Jump to content
Българският форум за музиканти

Съвършенното смесване


Recommended Posts

ами много се е изписало по темата - гледам ;)

ама накрая взех да се замислям много и загубих смисъла :cheers::blink:

Та,струва ми се,натежа мнение в тази тема ,че Продукта е Насочен Само и Изцяло към Радио Излъчване и че Мастеринга трябва да се съобрази със Често Старите и Некачествено обурудвани Радио Станции :beer:

Аз не разбирам, много де, и съм без Специалното за темата Образование,но Мисля че Audio CD (некви червени Книжки :beer: ),Плочите,Касетките и Радиостанциите са различни цели и се питам - тези различни цели с Един Мастер ли трябва да се целят :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За озвучаване и записване на KICKDRUM от опит ли говорите или сте ги чели тези неща от списанията. Какви микрофони сте използвали, каква е била веригата от микрофона до ADC-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Добре изключвам 3Д ефф и го включвам към усилвателя. Да приемем че входа на усилвтеля може да приеме безкраино голямо напрежение, така че усилвателя да не внесе никакво изкривяване.Така или иначе на изхода на звуковата карта при определен код ще се получи изкривяване (код отговарящ на 10 волта не може да доведе до 10 волта на изхода защото той дава максимум 3 ). Значи трябва да има някакъв цифров код който да отговаря на максималният неизкривен аналогов сигнал подържан от конкретната карта. Вапросът ми е как да сам сигурен че цифровия ВУ метър няма да ме излъже по отношение на аудио картата ми. Нека не звучи като заяждане , но не искам безмозучна рецепта а принцип. В този смисъл вапросът ми за абсолютната 0 (за всяка карта различна) е резонен...

http://rastix.no-ip.org/vlado/

Както каза Bobalan,0 db(не FS)) са прага на чуваемост,и са равни на 0,980(приблизително),или приблизително равни на 1 волт.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

вземете се разберете накрая :blink:

 

аз ли съм единственич човек който гледа децибелите само за да види дали нещо не клипва и работи единствено с вкуса и слуха си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като няма какво да се каже, по-добре да се замълчи пък викам аз.

 

Или четем и пишем в допълнение, в противоречие или в посока неразгледан аспект на каквото е написано до момента, или не четем и не пишем.

 

"...гледа децибелите само за да види дали нещо не клипва и работи единствено с вкуса и слуха си" - двете твърдения в това изречение си противоречат. Клипването също се чува.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В допълнение към твоя пост:

 

"или правим коментари на база на не съвсем доразбрани постове, мислейки се за велики"

 

Не искам да се заяждам, така че не ме предизвиквай. :blink: На 90% от дисковете ми има по 1500 клипвания според инспектор хл, исакш да ми кажеш че във всяка комерсиално издадена, записана и т.н. песен ти чуваш тия 1500 клипвания? Айде бе... Ти си напрао за гинес... чудя се какво изобщо правиш сред нас, простосмъртните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами напиши го и за нас не толкова умните да го разберем, а?

 

Не мисля, че някой се смята за велик, най-малкото пък аз. Точно обратното.

Още по-малко пък се заяждам просто изказвам (изписвам) впечатление. Докато твоето си е чисто заяждане.

Поне 14541 пъти е споменато в този форум, че най-вече се слуша, а не се гледа.

 

Плюс това никой не пише дали гледа или не гледа dB, пише какво се разбира под dB.

 

пс. Настрой си инспектора/аудио софтуера / аудиокартата или и трите. Бтв. точния метеринг е скъпо удоволствие.

 

Disclaimer - написаното тук е лично, собственоръчно написано мнение, нямащо за цел да обиди, засегне, накара да се чуства тъпо, който и да е и по какъвто и да е начин. Самото мнение може да няма нищо общо с реалноста, живота, Вселената и всичко останало. Самият живот, Вселената и всичко останало също може да нямат общо с написаното.

