Jump to content
Българският форум за музиканти

Les Paul Custom Project


Recommended Posts

също забравих да спомена че съм виждал нитроцелулозен грунд - преполагам има и такъв за полиуретанов лак

а колкото до боите чувал съм че фендер са правили цвета под нитро лака с автомобилна боя (естествено акрилна) но само една ръка за цвят - не знам правилно ли е - нека тези които правят китари да кажат :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 177
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@vlex, байндингите така или иначе винаги се стържат след лакирането и/или боядисването на китарата.

Върху тях няма лак.

За предпазване от лака по време на лакирането се ползва хартиена лента - точно както го е описал Диката, в чиито постове няма нужда да се съмняваш.

 

Аз в момента слагам PVC байндинг на единия Роудс и се очертава или велик резултат или велико осиране.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@the_gorer, и дума не става да се съмнявам в опита или мнението на Диката. Въпросът е, че поне според мен с гумирана лента става по-есно покриването на извити байндинги, но вече това си е въпрос на вкус, опит, качество на хартиената лента (ако е по-суха не виждам как ще се огъне като хората) и т.н.

 

Колкото до това с байндинга честно казано ме изненадвате, че няма лак върху байндинга - айде боя, ок, ама лак? :)

 

@ultramega, предложих ти да търсиш автобояджийница главно заради възможността да ти смесят точно такъв цвят боя, какъвто искаш. Дали е правилно да се използва авто-емайл лак нямам идея. Аз лично досега съм боядисвал предимно с акрилни бои, но го правя главно заради ниските цени и достъпността им. Не казвам, че е правилно, но пък и не претендирам да стават някакви там божественярски произведения на лютиерското изкуство :)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aз напръсках с авто-емайл лак първата ми пълдинка. Седеше като кадилак. Не смятам че звука нещо и се е ебнал. То и без т'ва нямаше кой знае колко.

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

vlex,сьвсем приятелски ще ти кажа за нещата в които се сьмняваш

1.тая рецепта с туткал за запьлване е доста стара и си е гот,само че за нашия случаи е напьлно неприложима.питаи пьрво кои за какво я ползва,за кои дьрвесни видове става и т.н. как ще запьлниш с нея едри пори в светло дьрво ,примерно,така че да не изглежда изцапано?...и много такива неща като как ,като напьлниш регала сьс туткал,ще вкараш цвета.....и знаеш ли че вьрху лепило лака не хваща много добре....

2.сьнбьрст не се прави така както си писал.ама изобщо даже.не се ползват шаблони а се прьска директно.за това се иска малко ,не много опит,обаче.има много филмчета са бьрст и като се учих навремето , не видях шаблони и не ги ползвам,има и един пиниз,които не отчиташ -мьглата от прьскането-тя се сьбира то4но на тия подложки които слагаш на шаблона и така се прецаква хорото...а и се прави като е окачена ,а не легнала китарата.

3.канта се облепя без проблем с хартиеното тиксо.огьва се без дерт,ама просто трябва да се пробва.то не реагира с лака и се отделя лесно.тия гумени ленти и други не мислиш ли че реагират и като ги махаш какво става....

4.останах с впечатление че като някои не се занимава с ак. инструменти нещо не му е ясно ли?.....занимавам се,и какво-да не би от акустичните да се научих как се прави сьнбьрст....

та приятелски ти ги казвам тия неща,за да ти е по-лесно.не споря с теб.

 

и аз сьм виждал фендераци,дето имат акрилна рька за цвят.това ок.аз визирах,4е е кофти да се прьска акрил за дебело основно покритие.то просто не става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@vlex, идеята на хартиената лента, освен всички други нейни предимства, е, че може лесно да се изреже с ножче точно по контура на байндинга и по този начин облепянето да стане Перфектно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес подготвих и залепих чамови подложки за рамките на адаптерите, както ми подсказа Евтим. Размери вземах от ДеАрмънд-а и за двете дупки, като се надявам другия адаптер, който ще купя да пасне. почти съм сигурен в това обаче , защото ушите през които минават винтовете на ДеАрмънд-а са доста големи, според мен над стандартното , така че преполагам че няма да имам проблеми. Ако залепнат здраво, няма да има никакъв проблем да се завият винтчетата.

