Jump to content
Българският форум за музиканти

Найстройване на интонацията


AXE

Recommended Posts

Тия дни си оправям сетъп-а на китарата. Всичко досега е ОК. Сега обаче имам проблем. Настройвам интонацията на струните и се оказва че на повечето(да не кажа всички), за да я настроя перфектно, трябва да дръпна седълцето по назад отколкото може :think:

Някой има ли идея какво мога да направя по въпроса?

Дълбаенето на китарата и местенето на магаренцето са изключени като вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Я кажи ква ти беше китарата, та да знае никой да не си купува:-))

 

Ами има два подхода за решаване на проблема ти: единия е просто да използваш друг коплект струни (за какви струни става въпрос все пак?), а другия е някак си да компенсираш липсващата/излишната дължина. Второто не е за препоръчване:-)

Какво ти е тремолото?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега-по принцип трябва да мензурата ти да е с точно определена дължина.За да не се чуди някой за какво пак говоря,ще го карам без терминология.Вкратце:XII-то прагче трябва да дели ТОЧНО НА ПОЛОВИНА дължината на струните ти.Затова оттам се извлича флажолет,защото...Абе-я четете "оная" тема,дето се изпонадъвкахте-там съм си писала защо в началото.

 

Та:ако не ти се получава сметката оправяй долния струнник,колкото и да не ти се ще,иначе забрави за флажолети на мястото си и всякакви "екстри" които си имат останалите китари...Мериш от дванайстото прагче до горния струнник,записваш резултата и гледаш да го догодиш същия и от дванайсто до долния струнник.Ако можеш.И ако е от това проблемът...

 

И,като я ремонтнеш-викай да полеем :) (я тебе,я нея)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Какво ти е тремолото?

Плюс препоръките на Snowwhite, това е един изключително добър въпрос, показващ тънко познание върху капризите на изобретението на добрия стар Флойди.

1. Струните задължително трябва да са нови.

2. Tune to pitch.

3. Ако е Флойдоподобно платката на тремолото трябва да е абсолютно паралелна на тялото на китарата. Ако има и корекции за височината на струните (отделно за всяка) тогава може и оттам да е проблема.

4. Потребявай горния съвет (на Snowwhite). Dummy начина е флажолет на 12 прагче, след това "тон" на същото. Височината на двата трябва да е еднаква.

5. Ако нищо от горните не помогне тогава има по-генерален проблем, който трябва да се реши с компетентна намеса (примерно някой тъп кореец е залепил nut-a (или пробил дупките на Флойда) по-напред/назад и умния кореец след него не е видял).

6. Ако искаш перфектна интонация - китара с Buzz Feiten System... иначе не стаа - китарата е такъв тип инструмент просто.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз знам как се прави. Просто излезе така че нямаше накъде повече да дръпна седълцата. Ама пък не си смених струните щото нямах кинти и сигурно е от това (дано :) ). Иначе другите неща съм ги направил точно както тряба.

Мерси за съветите. Като си зема нови струни ще пиша пак :arrow:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4. Потребявай горния съвет (на Snowwhite). Dummy начина е флажолет на 12 прагче, след това "тон" на същото. Височината на двата трябва да е еднаква.

Аз бих казал, че въпросният "dummy" начин си е по-правилният, по-лесният и въобще по-използваният начин :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не само че съм съгласен ами и мисля че другия е dummy :)

Това с меренето никак не ми се нрави, пък и крайната цел е звука, а не някви милиметри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не бе,пич-не е до милиметрите,не съм някое бабе педантично-просто не винаги ухото е най-точния критерий,а това,което ти предлагам е далеч по-лесно,отколкото ти се струва-с конец дори ще се справиш.А и-повярвай,понякога флажолетът на някои китари е "по-навътре" в прагчето,човек си го е открил това и вече там си слага пръста,той си излиза чисто,а не се сеща,че за него си има строго определено място и,че ТОЧНО заради това ОСТАНАЛИТЕ флажолети "бегат",защото те така или иначе при някои прагчета са два броя и ако ти е не на място долния струнник...Просто всичко се измества към главата на китарата и става много кофти.Не знам дали си свирил флажолети на IV-та позиция,ама те са едва откриваеми-ако и не ти е средата на струната точно върху XII-то прагче това си е направо "causa perduta"...

Нищо не ти пречи да "замериш" с конец струната - а и нали - за изкуството го правим!!!Какъв е тоя мързел,а?!? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...не винаги ухото...

Кво ухо - тунер :green:

 

А иначе не се бях замислял че може несъзнателно да измествам флажолета :think: Но дори и да е така е хипер малко :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да бе, и тунера си ползвам :) Ще премеря за всеки случай де, аз си знам, че 3та струна съм я дръпнал малко повече, ама тук направих нещо... абе да не казвам, че Jemer-а ще ме бие :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.