Jump to content
Българският форум за музиканти

Les Paul Custom Project


Recommended Posts

Човече, поздравления!

Потапяш се в дълбокото, но кристалносиньо и топло море на домашното дялкане.

 

За китарата - изглежда като истински махагон. Почти съм сигурен, че е махагоновa или поне ot махагонов шперплат. Или най-малкото е с махагонов топ.

Праговете изглеждат жестоко - дебели и високи са, удобни са за свирене и има много хава да се изравнят, в случай че се наложи.

Единствената ми забележка към китарата е, че е болт-он. Лес Пол-овете са сет-нек.

 

Ако си я взел под 80 лева, нямам какво да добавя - жестока талпа е и ти желая много приятни емоции при реставрирането и!

Редактирано от the_gorer
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 177
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Тая талпичка беше предлагана и тук със се куфар преди няколко седмици и аз също й бях хвърлил око, ама здраве да е ;)

 

Сега по проекта ти:

 

Да те успокоя някои от нещата, които показа като дефекти се поправят доста лесно - дори слагане просто на рамки за хъмбъкъри за carved top body би скрило изядените дървении, това там около байндинга на ръба не разбрах от снимката какво точно е и като цяло не изглежда особено скапана китарката. Нещата, които ме притесняват са: белите петна - те са може би от някой преди теб, който е решил да се гаври с нея и в бързината да маха боята с разредител е осрал дървесината отдолу - демек импрегнирал е топа с някакъв разтворител и е поокипазил цвета му. Щом имаш мерак да байцваш винаги може да пробваш с един байц на спиртна основа как би станало на тези метса и чак тогава да боядисваш отгоре. Между другото байндингът ми харесва изключително много. Това, което би ти направило проблем евентуално за байцване е именно кита, който си използвал за заравняване на дефектите по топа.

Другото нещо е нек покета - сглобката нищо чудно да е некадърно направена, но трябва да си нясно, че там НЕ трябва да боядисваш и дори да слагаш кит! По-хубаво излей подложка от епоксидна смола, която да остържеш и да оставиш само акто пълнител на неравностите, отколкото да сложиш кит и да скапеш окончателно състейна. На мен също ми изглежда, че тялото е в основната си част махагон. Друго, което исках да ти кажа е, че очевидно нещо не е станало както трябва и грифът влиза в пикъп покета на нек адаптера - това обикновено не става, просто защото грифовете са по-къси от фингърбордовете, нещо което можеш да направиш и постфактум (демек сега), но само ако имаш мерака и възможността - сега поне според мен би изглеждало по-кофти, отколкото с нормална рамка за адаптер. Иначе има много модели китари с кухини (обикновено точно при китари, които имат стабилен топ фурнир и/или стабилен лист заден фурнир) независимо от формата на тялото.

Аз на твое място бих изрязал парченца дърво (без особено голямо значение от какво точно) и бих ги сложил в ъглите на гнездата за адаптерите - там не играят особена, да не кажа никаква роля за звука на китарата, но ще държат рамките. Все пак за всеки случай можеш да сложиш и махагонови парченца (стига да ти се намира под ръка махагон).

 

Друго не се сещам какво да кажа и май е това.

 

Поздрави за ентусиазма и мерака, с които работиш :recourse:

 

Поздрави,

Влад

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Момчета, може и да разочаровам някои от вас но китарата е от шпертплат в по голямата си част... Махагонов ако има някакво значение:)

Днес имах възможност да поработя още малко по проекта, но напредъка е почти никакъв, дори трябва да поправям нещата които направих днес.

Като начало успех що годе да докарам по хомогенна повърхност на топа, с малко повече шкурене и с цената на няколко сериозни прешкурвания, които се надявах да замажа колкото може с байца, но силно се съмнявах де..:

2209_963.JPG

 

След това много ме сърбяха ръцете да байцвам. Почти бях сигурен че резултата няма да ме задоволи, но мерак, кво да правиш.

почистих повърхноста , и намацах.

Ето и резултата:

2213_053.JPG

Да ви кажа честно хареса ми в този момент.

vlex китосаните повърхности почти не се забелязваха и бяха пренебрежим недостатък за мен.

