Jump to content
Българският форум за музиканти

Потенциометри


Fallenblood

Recommended Posts

Тая тема не съм я виждал, и никога не съм предполагал, че потенциометрите имат ЧАК такова влияние, върху звука. Хм. Трябва да разуча въпроса. :bravo:

Иначе и мойте кабели прихващаха сигнали от извънземните преди. Добре, че ги смених с някакви, малко по - читави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...

За да не отварям тема пиша тук...

 

Имам хъмбъкъри и искам да сменя тон и волюм потенциометрите 500к (лес пол сързване с 4бр потенциометри)

Искам да знам кои потенциометри са логаритмични и кои са линейни и съответно кои от тях се използват за тон и кои за волюм, и кои се означават с "А500к" и "В500к"? Как да ги разпозная?

 

Доколкото рових из нета видях че:

А (audio) е логаритмичен => тон

B е линеен - => волюм

Правилно ли е?

 

Проблем ли е да се ползват само линейни (В) или само логаритмични (А) са волюм и тон?

 

Значи ако имам 4бр "А" или 4бр "В" дали е проблем да ги вържа тях на волюм и тон, понеже нямам други? Ще влияе ли това по някакъв начин на звука?

 

Има и някакво означение 'ALPHA' на потенциометрите? Какво означава?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Слагат се предимно логаритмични потенциометри.

Бележат с А (да, идва от аудио).

 

п.с. - има начини да се "накара" линеен потенциометър да работи, почти като логаритмичен, за обратното не знам.

 

:icon_shithappens:

 

По принцип грешно е схващането, че потенциометрите усилват сигнала.Напротив те го режат.Не случайно тяхна функция е съпротивлението, а стойностите им се дават в омове.

Редактирано от Slacoth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип грешно е схващането, че потенциометрите усилват сигнала.Напротив те го режат.Не случайно тяхна функция е съпротивлението, а стойностите им се дават в омове.

 

Че кой го схваща така? :)

 

Между другото потенциометрите, които идват в пакет с EMG адаптери са хубави...или поне на мен ми правят хубаво впечатление :dance: И май са точно логаритмични.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, ама са 25/50К.

По принцип А са логаритмични.

Волюма трябва да е логаритмичен.

На някои места слагат лог. на тона, на други - линейни.

 

Има китарни 250/500К лог. потенциометри за 6лв. парчето. Ако те интересува къде - на Л.С.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и все пак какъв потенциометър е правилно да се сложи на волюм и какъв на тон?

...ако на наякой места се слагат различен тип за тон, значи излиза че е без значение какъв пот ще се сложи -логаритмичен или линнен ...каква точно е разликата межди двата вида потенциометри...?

Волюма май трябва да е 'В500к" т.е. линеен, а тона "А500к" т.е. логаритмичен...поне така си мисля...

Редактирано от Packo Packomirov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали ти обясних горе?

Волюма е логаритмичен.

Toна по-често е линеен на повечето китари, но съм виждал да се ползват и логаритмични.

Ако сложиш линеен пот на волюма, пота ще действа почти като ключ.

А според теб защо на логаритмичните потенциометри пише А(Аудио)??

Защото имат логаритмична крива на промяна на съпротивлението, която ухото възприема като плавно линейно изменение на силата... та затова... за волюм - логартитмични.

 

http://www.stewmac.com/freeinfo/Electronic...0/i-4000_3.html

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и все пак какъв потенциометър е правилно да се сложи на волюм и какъв на тон?

...ако на наякой места се слагат различен тип за тон, значи излиза че е без значение какъв пот ще се сложи -логаритмичен или линнен ...каква точно е разликата межди двата вида потенциометри...?

Волюма май трябва да е 'В500к" т.е. линеен, а тона "А500к" т.е. логаритмичен...поне така си мисля...

 

Разликата е в това в как усилват/намаляват. Линейния усилва пропорционално...в смисъл като е в средно положение би трябвало и звука да е на около 50%. При логаритмичните е по-различно, но не мога да кажа как.

Между другото съм чел, че повечето уж логариритмични потенциометри са си линейни, но просто с две "зони" на различно съпротивление.

 

Ако сложиш линеен пот на волюма, пота ще действа почти като ключ.

 

Това не става ли само когато е с неправилно подбрано съпротивление? Въобще не е тва идеята на потенциометъра, което ме навежда на мисълта, че при такова положение не самото утройство, а неправилното му приложение е проблема.

Редактирано от Yves
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линейния усилва пропорционално...в смисъл като е в средно положение би трябвало и звука да е на около 50%...

Между другото съм чел, че повечето уж логариритмични потенциометри са си линейни, но просто с две "зони" на различно съпротивление.

 

Не е така, напрежението ще е наполовина, когато линейният пот е в средно положение, което за съжаление съвсем не отговаря на слуховото възприятие за "два пъти по-тихо". Именно затова линейните са неподходящи за волюм.

Ухото чува силата по логаритмичен закон. Сиреч, при тихи нива се чуват сравнително малки разлики, а при силни - доста голяма разлика в интензитета на звуковото поле е необходима, за да се чуе малка разлика в силата.

Именно затова за волюм се ползват логаритмични потенциометри.

 

Ако сложиш линеен пот на волюма, пота ще действа почти като ключ.

Това не става ли само когато е с неправилно подбрано съпротивление?

 

Не, не става само тогава. Просто когато мениш усилването(в случая затихването) по напрежение линейно(например, с линеен потенциометър), ухото не чува тази промяна като равномерно усилване(отслабване). В една част от характеристиката, ухото почти няма да чува разлика, и точно на определено място, малко завъртане на потенциометъра ще отговаря на голяма възприета разлика в гръмкостта - линейният пот ще работи рязко и неговите линейни промени ще се възприемат като логаритмична промяна на силата. За да се въприеме линейна промяна на силата на звука, трябва напрежението да се изменя по логаритмичен закон. Затова за волюм трявба логаритмичен пот.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно нещата на теория не са като на практика :punk_guitar:

 

Колко сме блажени тия дето само или свирим (100%) или не свирим (0%) :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напротив - за тези неща теорията е снета от практиката :punk_guitar:.

Наистина - ако волюм пота няма да се ползва само за включ-изключ, задължително трябва да е логаритмичен.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, като съм с два пуш пул-а,от които единя е волюм,а другият - тон,какви потенциометри да си взема,но го обяснете,като за пълен лаик и какво трябва да пише на тях на английски или поне какво обозначение трябва да имат и двата такива?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ako си с 500К:

волюм: А500К, рядко 500КА

тон: B500К, рядко 500КB, може да ползваш и А500К, разликата в плавността там няма да е чак толкова фрапираща

 

Ако си с 250К:

волюм: А250К, рядко 250КА

тон: B250К, рядко 250КB, може да ползваш и А250К, разликата в плавността там няма да е чак толкова фрапираща

 

естествено, щом са пуш-пул, трябва да вземеш пуш-пул.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.