Jump to content
Българският форум за музиканти

За гласа....


Crimson

Recommended Posts

Търсих нещо по темата как да си поддържаме гласа, но не открих и затова реших да питам пак !!

За съня ми е ясно - требе да се нани по повече часа! Нещо за някакви портокалови сокове също съм чувал, но не съм сигурен(може да съм го прочел тук :D )

Някакви други съвети имате ли ??Като например за въстановяване на гласа??

Онзи ден бях на Ozzy и доста ме е яд че се драх като куче(последиците още ги усещам лека) и затова сега се допитвам!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 54
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Бе мани ти портокаловите сокове, цитрусите по принцип по-скоро дразнят гърлото.

 

Ето малко и от мен:

 

1) Никога не пей по-рано от 4-5 часа след ставане.

 

2) Разпяването преди пеене винаги е плюс. И най-добре на синтезатор ! В някои стилове на пеене, разпяването си е абсолютно задължително, в други може и да се прескача...

 

3) Нужно е не само да спиш достатъчно, но да гледаш повечето от съня ти да е между 22:00 и 8:00 - тогава се спи най-добре. Ако лягаш в 4-5 и ставаш следобеда, не очаквай гласа ти да е на кой знае каква висота.

 

4) Пий студена вода (през зимата - хладка) или бира в паузите, докато пееш. Като преглъщаш течноста - изпъвай гърлото нагоре (дърпай главата назад) за да ти се прочиства гърлото по-добре.

 

5) Гладна мечка хоро не играе, гладен вокалист добре не пее :) Хапвай хубаво преди пеене (не да се натъпкваш, а да си сит) и най-добрата храна за гърлото е мазната, която "смазва" гласните струни - кисело мляко, сирене, кашвакал.

 

6) Цигарите правят гласа по-дрезгав, на високите - по-изтънен и слаб и като цяло прецакват диапазона ти. Но тук всичко си е до личен избор...

 

7) Алкохолът в малки количества отпуска и действа позитивно на изпълнението. По-големите количества и по-честата употреба водят до загуба на концентрация и като цяло ти скапват гласа !

 

8) Не на последно място - винаги си се грижи за доброто си настроение и бъди максимално нахъсан и уверен в себе си, когато пееш :blink: Вкарвай емоция и предизвиквай адреналина си :blink: Това винаги подобрява многократно всяко едно изпълнение

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Марине прав си, че цитрусовите стягат гърлото, но портокалов сок може, виж грейпфрут е вече опасно ако искаш да пееш след като си го пил защото гърлото ти става буквално на г*з. Аз лично не бих пил студена вода и бира, нито пък алкохол. Въпрос на вкус.

Ако можеш да си намериш отнякъде подходящи vocalises за гласа ти ще е добре ако не с пианцето разпявката е добре. Най важно е почивката, да се избягва преумората, да не се претоварва гласа, да се храниш нормално и стречинга също е много полезен. Останалото е като с хомеопатията - едни и вярват други не! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това, което каза Angermeans, се сещам да предупредя - никакви опиати, особено от тия, дето се палят и се повдишват така :unsure: , както и(по възможност) никакво късане на нерви и скандали - когато вика човек, последното, за което мисли е дали "вика с диафрагмата" или си се "дЕре от гърлището". :headbang: Обикновено резултатът е катастрофален, самото изопване на нервите влияе много на гласа, особено на чистото звукоизвличане и горния регистър.В зависимост от това към какви хронични заболявания е предразположен човек е необходимо да се взимат профилактични мерки - ние с Марин не настиваме толкова, но сме поддатливи на инфекции - нас студеното ни оправя както нищо друго - обратно - който настива, но не страда от възпаления е хубаво да пие по-топли неща, но не горещи.Мазното е ясно - помага във всички слуачаи - чисти захариди(чист мед, особено захаросан, захар, бонбони) и шоколад - никога преди пеене, ако може поне 24 часа преди изява да не се приемат.За зиморничавите - през зимата - с шалче през устата, за жабясващите от жега през лятото - никога кола на екс и т.н.