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И все пак не е ли малко тъпо да се задават такива гайдлайнс за смесване - баса еди колко си децибела, китарите еди колко си, или поне да се пояснява за кой стил музика става въпрос, защото примерно на корн баса им е 80% от звука в почти целия спектър... а корн са успяла група, имат доста златни албуми

 

Аз нормално приемам съвети и критика от хора които са по-вещи, но нещо трябва да седи зад тая вещина, и специално тук съм го казвал вече на поне 2 човека на лс, но ще го кажа и тук ,ако имате на стената платинени албуми, които сте смесвали, продуцирали и т.н. тогава имате основание да сте велики, но скъпата техника не прави хората богове...

 

Хубаво е че се дава акъл, но според мен е объркващо, ама абсолютно във всяко отнощение, аз примерно слагам на кик дръма +6 дб на 10кхз, - 12 дб на 2 кхз и двата с доста широко Q, а за честотите от 18 до 1000 Хз ползвам 50 лентов графичен екв, с което доста се отдалечавам от "съвършенното смесване", обаче ако спазя всичките неща които се изговориха в тая тема микса ми ще е пълна скръб...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Затва написах, че не четеш :cheers:

 

Ето какво пише в края на първия пост на тази тема (а и думи в същия дух са по всички мнения, които касаят смесване тук):

 

"И накрая ще повторя още веднъж.

Тези редове не са правила, а отправна точка за смесвания на стандартни поп песни или балади. Подхождайте към вашата работа творчески, но и се съобразявайте с тях, до колкото това е възможно.

Приятно смесване!"

 

Аз не твърдя, че изкарвам добър звук. Споделям мнения по-разни въпроси, по които имам да кажа нещо и смятам, че мога да помогна. Ако не стане или не върши работа - здраве.

Та така. Айде успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...
Ами...какво да ви кажа...всяка радиостанция или така наречените "Broаdcast" фирми притежават разните там "Optimod"-ове от порядъка на 10-на 15 000$ с една единствена цел да..."напомпят" излъчванията си за да се разпространяват по надалеч...но това не зависи от тях,а от районните "антенки" във всеки град(а те в по-големия си процент са все още от първите строени във всяка поща със немски части на "Siemens" 1939 година) и не биха могли да "поемат" това дигитално "напомпване"....И изкривяванията си идват сами по себе си на мястото-става на въпрос за излъчванията по радиа и телевизии.Не дай-си боже материала както каза "bobalan" да е -10dB или повече-"Optimod"-овете направо го сдъвкват(отделен е въпроса кой и как ги е настроил...както писах по-горе "разбирачи" в БГ с количката да ги разкарваш)!Те (-"Optimod"-овите устройства) са мултибандови...всеки определен регистър е с компресор и лимитер,но е важно точно къде са разделени регистрите-например(Low-100Hz / Low Midle-400Hz / Midle-2kHz/ High-6kHz)ако обаче не са правилно раделени то се случват и моменти на овър-компресии/лимитинг и нормализиране на отделни честотни линии!Или звучи обасен записа или среден или "цъцри" от някакви си високи мидъли!Та затова мастеринга на всяко парче си е много важно нещо още преди да е "попаднало" под ударите на "Optimod"-а!А преставете си че някои радиостанции нямат възможноста да си позволят така скъп "Optimod"...а си купуват някой "Behringer" processor...е там вече става страшно!Вярно,че повечето съвременна музика е прекривена още на мастеринга и много от самите музиканти и инженери напоследък все повече пишат против Pro-Tools-а(който между другото бе създаден за Dolby лабораториите и смесването на филмови продукции,но го измениха и за Recording компаниите)....засега толкова,че тръгвам...4 дни празници....е ще влизам от време на време!Поздрави!

Това е любопитна теза.

Да смятаме ли, че дори сравнително добрият микс и мастеринг могат да звучат ужасно по нашенските радиостанциЙ, които едва ли са закупували техника за над 10 бинки в евро, та да броадкастват качествено?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От малкото радио, което съм слушал мога да ти кажа, че почти всичко звучи зле по повечето радиостанции, специално по Z-rock все едно беше праснат типичния "rock" preset с екю графика изглеждаща като "М".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.