Прешкурените места също се скриха.

и може би, щях да съм доволен....

2217_095.JPG

Но всдеки който е работил с байц , сигурно знае че като изсъхне цветът се променя и вмоя случай това стана към много по лошо ;)

Така никак, ама никак не ме кефи.

Не съм уцелил нито цвета , нито гъстотата :hysterical:

Може би ми трябва байц череша, но пак незнам дали ще го бива.

Чесно казано незнам какво да правя сега.

Дали да се опитам да свалям байца или направо да си избирам някакъв цвят и да я боядисвам отгоре?

Някой ако се е сблъсквал с подобни дилеми и има решения може да помага.

А и ако има друг начин за сваляне на байца освен шкурене, щото ако зашкуря още може да си остана и без фурнир отгоре

 

2219_122.JPG

 

Днес ми се скапа настроението, проекта ми тръгна направо назад ...:(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен пък така много ми харесва шарката! Ако туриш един готин лак отгоре ще стане бомба според мен... но ти си знаеш де, то там и до вкус :hysterical: Там горе по тялото на ръба май е претърпяла обаче сериозна катастрофа...

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя шарката ми харесва не да не ми харесва.

Цвета който докарах не ми харесва.

Иначе ако я боядисвам в плътен цвят катастрофата, както я наричаш знам как да я оправя.

Откъртвам парченсето, шкуря, лепя го пак и изглаждам със шкурката, но за прозрачен лак не минава тоя номер :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говоря за цвета който се получи, след поизсъхването на байца. 4-тата снимка от последния ми пост. На 2-рата и третата, цветът ми харесва, но той не се запази такъв. А да постигна същия цвят какъвто искам, без пробни парчета от същия материал, ми се вижда луда работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам че периферията на адаптерите ще скрие дефектите. Иначе не знам по къв начин могат да се опраят...

Той единия адаптер, който със сигурност ще ползвам изобщо няма периферия смятам да си я правя от някаква пласмаса или нещо подобно, така че мога и да я увелича малко ако е необходимо. Другия, който смятам да си купя, ще има такава периферия, но може да се наложи да я махна и да направя и за него една та да са еднакви.

Евтиме, ако имаш по добра идея, можеш да я споделиш.

Приемам всякакви смислени съвети. Темата я направих именно за това, ако се сблъскам с някакви проблеми по време на работата да мога да получа евентуално съвети за разрешаването им.

Е ще приема само съветите, които ми се сторят удачни, но ще оценя жеста :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз за катастрофата по-скоро имах предвид практическия смисъл- да не се получи там нещо дрънчащо разлепено сцепено което после да окаже "сигнатурата" си в/у звука...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А мисля че тоя удар е по скоро неприятен за естетичния вид на китарата, отколкото за звука. Възмобно е и да влияе по някакъв начин на звука, но преполагам че ще е пренебрежимо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може да пробваш да залепиш предварително изрязани(за да могат да минат ушите на адаптера) профилчета дърво за стените на дупката точно отдолу, под тънката черупка, която е останала. Залепването може да стане с бърза епоксидна смола, тъй като едва ли ще ти се занимава да подготвяш мястото за лепене с лепило за дърво.

 

Рамки за адаптери се продават, и не за скъпи.

 

Ако не разбираш идеята ми, мога да ти я нарисувам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А защо не я направиш sunburst.Много ще и ходи, а и донякъде че избегнеш, това което не ти харесва в тъмния байц.На фона на притъмняването, може би байца ще изглежда малко по-светъл.Така, надявам се, и ще скриеш малко от китваните части.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако намеря рамки за адаптерите разбира се че ще си купя. Искам да мина с колкото може по малко тарикатлъци и "чалъми" дори да дам някой и друг лев.

Евтиме Ако не те затруднява направи една скица, ще съм ти благодарен , но преди това само да ти кажа че меду двете дупки за адптерите китарата е куха т.е. дупките нямат стени . Та ако идеята ти не става в тоя случай ,да не си губиш времето да рисуваш.

 

SviStyle съгласен съм че на тея китари sunburst много им ходи , обаче ако имаш и идея как се постига с байцове , щото аз нямам :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.