 

4479_338.JPG

4480_362.JPG

 

Ей тука малко да ви развеселя с импровизираните стеги които се наложи да ползвам :D

4488_681.JPG

 

Другото което свърших е че почистих леглото за грифа. Имаше две по сериозни вдлъбнатини. На снимката се виждат в синьо. Попълних ги с епоксидна смола. Не нанесох нацело както vlex каза и може би съм сбъркал, незнам, но си мисля че после бая зор ще видя с изравняването(изстъргването)

4494_907.JPG

 

И сега малко офтопик. :)

Озвучителната техника в работилницата ми за ремонт на китари е само лампова :metalist:

От тая кутия звучи радио"Варна"(друго не 'Ф'аща) , и трудът ми спори много повече :lol:

 

4503_169.JPG

 

Може би сте забелязали каква сложна ситема подпира един от огромните бутони на радиота ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И така оставих нещата да съхнат и да помислят дали ще стават добре ;)

 

Справих се по бързо отколкото очаквах.

Така остана време за експерименти . Понеже бях купил прозрачния акрилен лак, който стана ясно, няма да ми трябва, отидох и помолих да ми го сменят с цвят. Взеха че се навиха. Реших да си направя една проба , защото все още се мисля че нямам опитната ръка да направя читав sunburst.

 

За целта си направих Лес Пол макет от ПДЧ :metalist:

Умишлено се опитах да избера цвят подобен на този който ми се получи на китарата, е не е същия, но този експеримент е по скоро идиотски така че....

4510_663.JPG

Макар Диката да отрече този метод като добър аз си Направих шаблон(експериментирам на тоя етап)

4511_062.JPG

И пръснах със спрея. Естествено ако го правя наистина ще е с пистолет :D

4512_083.JPG

 

Пробвах различни наклони на пръскане, на двете половини на макета.Мисля че за да стане работата без шаблон се иска повечко опити за да задобрея. Резултата ще покажа по нататък, засега не е за снимка(съхне), но ще подскажа че все повече се отказвам от sunbursta :)

Редактирано от ultramega
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И тази задача направих твърде бързо;)

Отидох до най удобния ми магазин, без изобщо да търся и питах за нещо което може да се ползва за безцветен грунд за дърво. В магазина ме изгледаха ей така :) Казаха че нямат. Предложиха ми БЕЗИР. Прочетох кво пише на етикета и наистина служел за грундиране на дървени повърхности, на цвят е жълтеникаво .

Та въпроса ми е към по запознатите, подходящо ли е това за моите нужди или трябва да търся нещо друго?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз да не се обаждам много , ама шаблона не трябва ли да е по-малък от самата китара , че да стане сънбърста ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи единствено и само от желаната дълбочина на бърста. Иначе Диката е прав, че оригиналните ДжиПсОни ги пръскат окачени с пистолет директно, само дето там пръскат с доста малка дюза - ако пръскаш с широкоразпръсквателна дюза за голяма покривност се съмнявам да стане нещо съществено.

 

Дика, не си ме разбрал, човек. Казах, че просто тоя грунд, който както казах не съм ползвал лично, е тестван и използван длго време то колегата Рудолф => е реална рецепта. Все пак явно не става и добре, че беше ти да ни открехнеш, защото аз например понеже съм чук нямаше да знам и щях да си скапя един от проектите, върху които работя в момента. Един вид "Мерси!" :)

 

Колкото до гумения изолирбанд - ми не, не реагира - изпитано и доказано в личната ми практика. ;)

 

Безирът се използва за грундиране и импрегниране на черчевета примерно, но не съм чувал някой да използва безир за музикални инструменти, което НЕ значи, че не е така :metalist: Все пак аз лично не бих рискувал :D

 

Поздрави,

Влад

 

П.П. http://www.projectguitar.com/tut/burst.htm Ето тук е описан как се прави Лесен бърст. В клипчето с тура през завода на Джибсън е показано как го правят Големите. Само за протокола :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ясно. Безирът не е моя грунд.(Така и подозирах)

 

ей тука :

един пич прави събърст на една китара за по малко от минута . Ако имам 20-тина опита, може би да успея на 1/3 добре колкото него да я направя :) но аз имам само един опит и предвиждам осерация.

 

Ако има такива майстори във Варна , които могат да направят това с моята дъска и четат темата, с удоволствие ще им я дам. Естествено ще си платя услугата, но само да стане като хората.

Не че не бих я дал и на майстори извън Варна, но ми се струва много сложно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей тука малко да ви развеселя с импровизираните стеги които се наложи да ползвам :)

4488_681.JPG

 

Трудно е да ни развеселиш точно с този метод, защото отдавна вече сме минали от там:

http://forum.muzikant.org/index.php?s=&amp...st&p=238940 :headbang:

 

Сънбърст най-лесно ще си направиш на ръка.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм. изпреварил си ме :)

 

 

Сънбърст най-лесно ще си направиш на ръка.

Успех!

 

Какво имаш предвид? Не разбрах, защото те всичките начини обсъдени тук(те са само два де- със и без шаблон) са на ръка. Ако ме светнеш ще съм благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.