Jump to content
Българският форум за музиканти

Sound Forge


Roland

Recommended Posts

Здравейте,

аз съм Roland /какъвто ми е клавира/и съм "новобранец" в домашния звукозапис,колеги ме посъветваха да не започнам с Cubase Sx/да благодаря на колегите които ми изпратиха линкове/-а като начало би било добре да започна с Sound Forge 6.0, Sonar 1.0. Затова бих искал да ви попитам нещо за програмите Sound Forge 6.0,Sonar 1.0-дали-

1.Това са звукозаписни програми,които могат да ми запишат песен/например/-от муз.пулт-в компютъра-без да правя корекции със самите програми-просто запис с тях-или мога да правя корекции

2.Мога ли с тези програми да обработвам midi-files-транспониране в друга тоналност,промяна на контролите, промяна на програм-чейнджа...

3.Кои са вашите предпочитания-Sound Forge 6.0 или Sonar 1.0

 

Благодаря ви-ще се съобразя с вашето мнение

Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здр,

 

Двата софтуера са доста различни, като предназначение. СаундФордж е по-скоро предвиден за дейности като обработка на аудио файлове.

Докато Сонар е по-скоро насочен към записване и смесване.

 

Аз лично съм доволен от Сонар, като функционалност и удобство на работа. Да, можеш да правиш корекции на записите. Можеш да записваш MIDI, можеш да правиш и изброените от теб корекции в MIDI траковете.

 

Ако има друго, питай?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря synchu,

да разбирам ли,

-че СаундФорджа е по-походящ за правене на аудио-записи-от муз. пулт -към компютъра ,,

докато

-Сонар-1 е за правене на записи и обработка на файлове

 

Понеже в момента се интересувам основно от тези две функиции/да ги кажем/-правене на аудио-записи от муз. пулт -към компютъра ,и бих искал да се науча да обработвам с комютъра миди-файловете /както ги обработвам с секвенстъра/- вероиятно бих могъл със сонара да го правя-ще трябва да се образовам с "Хелп"-па на програмата-така ли ще ме посъветвате.

Благодаря -поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

обратно - Сонара е по-подходящ за правене на записи, също върши работа при обработка на МИДИ, миксиране , а СаундФордж за последваща обработка на аудио файловете. Под обработка имам предвид мастеринг на крайния продукт например (и не само).

 

За да реферирам към първия пост - дали ще е Сонар или Кюбейз е въпрос на вкус откъм начин на работа. Пробвай и двете и реши.

 

А за начало е най-добре - http://www.homerecording.org/, вместо хелпа на продукта и книжката Sonar Power - там има доста полезни съвети как да започнеш. Прегледай също така форумите - Линкове и Koe kak се прави? там има доста полезни съвети по въпросите за звукозапис.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

hello.gif ОК-ще започна да разучавам Сонара-понеже го имам вече в компютъра-искам да си запиша песни- да си направя рекламни материали-за търсене на работа и се надявам да се справя със Сонар-1.

Аз може би имах погрешна информация-че с СаундФорджа мога да го използвам като дек-записваща програма.Благодаря ви много

С риск да стана досаден-пак ще се допитам до Вас за някои подробности/вероятно/

Поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Искам да попитам synchu,

при Сонар 1 се получи така,че -за да "звукне" един файл-трябва да има прикачен синтезатор към компютъра- програмата е така направена,че не иска да "чета" звуковите карти на комютъра а иска прикачен синтезтор-това нормално ли е ?

Поздрав

Роланд

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Sorry за късния отговор. Не би следвало да се получава така. Зависи какво искаш да направиш?

Ако искаш да плейнеш МИДИ трак тогава трябва на самия миди трак да има избрана банка, с която да се плейва. Другия вариант е да използваш DXi (VST) инструмент, който да плейва трака. Това е съвсем вкратце. Попрегледай ръководството по подробно и форумите za Sonar на cakewalk.com има много полезна информация.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 months later...

С бандата ми записахме в студиото на Максим Горанов (от Диана Експрес) и там обработват много яко Sound Forge ама няква новичка версия (у на с имам една стара версия която ми върши все още работа) иначе кво мислите за програмката? А вокалите използват Melody или нещо такова. Абе там са професионалисти.....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последната версия на SoundForge е 8.

Има някои значителни подобрения от предните версии - например не ти се налага да ползваш VST > DX конвертери, защото вече поддържа VST.

 

PS:

Изненадва ме фактът, че SoundForge се ползва в професионално студио, защото обикновено великите професионалисти не ползват Форджа, наричат го "играчка" и прочее.

За домашни нужди никак не е лоша програмката - все пак тя е нещо като стандарт в областта си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз съм фен на Форджа, сеа разглеждам новата.

Абе ако знаеш как и със Пейнт-а на Уиндовса можеш да нарисуваш мона Лиза така че кой колкото учил.Аз лично не виждам кво и е примитивното на програмата.Някак си изглежда обикновенна и проста , но всъшност е много мощна , стига да знаеш кво и как да бутнеш.Кул Едит-а(вече Аудио Едишън) също.

Абе да не ми се смейте ама и със Аудио едитор-а на Неро Бърнинг Ром може да се правят много неща :blink::headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе някой подкарвал ли е запис на Forge 8 с КX ASIO? На мене в другите програми ми бачка без ядове, ама във Forge-а дава грешка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте, опитвам се от лош запис на говор - запис със смущения, да изкарам само гласа, и чрез Soun Forge усилвам само честотите от 200 Hz до 5000 Hz, но не се получава идеално, казаха ми не да услилвам 200 - 5000 Hz, а да намаля от 20 - 350 Hz и от 4000 - 20000 Hz. Има ли някакъв ефектитен метод с корекции и филтри да се изчисти запис на говор от смущения?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с усилването/намалянето на честотите можеш да го направиш с всеки екуалайзер...но няма универсално правило, всеки случай на поправка на развалено аудио е строго индивидуален и зависи от много фактори - качество на записа, тип на смущението, фонов шум и др., така че докато не се добие слухова представа от конкретния пример всичко останало са празни приказки. Щом работиш със SF, опитай се да намериш изолиран пасаж на смущенията, направи им профил и го наложи върху цялото аудио.....поне това в повечето случаи върши работа...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Здравейте.Някой случайно да знае какви са настройките на Sound Forge 8 за да записва едно временно Audioto от компютъра и микрофона.В случая ми се иска да пусна барабани от Fruitiloops които да се записват на Sound forge-a и едновременно с това да си свиря китарата и да се записват двете на Sound forge-а.

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.