Jump to content
Българският форум за музиканти

Потенциометри


Fallenblood

Recommended Posts

^ :thumbs_up:

 

Напълно съм съгласен. Хубаво е спорещите да имат предвид, че съм фен на транзисторните усилватели, поради ред причини, а и се занимавам от доста време с прототипи на лампови симулатори от всякакъв тип. От тази гледна точка, не можете да ме обвинявате, че прехвалвам лампите. Напротив - това са моите впечатления от много, много сравняване. Малко са транзисторните схеми, които достатъчно убедително имитират лампов предусилвател(на усилено в репетиционна). При крайните стъпала, постигането на целта е още по-трудно. Това е и причината повечето хибридни усилватели да са с лампово крайно стъпало.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

--Никаква връзка няма с динамичния диапазон стойността на потенциометъра! Да, за правилната работа на електромагнитните преобразуватели (които се наричат адаптери по народному) е желателно да са високоомни, за да се получи максимално изходно ниво и широка честотна лента. Но не бива да се бърка динамика с ниво или честотна лента.

 

Добре, пусни китара (с пасивен адаптер, или преобразувател, както искаш) през дисторшън, набримчен прилично, и с намаляне само от китара с линеен потенциометър с малка стойност (под 250kOма) опитай да изкараш чист звук за свирене с акорди да видим от колко опита ще го нацелиш, виж в кой край ще си го извъртял и дали ще имаш достатъчно градуси да го извъртиш до желания резултат.

 

--Като как така линеен потенциометър ще има по-плавно регулиране, когато е несъвместим с логаритмичната характеристика на ухото на човек?

 

Това, за което говоря, няма никаква връзка с характеристиката на ухото, а с желанието ти да си намериш желания звук и с начина, по който да стигнеш най-лесно до него. В случая "плавно" значи "равномерно" и то в целия диапазон на въртене. Логаритмичната функция се отнася само за начина по който е разпределен резистивния слой по потенциометъра и нищо друго.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, пусни китара (с пасивен адаптер, или преобразувател, както искаш) през дисторшън, набримчен прилично, и с намаляне само от китара с линеен потенциометър с малка стойност (под 250kOма) опитай да изкараш чист звук за свирене с акорди да видим от колко опита ще го нацелиш, виж в кой край ще си го извъртял и дали ще имаш достатъчно градуси да го извъртиш до желания резултат.

 

Ако стойността на потенциометъра е в допустими граници, макар и с внимателно въртене, ще се получи. По-трудно ще е без досторшън, тъй като дисторшъна има компресиращо действие.

 

 

Това, за което говоря, няма никаква връзка с характеристиката на ухото, а с желанието ти да си намериш желания звук и с начина, по който да стигнеш най-лесно до него. В случая "плавно" значи "равномерно" и то в целия диапазон на въртене. Логаритмичната функция се отнася само за начина по който е разпределен резистивния слой по потенциометъра и нищо друго.

 

Така е, но никой потенциометър не е еднакво плавен на чисто и с драйв, поради гореспоменатата от мен причина.

Това, което валяка имаше предвид, задавайки тези въпроси(мисля), че беше свързано с използването на много псевдотехнически език(нещо се казва уж технически, ама в крайна сметка съвсем не конкретно, някой нещо имал предвид, ама кой как ще го разбере, не е от значение). Ако съм схванал правилно мнението му, мисля, че е прав. Нека когато говорим разговорно, да не говорим технически и обратното.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее ,най-сетне да се появи един привърженик на транзистора и симулациите.

Да дадем път на новото ,а пък старото нека не го забравяме!!!! :)

Редактирано от jorog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже и моя валум пот ме дразни, заслужава ли си 20 кинта или и този за 7.5 ще свърши работа.

 

Който и да е от двата ще ти свърши работа.По-скъпите пише че издържали до 30 години

,но то за тридесет години я камилата ,я камиларя. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, може да се окаже, че и двата нямат добра логаритмична крива. Пробвай първо с този от 7,50.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Сигурно някой-някъде е говорил по моя въпрос ,ама не съм го видял. Та питам направо:

Адаптерите са ми сингли, волума 250К.

Какъв кондензатор да сложа,та да се получи оня номер с високите и басите.

И дали не е по добре да сложа 500К пот.

Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Аз пък имам един хъмбъкер отзад и питам какъв кондензатор ориентировъчно да сложа за да е "по-метълско"? :music336:

Тоест как влияе капацитета на звученето на адаптера?

А ще загубя ли нещо ако въобще и махна ТОН-потенциометъра и направо пращам сигнала към изхода?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от много неща.Не е еднозначно.

Например за по-метълски звук мисля че

е добре кондензатора да е от 100nF нагоре

до към 1mF.Зависи и какви са адаптерите

(сингъли или хъмбъкъри),каква мощност имат

,дали повдигат повече високите или ниските

честоти,каква е китарата и дали акцентира

ниските или високите регистри.

Ако се премахне тон пота се елиминира

деиствието му и това може да е добро или

лошо в зависимост от гореспоменатите

характеристики.Ако си със сингъл койл адаптери

и премахнеш тон пота ще се получи(в общия случай)

сигнал със повече високи ,но и ще звучи слабовато

и гъгниво.Обратно при мътни и мощни хъмбъкъри

се получава по-добър баланс м/у ниски и високи.

И потовете имат някаква роля за акцентиране на

определени честоти.Като цяло мисля ,че е добре

китарата да има тон пот защото това води до

по-балансиран звук и е от помощ при свиренето на

разнообразна музика ,а не само за метъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 7 months later...

А можете ли да ми кажете как по принцип се сваля горната 4аст на потенциометъра, защото моят се опитваж да ги издурпам но не става, а пък ме е страх да друпна прекалено силно защото не знам какво може да стане с моята ако може така да се нарече китара. :Д Странното беше, че след като я купих не можах да я намеря никаде по магазините :) марката е Maxtone EG-1280

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да използвам темата да питам един глупав въпрос. попаднах на една класическа двуканална меса дуал ректо (черна решетка. красота) на която очевидно са сменяни потенциометрите. не е ясно дали само капачките или целите такива. всички друго изглежда абсолютно автентично. та въпроса ми е дали ако наистина са сменяни самите потенциометри би имало проблем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Едно питане има приятели ако можете помагайте ....  Както се казва тунинговам ел.китарата на сина ... боядисах тялото,грифа е лакиран и така нататък ... но иска да му сменя потенциометрите   и незнам какви за сложа т.с. колко  да пише на тях даните ...   тези дето са на нея са 10М ,но на  ел.м-на  нямат такива и казаха че е много голям. Не знам какви да му сложа.Ел.китарата е бг стара ... с три адапрота и два потенциометъра и едно  за позицийте  нещо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.