Jump to content
Българският форум за музиканти

НБУ китара


Kelly

Recommended Posts

Здравейте!

Предполагам,че има хора,които учат в Нов Български специалност китара и искам да попитам как стоят нещата с кандидатстването там.Базата знам,че е доста добра.За преподавателите също съм чувала добри неща.Просто се чудя заслужава ли си да се учи музика там и търся мнения от хора,които са запознати надълго и нашироко. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Най-добре отиди до НБУ и придобий собствени впечатления.Можеш да се срещнеш и с преподавателите и питаш всичко,от което се интересуваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...и щом някой каже неговото име, той се появява, за да помогне :greenangel:

 

Здрасти!

 

И така. Завърших в НБУ със специалност "Популярни музикални изкуства" с инструмент "Поп и джаз китара". Мнението ми, относно обучението там е противоречиво. Не знам как да се изразя правилно. Ако си с очакването, че там ще учиш интересни и полезни предмети; че преподавателите са компетентни; че програмата е изготвена адекватно и т.н. - ще бъдеш безкрайно разочарована. Смея съвсем отговорно да твърдя, че с изключение на няколко преподаватели там, всичко останало е пълна пародия. Обаче! Какво е предимството да учиш там, пред това да учиш в икономическия университет. Ами предимството е, че все пак, малко или много, учиш музика. Тоест енергията ти е концентрирана в горе-долу правилната посока. Пробвах и да уча нещо друго, като си мислех, че ще мога да си се занимавам със свиренето паралелно - еми не става....

 

Сега друго. Колкото и голяма пародия да е ДМА "Панчо Владигеров", там има смисъл също да се иде. Има няколко недостатъка, но и няколко големи предимства пред НБУ. Всичко, което казах за преподавателите, програмата, предметите и т.н. за НБУ важи и за академията. Трябва да ходиш година-две на уроци при изпитващя - това е минус. Но пък после таксите са държавни. Колегите ти там със сигурност ще са по-напред в музиката, от тези в НБУ, защото входното ниво на академията е доста по-високо.

 

Безумно ми се струва, и в НБУ, и в Академията, модерна музика да преподават САМО класически музиканти(с едно-две изключения). Да се изучават САМО класическа хармония, теория, полифония и т.н. Това е висша форма на глупост, стигнала до академична безумица.

 

Моят най-искрен съвет е, ако си решила да се занимаваш сериозно с музика, да помислиш за обучение в чужбина. До колкото си спомням ти си още тийн, което е повече от страхотно, ако отидеш на 18 да учиш в сериозна консерватория. Помисли в тази посока.

 

Има още много какво да се изпише по темата - ако имаш по-конкретни въпроси - давай.

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям с две ръце казаното от Пешо,особено частта за ученето в чужбина.За съжаление тъжна и всеизвестна истина е ,че всяко музикално образование различно от класическото в България е близко до пълна пародия.Не искам да засегна никого,твърдението ми произлиза от пряко сравнение със западните еквиваленти

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подкрепям

 

Може би предимство на НБУ пред консервата е, че имат по-добра база и до някъде по-"свежи" даскали. С програмата им не съм запознат.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10q people :D

Принципно ще кандидатствам с математика и английски.Наскоро се замислих защо да не пробвам и с музика,макар да не е хич лесно.Но както разбирам за България по-добре да си уча математиката :D а с музика винаги мога да се занимавам,защото нямам намерение да заминавам в чужбина да уча.А и все пак не е толкова лесно човек да влезе в косерваторията примерно :)

 

п.с. 3 пъти ура за kitaratapesho :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Исам да попитам дали някой има наблюдения върху преподаването в музикалното училище в Плвдив. Знам, че там се влиза много по лесно от консерваторията. Не познавам лично хора, които учат там, но съм слушал няколко темошни музиканти и съм доста впечатлен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 9 months later...
Здравейте,

Исам да попитам дали някой има наблюдения върху преподаването в музикалното училище в Плвдив. Знам, че там се влиза много по лесно от консерваторията. Не познавам лично хора, които учат там, но съм слушал няколко темошни музиканти и съм доста впечатлен.

 

 

абе едно момиче по майспейс ми казваше, че яко трудно се влизало там

абе нотички здраво искат да знаеш сигурно за изпита, вобще не съм запозната със влизането в музикални заведения ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А някой би ли споделил как точно се влиза?С какви изпити?Ти ли си избираш произведението ,което да учиш?Какъв е изпита по солфеж и т.н...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех тоя Пловдив...

 

Миро, и аз нямам голяма информация да ти кажа, но... Човек интересуващ се от музиката, поставил си за цел да се научи , мисля, че няма нужда от такова нещо. Не че отхвърлям тотално важността и значението на музикалните,разбира се, че ще са полезни... просто ми се струва, че не е ... преспективно някак си. Понеже имам доста познати завършили примерно музикалното и  станали... даскали по музика из някое в някое градче. Може и да се бъркам примерно, да си зависи от хората, но говоря от тази гледна точка на въпросните хора. Ако не искаш да се занимаваш основно с музика, като последствие да си изкарваш прехраната и т.н. с нея, мисля ,че е безмислено. А и отделно, както казаха по-горе, едно е тук, друго е в чужбина.

 

Но да не задълбочавам, понеже наистина не съм толкова запозната с темата :drummer:

 

Марина

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.