параметри HZ 40-2500 и съм ги сложил в оригинални но китаиски кутий с размери ш.45,5 в.60,5 д.53,0 с цял бас рефлектор 8см. отдоло ,а дебелината на плоскостите е 1,6 мм.Та искам да попитам по компетентните дали този говорител пасва на този размер кутия и дали трябва да ги ватирам отвътре и дали ще е по добре да им слагам ниско срязващ филтър.Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравеите!Искам да попитам,имам две бас каси с 15'' В450W на Обертон с параметри HZ 40-2500 и съм ги сложил в оригинални но китаиски кутий с размери ш.45,5 в.60,5 д.53,0 с цял бас рефлектор 8см. отдоло ,а дебелината на плоскостите е 1,6 мм.Та искам да попитам по компетентните дали този говорител пасва на този размер кутия и дали трябва да ги ватирам отвътре и дали ще е по добре да им слагам ниско срязващ филтър.Благодаря предварително

За твое съжаление, принципно не си постъпил правилно. Твърде елементарно си подходил към един доста комплексен проблем. Високоговорителите са сложна електроакустична система с доста взаимно зависими параметри. Когато се поставят в конструкция, за да се получи озвучително тяло, тези параметри образуват комбинация с параметрите на конструкцията. Нарочно я наричам конструкция, защото има разнообразие от видове, и за всеки вид се правят различни сметки.

Шансът да 'уцелиш" даден високоговорител с готова кутия е по-малък от минимален.

Ще обясня какъв трябва да бъде пътят при "правене на озвучително тяло", понеже твоят случай е често срещан и ще е добре да се разбере от останалите...

Най-напред се прави задание - какво се иска като резултат и с какво се разполага като бюджет.

След това се избира подходящ високоговорител (не на външен вид, а като параметри -Pn, Fs, Qts/Qes/Qms, Vas, n%, Dia, Bl,.... няма да обяснявам подробно, защото това не се прави от музиканти, а от специалисти по акустика)

С оглед на изискванията и параметрите се проектира озвучително тяло (затворен обем, бас-рефлекс, свързани камери, рупори, пасивнна мембрана, TL, диполи ....)

Прави се компютърна симулация, за да се прецизират детайлите, и се пристъпва към израаботка на кутията.

След това се настройва, за да съответства на предварително зададените изисквания.

Тук ще отбележа, че в крайната реализция има неща, които не са включени в математичните модели използвани за проектиране и симулиране. Тук е важна квалификацията на специалиста, както впрочем и при музикантите...

Всичко това се прави с електроакустични измервания, а не на слух, както някои "велики" хайфисти...

 

Ако озвучителното тяло е многолентово, идва ред и на комплектоване с други видове високоговорители, избор на тях, на честотите на разделяне, стръмност и мощност на филтрите (ако са пасивни ) и т.н.

 

Веднага ще изкочи въпросът за достъп до посочените действия, апаратура и специалисти.

За добро или лошо, се занимавам професионално с тези неща, посочено е в личния ми профил.

По подобен начин се решават проблеми с акустично оформление на помещения за запис, концерти, репетиционни. Това, че не се прави обикновенно има две причини - липса на бюджет и надценяване на собствените възможности, поради липса на информация за същността на акустиката.

 

Накрая, за твоя проблем.

Измерват се високоговорителите, за да се снемат параметрите им. Прави се семейство проекти - оптимален, с по-малки и по-големи обеми, като един е реалният на готовите ти кутии. В резултат се разбира дали става с твоите кутии, или изобщо не. Ако има вариант да стане, дали ще стане настройката с дадения порт (дупката или тръбата дето някои наричат "рефлектори"). Дали може да се преработи някак или направо изхвърляш кутията...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря много за изчерпателният отговор!Ти ми разби всичи илюзий че ще се получи нещо,но явно нещата са по-сложни от колкото си мислих.А според вас по добре ли ще е 15" или 18" бас каси на BIEMA? Поздрав!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Все пак за какво ще ги ползваш тия каси? Аз имам 8 каси 18ки с говорители на биема, обаждат много много здраво, но трябва да си изясниш с каква цел се прави всичко това. Идва въпроса с какво ще покриваш останалата честотна лента над 125хЦ примерно. За мен 15ката е повече говорител за 2-3лентова колона, не че няма каси с 15ки, но по-скоро са за клубна работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти!Имам 12'' JBL JRX модела и искам да им спретна някакви бас каси JRX 18'' каси които ги дават към тези сателити ми идват малко скъпички и затова търся нещо по евтино но да става в комбинация с 12''-ките.Гледам че Биема 18'' са на половин цена на JBL стапалото ми е 2x400.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

- Recommended Amplifier Power: 350 watts to 700 watts into 4 ohms

- Recommended Crossover Settings: 30 Hz HPF, 24 dB / octave; 80 - 100 Hz LPF, 24 dB / octave

Тези Subwoower-и са предназначени за работа в активна система с електронен crossover. Това лесно се вижда от изискванията посочени в цитата.

При тези мощности и тези ниски честоти употребата на пасивни филтри и общ усилвател е просто недоразумение.

Има и още нещо, което е много важно! Необходимостта от сериозен субсоничен филтър 30 Hz HPF, 24 dB / octave, се налага от особеностите на конструкцията. При теб ще бъде същата.

Така че забрави друг вариант освен отделни усилватели за 12'' JBL JRX и за Subwoower-ите, както и електронен активен филтър с най-малко две функции - HPF и LPF, както е посочено в цитата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичко което казвате е правилно и е вярно но аз бачкам сам и с Power Mixer 2x400 а за да взема отделни стъпала и кросовер става доста сложно трябва да сменя доста неща и нещата загрубяват финансово и прочие.Затова търся някакво решение с това което имам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако намериш как вълкът да е сит, агнето цяло, и да стане без пари, сподели, че да знаем и ние. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет!Ами един от начините за агнето и вълка както казваш е бас каси с вграден филтър и изход за сателити примерно от 150 херца нагоре,има много водещи фирми които ги произвеждат.Но моята мисъл и въпрос беше дали това което имам може да се пригоди да свърши работа.Живи и здрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По моите скромни разбирания, най-добре е всичко да ти е от една марка. Знам, че не винаги е възможно да се направи от финансова гледна точка, още повече като се има предвид цената на JBL. Аз принципно съм с предубеждения към пауър миксерите, според мен системата е по-добре със отделен пулт, ампове, сигнален процесор. Тези неща ще ти дадат повече варианти за комплектоване на система спрямо брой колони на канал, омове, low cut, high cut etc. Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.