Jump to content
Българският форум за музиканти

Recommended Posts

Здравейте!

Едно приятелче, ме попита нещо свързано с омовете, но аз не съм компетентен и за това се допитвам до вашата помощ.

Какво ще се случи ако на 3 омов усиловател се включат 2 колони по 4 ома? Проблем ли е? Може ли да се изгорят колоните?

 

Може ли някой да ми обясни и за лична култура - какво значи 8 ома и 4 ома? И как се reduce-ва силата/нивото на колоните чрез тези омове?

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опасно е да се свързват колони със съпротивление по-ниско от посоченото на усилвателя, понеже ще протекат токове, които могат да повредят усилвателя.

 

Всичко се смята със златния закон на ом: I = U/R, съответно R = U/I, U=IR

I-ток(ампери), U-напрежение(Волтове), R-съпротивление(омове).

Мощността във ватове пък може да се сметне като P=UI, например..

 

Като прост пример - за да има един усилвател мощност 200W при товар/съпротивление(колона) 8 ома,

напрежението между двете "жици" на колоната трябва да е:

 

От формулата за мощността:

P = U.I

 

но понеже:

U = I.R

 

Заместваме за U и получаваме:

P = I.I.R

 

Понеже знаем, че R e 8 Ома, и P е 200W:

200 = I.I.8

 

Делим двете страни на 8:

200/8 = I.I

25 = I.I

 

Получаваме, че при пълна мощност, през товара(колоната), ще тече ток:

I = 5А

 

Понеже от закона на ом:

U = I.R

 

Щом през нашата 8-омова колона тече ток 5A, то напрежението на изводите и е:

U = 5.8 = 40V

 

Сега си представи, например, ако сложим 4-омова колона. Тогава при тези 40V според закона на ом,

от I = U/R, ще имаме I = 40/4 = 10А. 10А ток може и да повреди крайните транзистори на усилвателя(и не само тях).

Затова е важно съпротивлението на колоните да не е по-малко от минималното допустимо за усилвателя.

 

При свързване на повече колони, важат следните правила:

 

Еквивалентното съпротивление се смята:

-при последователно свързване: Re = R1+R2+R3...

 

-при паралелно свързване: 1/Re = 1/R1 + 1/R2 + 1/R3.....

 

При транзисторни усилватели е достатъчно еквивалентното съпротивление Re да бъде по-голямо или равно на минималното допустимо съпротивление, отбелязано на усилвателя.

 

При ламповите апаратури е по-сложно, поради наличието на изходен трансформатор.

 

Формулите горе, по принцип, важат за ефективни стойности на токовете и напреженията.

Трябва да се внимава, тъй като абсолютните пикови стойности са 1.414 пъти по-големи от ефективните, и в никакъв случай абсолютните стойности не трябва да превишават максимално допустимите токове/напрежения на транзисторите.

 

Също така, формулите горе допускат идеалния случай, и не вземат предвид евентуално влияние на индуктивности/капацитети на говорителите/разделителните филтри при свързване на колони в различни конфигурации.

 

Конкретно за двете колкони по 4 ома - ако се свържат паралелно, това ще даде еквивалентно съпротивление 2 ома, което може и да повреди 3-омов усилвател, особено ако се слуша на пълна мощност.

 

При последователно свързване ще се получат 8 ома, което може и да не доведе до желания резултат, при 3-омов усилвател.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, значи ако имаме транзисторен амп с изход за колона 4 ома и колона 8 или 16 ома би трябвало да е ок така ли? И аз си задавам подобни въпроси защото обмислям да си взема 4х12 която да се захранва от кубето ми...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата по-горе добре ти описа сметките. Минималния импеданс който е написан на стъпалото е указан за това, да те предупредят, че ако паднеш под тази стойност е възможно стъпалото да заработи в режим на късо, което не е здравословно за крайните транзистори.

 

Ако не ти се смятат импеданси, просто измерваш активното съпротивление на колоната с мултицет. Обикновено то е по-малко от общия импеданс, който е сума от активно и реактивно съпротивление. При измерване с мултицет реактивното е 0, защото то се влияе от честотата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обикновено то е по-малко от общия импеданс, който е сума от активно и реактивно съпротивление.

И да и не.

Твърдението е вярно само при еднолентови озвучителни тела и при многолентови озвучителни тела с правилно оразмерени филтри.

Не са редки случаите, когато се използват неподходящи филтри, или повредени такива. Тогава в определени зони от честотната импедансна характеристика, импедансът (съпротивлението за по-разбираемо) може да има по-ниски и дори нулеви стойности.

Твърде често, когато прекъсне един високочестотен драйвер, хранен през филтър от трети ред (18dB/oct), се получава реактивен товар (от паралелен клон на трептящ кръг), който няма как да се регистрира с обикновен омметър. А "късото" си го има... Същото е и при средночестотните говорители, захранвани от филтър с паралелни/последователни звена. Даже има подпалени вътрешности на озвучителни тела в такива случаи, като допълнение към изгорелите крайни усилватели.

Мнението ми е малко специализирано, но не бива да се разглежда опростено такъв сериозен въпрос, като правилното съгласуване/натоварване на усилвателите.

