Jump to content
Българският форум за музиканти

"Нечисти" вокали


AXE

Recommended Posts

Ами... аз наистина не разбрах защо е 50 херца? Иначе за другите неща звучите прави B)

Заради тока,бе брато!

Ние сме на 50 Hz Американците на 60 Hz.

Когато имаш обръщане на полярността - така наречения променлив ток и изправителя не е стабилизиран а импулсен имаш 50 ^ полу вълни в секунда. Най-просто казано дросела се включва 50 пъти и 50 пъти се изключва. По-стари дросели (бобини) с разсъхнали се и разлепени ламели вибрират и издават звук 50 херца.

Капичи? B)

Това е доста по-сложно, но обяснението ми за сега стига!

B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Капичи?

 

Ми май да :))))))))))))))))

 

Само дето... винаги съм си мнислил, че това е форум за музиканти, а не за радиотехници :D))))) хаха :D

 

Обаче вече ви разбрах добре :D

 

А можете ли да ми дадете определение на: Резонира (резонанс). :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Капичи?

 

Ми май да :))))))))))))))))

 

Само дето... винаги съм си мнислил, че това е форум за музиканти, а не за радиотехници :D))))) хаха :D

 

Обаче вече ви разбрах добре :D

 

А можете ли да ми дадете определение на: Резонира (резонанс). :D

Този термин е свързан също с обертоновия ред. Давам пример с До от субконтра октава. Ето 4,5 обертона (хармоници) от обертоновия ред на C0

 

C0, C1, G1, C2, E2, G2 ... колкото по-нагоре отиваме, толкова по-тихо се чува съответния обертон.

Сега си представете пиано. Всеки тон има по една струна, средния регистър по две и най горе по три. Има модели даже и по четри, но това няма в случая значение. За всеки тон има по чукче за извличане на тона, като се привеждат струните в трептение посредством удар и заглушител - демпфер, който заглушава звука. Когато натиснем десния педал на пианото, всички демпфери се вдигат и получаваме по-дълбок и по-силен, както и по-дълъг звук. Ето това е ефекта на резонанса. Ние сме задействали тона C0. Той за звучава. Освен него зазвучава и струната(те) на C1 - първи обертон. Те се самовъзбуждат от създадените звукови вълни. Но имаме G1 - втори обертон. То задейства съответно и струните на G1, които също изпадат в резонанс и зазвучават, естествено с по-малка сила. И така нагоре. Но не това е всичко.

Обертона G1, отсвоя страна възбужда половината на G0, която верижно задейства и другата половина и така или иначе зазвучава и цялата струна и ето Ви G0. Така става и с E2-E1. И в един момент имаме C0, E0, G0, C1, E1, G1, E2, G2 и това само с натискането на десния педал и тона C0. Всички тезе тонове не звучат с еднаква сила и не казвам че всички могат да се чуят.

Това е резонанса в пианото, но това се получава защото всички струни са настроени идеално.

В случая с лампата това не може да се получи, защото корпуса на лампат не такъв идеален звуков резонатор. Там зазвучава тон, вълната на който изпадне в синхрон с някоя от стените например.

Ето това е . Надявам се че съм бил ясен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А можете ли да ми дадете определение на: Резонира (резонанс). :)

Резонанс - при наслагване на две вълни с еднаква честота, амплитудата на трептене се увеличава многократно. Ама много! :D

 

И трябва да се има предвид, че ВСИЧКО (поне при стайна температура :D )трепти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

... Резонанс - при наслагване на две вълни с еднаква честота, амплитудата на трептене се увеличава многократно. Ама много! :rolleyes:

 

И трябва да се има предвид, че ВСИЧКО (поне при стайна температура :D )трепти.

Не съм разбрал, че искаш определение! Ето:

Рязко нарастване на амлитудата на трептенията на трептяща система, когато честотата на периодично външно въздействие върху системата стане равна на някоя от собствените и честоти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, пич! Обясни го идеално! Схванах за кво става дума общо взето... :rolleyes: Благодаря за търпението и желанието за обясняване!

:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

резонанс:

1.Способност на едно тяло да трепти и да звучи под влияние на друго тяло.

2.Способност да се усилват звуковите вълни, като се отразяват по определен начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като сте подхванали темата да ви кажа при мен каква шантава работа се получава. Печката ми тип калорифер бръмчи в си, а хладилника ми - в ми Б и се получава някакво бръмчене на терца. Много шантаво едно такова:)

 

(Да взема да го запиша ли...)

Редактирано от Jareth
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.