Общо взето човек, следейки си кондицията, сам вижда кое как му действа и след време си има изграден навик - аз не пея никога преди 13-14 на обед, освен ако не се е случило да съм пяла цяла нощ без да лягам и просто да сме откарали до тоя час.След събуждане поне час-два не пея, ако ще турско да е и т.н.Гласът е последното, което се "събужда" и това(при нормално събуждане от порядъка на 7-8 часа най-рано) става годен за употреба от 13 нататък.Преди тоя час напрежението при пеене е много по-голямо, отделят се повече хрипове и гласът е дрезгав и неовладян на някои по-сложни фрази.

 

По темата се е писало доста вече - потърси назад по страниците в раздела и ще намериш не малко неща :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен това, което каза Angermeans, се сещам да предупредя - никакви опиати, особено от тия, дето се палят и се повдишват така :unsure: , както и(по възможност) никакво късане на нерви и скандали - когато вика човек, последното, за което мисли е дали "вика с диафрагмата" или си се "дЕре от гърлището". :headbang: Обикновено резултатът е катастрофален, самото изопване на нервите влияе много на гласа, особено на чистото звукоизвличане и горния регистър.В зависимост от това към какви хронични заболявания е предразположен човек е необходимо да се взимат профилактични мерки - ние с Марин не настиваме толкова, но сме поддатливи на инфекции - нас студеното ни оправя както нищо друго - обратно - който настива, но не страда от възпаления е хубаво да пие по-топли неща, но не горещи.Мазното е ясно - помага във всички слуачаи - чисти захариди(чист мед, особено захаросан, захар, бонбони) и шоколад - никога преди пеене, ако може поне 24 часа преди изява да не се приемат.За зиморничавите - през зимата - с шалче през устата, за жабясващите от жега през лятото - никога кола на екс и т.н.

Общо взето човек, следейки си кондицията, сам вижда кое как му действа и след време си има изграден навик - аз не пея никога преди 13-14 на обед, освен ако не се е случило да съм пяла цяла нощ без да лягам и просто да сме откарали до тоя час.След събуждане поне час-два не пея, ако ще турско да е и т.н.Гласът е последното, което се "събужда" и това(при нормално събуждане от порядъка на 7-8 часа най-рано) става годен за употреба от 13 нататък.Преди тоя час напрежението при пеене е много по-голямо, отделят се повече хрипове и гласът е дрезгав и неовладян на някои по-сложни фрази.

 

По темата се е писало доста вече - потърси назад по страниците в раздела и ще намериш не малко неща ;)

в кръга на шегата мога да те удостоя с титлата доктор!честито! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами, всичко дето чух дотук са препоръки за здравословен начин на живот, така че....... :) . Ако всички вокалисти спазват тези правила, би трябвало да изглеждат доста добре :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Гледай сега, де - че съм умна - то е ясно :) .Друго е да ти се каже, че си и красива - т'ва е по-субективно :) Пък ти ела на някоя среща(че ми върза тенекия веднъж) и ш'ти благодаря лично и подобаващо :)

 

Никой днес да не ми обръща внимание - официално сте предупредени :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

По принцип това с бирата не го приемам. Бирата има алкохол и обезводнява.

Млечни продукти трябва да се избягват поне един ден преди участие.

Най добре е да се пие вода и не много топло билково чайче.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мед, мед, мед...преди всичко мед...когато ми трябваше гласа винаги ядях мед, смазва и предпазва от това, да ти секне гласа изведнъж.

Едно време и сурови яйца са пиели, ма това верче не се препоръчва, освен ако яйцата не са от селото ти или на някого.

Бирата - абсурд. По-добре малко твърд алкохол, ако толкова му се пие на човек преди участие ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много не съм съгласен за меда. По принцип дразни гърлото и предизвиква кашлица. Което хич не е добре. Поне при мен е така, а и доста колеги-вокалисти са ми споделяли същото. Може на теб да ти влияе добре, не знам... все пак, колкото хора, толкова и варианти :) Виж, ако става дума за боров мед тогава съм 100% съгласен. Това е панацея за гласа :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А стига бе, сериозно. наистина не съм чувал някой да го дразни, изненадан съм. на мен този съвет ми даде един учител по оперно пеене, като ми обясни защо точно медът влияе добре, ма сега съм забравил точно. А и говорим за течен мед, не захаросан, това е важно.

На мен наистина ми влияеше добре...но както казваш, колкото вокалисти толкова и варианти. :unsure:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.