Що се отнася до ламповите усилватели, там е още по- важно да се използва озвучително тяло с точния импеданс (съпротивление). В противен случай последствията са сериозни и скъпи.

Във форума има теми по тези въпроси, добре е да се прегледат.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре толкова ли не можете с 2 думи да отговорите на прост език за да ви разберат хора като мен които никва идея си нямат... Благодарско :metalist:

 

 

От това което е писал Евтим разбрах (не знам до колко) че при транзисторни усилватели не е толкова фаталноп.... т.е. какво искам да кажа

4 ома на 100 вата аут от кубето с тава с колона да речем 8 или 16 ома но не и по малко от 4 така ли е или съм в дълбока заблуда ?

Редактирано от AFTER-THE-RAIN
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да при транзисторните усилватели, това обикновено е достатъчно, ако всичко е наред.

При ламповите е важно товарът да не е нито по-голям, нито по-малък, понеже, както Parni_Valjak обясни в една тема, когато във вторичната намотка няма товар(или съпротивлението му е по-голямо от предвиденото), то няма достатъчно загуби(няма достатъчно малък товар на вторичната намотка, който да употреби натрупаната в трансформатора енергия), крайните лампи не виждат достатъчен товар през трансформатора, и голяма част от енергията, която се е индуцирала(а обикновено индуктивността на първичната наморка е голяма)в трансформатора, се връща обратно, и прави пренапрежения на анодите на крайните лампи, което води до сериозни повреди.

При по-малък товар там, пък се случва пак сценарият с късото, обяснен за транзисторните усилватели.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

4 ома на 100 вата аут от кубето с тава с колона да речем 8 или 16 ома но не и по малко от 4 така ли е или съм в дълбока заблуда ?

Добре би било когато не знаеш да се учиш... но това е друг въпрос.

И така :

Транзисторен усилвател даващ 100вата на 4 ома (ако е със стабилно захранване и т.н ... пак ще стане сложно):

 

1. може да работи с колона(идиотско нарицателно за озвучително тяло):

А. 4 ома и ще даде 100вата

Б. 8 ома и ще даде 50вата

В. 16 ома и ще даде 25 вата

 

2. може да работи с повече от една "колона":

А. 2 паралелни, 8 омови, еднакви, ще даде 100вата, на всяка по 50 вата.

Б. 2 паралелни, 16 омови, еднакви, ще даде 50вата, на всяка по 25 вата.

В. 4 паралелни, 16 омови, еднакви, ще даде 100вата, на всяка по 25 вата.

 

3. освен това може да се комбинират и така

А. 2 паралелни, 8 омова и 16 омова, ще даде 75 вата, на 8 омовата 50 вата, на 16 омовата 25вата.

Б. 3 паралелни, 8 омова и 2 по 16 ома, ще даде 100 вата, на 8 омовата 50 вата, на 16 омовите по 25вата.

В. 3 паралелни, по 16 ома, ще даде 75 вата, на всяка по 25вата.

 

На опаковките на лекарствата пише "С лекарско предписание".

За непосочени комбинации, приеми, че пише "Само след консултация със специалист" - преди или след повредата зависи от теб :punk_guitar:

 

Това не важи за ламповите! Поне не изцяло...

 

Сега достатъчно смляно ли е, за да се поеме?

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега Парни валяк, ако разсъждавам като теб бих ти казал:

 

"как разбираш че колоната е 4 ома, ако не е написано,

 

отваряш колоната, виждаш колко ома са говорителите, филтъра от кой ред е, проверяваш за изгорели говорители или елементи и се молиш колоната да е само една, че ако са 8, ще ти трябват 2 дена диагностика"

 

затова казах, че с мултицет се получава бърз и надежден начин за проверка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с мултицет се получава бърз и НЕнадежден начин за проверка

Такова измерване не гарантира вярно ориентиране. Защо, съм обяснил по-горе.

Никой не те кара да си прецизен и точен - можеш да свириш и на половин инструмент, въпрос на избор.

Можеш да работиш и с повредени озвучителни тела, няма проблем.

Моето мнение на специалист съм го изложил достатъчно ясно. Когато аз меря не го правя по твоя начин - при това без да са ми необходими 2 дена... И резултатите са наистина надеждни, често доста разминаващи се дори от рекламираните от търговците и производителите. Това обаче е друга бира...

 

Предполагайки следващия коментар, че не всеки има възможност за такива измервания, да така е. Но като нямаш операционна, хирурзи и логистика, не правиш операции. За това има специалисти. В нормалните страни е така. Затова вечно коментираме като как така, нечий звук е много различен от нашенския.

Ама стига толкова, че оспамих темата на човека.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

А как стоят нещата, когато, в моя случай, при изкарване на звук от кубето от изхода "External speaker out", говорителят на самото кубе продължава да си работи, дори и при включен външен такъв? (за по-конкретно - кубето ми е 60 W с 8 ома говорител)

 

Забравих да кажа - ако откача говорителя на кубето - външният също спира да работи - значи са последнователно свързани?

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Tам е работата, че производителите си го казват - така са го замислили и нарочно е направено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.